17 września o godz. 16.00 w domu katolickim odbyło się spotkanie promujące "Album Snutki Golińskiej".
Album został wydany przez stowarzyszenie "Nasza Wspólnota" z Goliny dzięki dofinansowaniu z powiatu jarocińskiego oraz indywidualnym sponsorom.
Podczas spotkania zostały rozdane bezpłatne egzemplarze albumu.
Co to jest Snutka Golińska?
Jest to biały haft nasuwany na płótnie, zwany też snutym lub określony mianem snutek. Haft ten najdłużej przetrwał w wsi Golina koło Jarocina, gdzie obecnie jest jeszcze uprawiany przez nieliczne grono specjalistek.
Haft był powszechnym w użyciu w Golinie około roku 1897. Ten ludowy haft wytwarzany w Golinie znalazł opiekunkę w osobiwe dziedziczki Heleny Moszczeńskiej. To ona zainteresowała mieszkanki Goliny wyszywaniem bielizny kościelnej, przenoszeniem motywów ze starych czepków, fartuchów. Wystawiała roboty hafciarskie kobiet na wiejskich wystawach, uzyskując pochwały, wyrazy zachęty. W okresie międzywojennym podjęła trud uczenia haftów snutkowych golińskie kobiety i dziewczęta.
Powstał też wiersz o Golińskich Snutkach oto on:
Podziękowania za powstanie albumu należą się:
Panu Teodorowi Grobelnemu
Księdzu Januszowi Pytlikowi
Panu Karolowi Matuszakowi
Panu Piotrowi Kowalczykowi
Pani Natalii Mące
Pani Jolancie Łukaszewskiej
Pani Danieli Krawczyńskiej
Pani Zofii Talarowskiej
Pani Danucie Wróbel
Pani Marii
Pani Beacie Szymczak
Pani Krystynie Żyto
Państwu Krystynie i Krzysztofowi Jackowiak.
Publikacja dofinansowana ze środków Powiatu Jarocińskiego oraz indywidualnych sponsorów:
GOLMET Tomasz Raźniak, Jarociński Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. w Jarocinie, Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Golinie, Krystyna i Krzysztof Jackowiak, AUTO SMAK Robert Szymański, "ROLPASZ" Krzysztof Baranowski, P.U.H. Eugeniusz Wojtczak, Sołtys i Rada Sołecka Goliny i Stefanowa, Piotr Jackowiak, Z.P.H.U. Zuzanna Barczak, PLENER Michał Sołtys, Hieronim Grygiel, Jacek Wirczyński, Marcin Jantas, Jan Grzesiek, Zakład Mięsny Biernacki.
GIG-ant: Skąd pomysł na wydanie takiego albumu?
Sołtys Ryszard Żyto: Pomysł na wydanie tego albumu zrodził się już dawno, tylko nie było środków finansowych. Obecnie udało nam się pozyskać dofinansowanie z powiatu jarocińskiego i mogliśmy zrealizować pomysł. A wygląd tego albumu to już chodził za nami od dłuższego czasu. Pomysł powstał, aby zachować tę snutkę golińską.
Źródło: Internet.
438
Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.