W dniu 17 października 2015 roku na terenie Goliny i Witaszyc odbyły się II Zawody w Ratownictwie w Ramach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. W tym roku w zawodach brało udział 13 ekip.
Drużyny:
Zakładowa Grupa Ratownicza Reckitt Benckiser Production w Nowym Dworze Mazowieckim
Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu
Ochotnicze Straże Pożarne z: Mieszkowa, Krotoszyna, Gołuchowa, Kaszczoru, Lubawy, Rybna, Grabowa nad Prosną, Doruchowa, Pięczkowa, Ostrzeszowa, Baranowa.
W Golinie ekipy zmagały się z pięcioma pozoracjami medycznymi i jedną scenką, która była zadaniem technicznym - slalom z wykorzystaniem sprzętu strażackiego zakończony cięciem drewna piłą ręczną.
Pierwszą ze scenek była bójka podczas dyskoteki - poszkodowanych 12 osób z obrażeniami pobicia,cięcia nożem. Scenka zaaranżowana w remizie OSP w wykonaniu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej ,,Jołkipołki" w Golinie. Zadaniem drużyn było przede wszystkim przeprowadzenie prawidłowej segregacji podczas wypadku masowego.
Scenka 2:
Amputacja kończyny górnej podczas prac przy maszynie rolniczej – zadanie polegało na prawidłowym zaopatrzeniu kikuta oraz odnalezieniu amputowanej części ciała.
Scenka 3:
Upadek z balkonu – osoba ze złamaniem kończyny dolnej. Zawodnicy musieli także zaopiekować się żoną - świadkiem zdarzenia - która była w zaawansowanej ciąży.
Scenka 4:
Porażenie prądem połączone z zatrzymaniem krążenia. Zawodnicy musieli prawidłowo rozpoznać zatrzymanie krążenia oraz prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową wraz z wykorzystaniem defibrylatora AED. Drugą osobą poszkodowaną był sąsiad, który zasłabł będąc świadkiem zdarzenia.
Scenka 5:
Wytrzewienie jelit podczas prac na warsztacie – zadanie polegało na prawidłowym zaopatrzeniu urazu oraz psychologicznej opiece nad poszkodowanym i jego żoną, która spodziewała się dziecka.
Natomiast w Witaszycach szkolenie z ratownictwa technicznego zostało przeprowadzone przez Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego OSP Mosina. Zawodnicy mogli od specjalistów nauczyć się technik uwalniania osób zakleszczonych w pojazdach podczas wypadków samochodowych.
Po zakończonych akcjach drużyny ratownicze spotkały się w sali OSP-Golina, gdzie odbyło się rozdanie nagród i poczęstunek.
Miejsca:
I miejsce – OSP Grabów nad Prosną
II miejsce – OSP Ostrzeszów
III miejsce - Zakładowa Grupa Ratownicza Reckitt Benckiser Production w Nowym Dworze Mazowieckim
Każda drużyna otrzymała drobne upominki w postaci misia ratownika, dyplomów i gadżetów ufundowanych przez Urząd Miejski w Jarocinie. Trzy pierwsze miejsca dodatkowo otrzymały drobne gadżety firmy ARPA-POL z Poznania oraz
specjalnie wykonane trofea.
GIG-ant przeprowadził rozmowę z Powiatowym Koordynatorem Ratownictwa Medycznego powiatu jarocińskiego str. Marcinem Pawlakiem.
GIG-ant:Dlaczego coraz częściej organizuje się zawody medyczne dla strażaków?
M.P.:. Jak dobrze wiemy praktyka czyni mistrza, więc każdy strażak-ratownik im więcej ćwiczy, tym większe zdobywa doświadczenie oraz większą pewność siebie podczas działań ratowniczych. A jak wskazują statystyki - coraz więcej zdarzeń dla strażaków związanych jest z ratowaniem życia ludzkiego; nie tylko podczas pożarów, ale również podczas miejscowych zagrożeń, jakimi miedzy innymi są wypadki drogowe, wypadki podczas pracy rolnej itp.
GIG-ant: Jaki cel mają każde zawody?
M.P.: Najważniejszym celem takich zawodów zawsze jest ocena umiejętności ratowników oraz zdobywanie wiedzy i doświadczenia.
GIG-ant: Co jest potrzebne, aby móc startować w takich zawodach?
M.P.: Aby móc startować w takich zawodach trzeba należeć do jednostki OSP. Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy nie zawsze jest wymagany. A najważniejsza jest sama chęć wzięcia udziału w takich zawodach oraz chęć podniesienia swoich umiejętności.
GIG-ant: Czy warto je organizować i jakie są ich zalety?
M.P.: Oczywiście, że warto organizować takie zawody, a ich zaletami jest różnorodność podczas zadań oraz możliwość poznania nowych osób.
GIG-ant: Dziękujemy za rozmowę,życzymy sukcesów zawodowych.
M.P.: Ja również dziękuję.
Rozmowę przeprowadziła Klaudia Wojtczak (debiut)
Dziękujemy sponsorom II Zawodów w Ratownictwie w Ramach KPP Golina-Witaszyce 2015:
Restauracja Podmiejska w Witaszycach Aurelia i Kazimierz Chylińscy, Bank Spółdzielczy w Jarocinie, POL-AGRO Marcin Półrolniczak, Starostwo Powiatowe w Jarocinie, Tomasz Raźniak, AR Usługi Transportowe Adam Ratajczak, Tomasz Łukaszewski, Andrzej Kolasiński, Andrzej Jaśniak, Józef Dziasek, Marek Śruba, Marek Musiał, Gospodarstwo Rolne Anna i Dariusz Żakowscy, Hieronim Warkocki, Mateusz Kulka, Elżbieta Wojtczak, Jan Brzeziński, Krzysztof Półrolniczak, Paweł Orpel, Michał Gmerek, Radosław i Katarzyna Wałkiewicz, Damian Chodorowski, Michał Woźniczka, Zbigniew Grześkowiak, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Paweł Adamkiewicz, Bernard Nowaczyk, Zenon Pawlicki, MAXIGUM-WITASZYCE Przemysław Herjan, Składnica Towarów Masowych DORJA, Mechanika Pojazdowa Marek Błaszczyk, Ireneusz i Agnieszka Lamprecht, Robimy Reklamy Witaszyce, Stanisław i Maria Czeszyk, Rafał i Alicja Grzybowscy, Tomasz Klauza, Krzysztof Piętka, Urząd Miejski w Jarocinie, Karol Gwiazdowski, Złomowisko „Złomek” Jarocin, Marcin i Iwona Berus, Andrzej i Danuta Reszelscy, Janina i Bogdan Przestaccy, Jan i Małgorzata Pluta, Henryk i Aurelia Maćkowiak, Sklep Ogniowy Śrem, Arpapol Poznań.
Wszystkim drużynom gratulujemy i życzymy, aby ta trudna służba była dla was źródłem satysfakcji oraz powodem do dumy.
Dziękujemy również organizatorom zawodów i do zobaczenia za rok!!!
Autorzy:Magdalena Walczak,Weronika Bierła (debiut).
fot.Adam Majewski
996
Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.