Jesień życia to ta pora naszego życia, w której potrzeba aktywności nabiera szczególnie ważnego charakteru. Samotność jest zawsze przykra, ale w przypadku seniorów ma ona wymiar społecznej izolacji. Można i trzeba temu przeciwdziałać.Wywiad z Anną Parużyńską z Klubu Seniora działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Koźminie Wlkp.
Gig-ant: Kiedy i z jakiej inicjatywy powstał Klub Seniora?
Anna Parużyńska: Klub Seniora powstał w 1992 roku z inicjatywy panującego wówczas burmistrza Miasta i Gminy pana Bolesława Kasprzaka. Powstał pod auspicjami Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej ( i tak po dzień dzisiejszy). Kierownictwo Klubu Seniora mieści się przy ul. Krotoszyńskiej 16 w Koźminie Wlkp.
Gig-ant: Jakie zajęcia oferuje Klub Seniora?
A.P.: Szerokie zainteresowania seniorów są brane pod uwagę. Wsłuchujemy się w potrzeby starszych i podążamy za "czasem", dlatego:
-w pracowni plastycznej malują seniorzy obrazy na płotnie,
-trudnią się haftowaniem- ostatnio modne są wyroby fsywlitkowe- tkactwo czółenkowe,
-ozdobnictwo przez decoupage,
-ikony,
-rzeźba w glinie,
-ozdoby świąteczne; jajka drapane, jajka z wełny, bombki styropianowe
-witraże,
-wyroby z filcu- broszki, breloczki, serwety, dekoracja brefu i szala,
-zajęcia relaksacyjne (wyciszające), które prowadzi terapeuta zajęciowy,
-zajęcia fotelowe- drobne ćwiczenia + steper + rower rehabilitacyjny,
-szkice węglem i pastelami,
-kurs kulinarny.
W Klubie Seniora posiadamy grupę śpiewaczą "Przyjaciele". Śpiewają
w niej te osoby, które chcą śpiewać tak, jak potrafią, bez jakichkolwiek szkoleń. Grupa śpiewacza bierze udział w przeglądach twórczości oraz w występach "dla przyjemności"- będąc reklamą dla naszego miasta. Występy to m.in.:
-Senior z Inicjatywą (śpiew oraz wystawa rękodzieł),
-Powiatowa Biesiada w Baszkowie,
-koncert kolęd w krotoszyńskiej farze,
-koncert kolęd w Chwaliszewie,
-biesiadna w Koźminie Wlkp.- w ogrodzie przy Klubie Seniora lub wewnątrz budynku w zależności od pogody.
W ramach Uniwersytetu III Wieku bierzemy udział z Seniorami w różnego typu kursach, np.:
-komputerowy- w gimnazjum w Koźminie (z uwagi na to, że my nie mamy tylu komputerów),
-Fitness- na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Koźminie Wlkp.,
-j. angielski (u nas w Klubie),
-bukieciarstwo- ma być w tym roku,
-fotograficzny- również ma być w tym roku w Szkole- "Zamek" w Koźminie.
Wspólnie wychodzimy na operetkę, prowadzimy adoracje w kościele itd.
Gig-ant: Jak wygląda działalność Klubu?
A.P.: Klub Seniora działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Koźminie Wlkp. działa na rzecz osób samotnych, chorych, zdrowych, inwalidów, osób chcących "wyjść z domu", ale również osób będących w związkach. Po prostu-dla każdego emeryta i rencisty. Współpracujemy z dziećmi, młodzieżą- co łączy pokolenia. Klub Seniora czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. W tych godzinach pracuje dwóch opiekunów Klubu, tj. starszy pracownik socjalny- Renata Łękowska oraz instruktor terapii zajęciowej Anna Parużyńska. Od godziny 12.00-13.00 wydawane są obiady w formie cateringu. Około 70 obiadów miesięcznie; 30 w stołówce, a 40 w tzw. "garnki", czyli pojemniki, w których transportują obiady siostry Polskiego Czerwonego Krzyża do swoich podopiecznych w domach. Współpraca z placówkami, gazetami, parafiami, krwiodawcy (2 razy w roku pobór krwi w Klubie Seniora).
Gig-ant: Kiedy i gdzie odbywają się spotkania?
A.P.: Spotkania mają najczęściej miejsce w siedzibie Klubu Seniora lub w przyklubowym parku, np. ognisko lub piknik. Na zaproszenia dla gości-seniorów z zewnątrz czekają specjalne informacje- afisze z logo Klubu Seniora. Są to spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Kobiet i Mężczyzn, Dnia Matki i Ojca, Biesiada Seniora. Część artystytczną przygotowuje młodzież ze szkół, przedszkoli z Koźmina, nawet przedszkolaki z Dobrzycy, młodzież z Borzęciczek itd. Rozpoczęcie uroczystości o 13.30 (po obiedzie w Klubie). Po występie młodzieży jest poczęstunek w formie ciasta, kawy, herbaty. Wówczas seniorzy śpiewają piosenki - albo ktoś śpiewa solo lub w duecie. Czasami tańczymy. Jeśli impreza jest ogromna, np. na 150 osób- to była organizowana w holu kina lub w stołówce w Zamku, np. biesiada. Cykl spotkań wyznacza "kalendarz". Teraz 19.02. mamy spotkanie poetyckie i słowno-muzyczne z licealistami. Oni i seniorzy będą czytać wiersze.
Gig-ant: Czy mieszkańcy Koźmina chętnie biorą udział w zajęciach i spotkaniach?
A.P.: Na zajęcia przychodzą mieszkańcy Koźmina, ale również przybywają osoby z wiosek. W spotkaniu "z afisza" nigdy nie wiemy, ile osób weźmie udział. Przeciętnie około 55 osób. Klub nie ma członków, dlatego z uwagi na otwartość nie ma obowiązku przychodzenia.
Na pikniki zapisujemy osoby chętne - z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc siedzących. Często mamy listę osób ponadplanową.
W zajęciach plastycznych też wymagana jest odpowiednia ilość osób- z uwagi na miejsca, dlatego na kursy zapisuje się na zasadzie "kto pierwszy". Zainteresowanie jest bardzo duże, ale najczęściej powtarzamy zajęcia dla tych osób spoza listy, by nikt nie czuł się pominięty. Spotkanie wigilijne i wielkanocne jest tylko dla osób, które uczęszczają na stołówkę na obiady. Odprowadzamy zmarłych na wieczny spoczynek. Tworzymy delegację. Zamawiamy mszę w intencji zmarłego seniora. Odmawiamy różaniec w intencji duszy zmarłego w swoim gronie. Imieniny i urodziny wyprawiamy tylko dla osób uczęszczających na obiady.
Gig-ant: Ilu członków liczy koźmiński Klub Seniora?
A.P.: Klub nie posiada członków. Jest otwarty. Nie wystawiamy legitymacji. Nie pobieramy opłat za przynależność.
Aleksandra Kowalczyk
720
Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.