Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Już 4000 lat temu chińscy władcy raczyli się przysmakami sporządzonymi ze śniegu bądź rozkruszonego lodu.  Do tego dodawano owoce i miód.

Lody znane były również w antycznej Europie. W Grecji raczono się "śniegiem z Olimpu", czyli mieszanką lodu, soków, miodu i wina. Z kolei Rzymianie dodawali do lodu miód, cynamon, wodę różaną i fiołki, a także migdały, daktyle i figi. Lodowe przysmaki cenili dawni Persowie i Arabowie, a w XIV wieku z wyrobu doskonałych deserów lodowych i miodu zasłynęła Wenecja. Przyrządzanie lodów z miodem było prawdziwą sztuką kulinarną, ponieważ starano się tak dobierać składniki, by osiągnąć idealny smak, zapach, barwę i konsystencję. Przyrządzano je bezpośrednio przed spożyciem w domach elit, bo dopiero w czasach nowożytnych, po wynalezieniu chłodni mogły stać się jednym z najpopularniejszych deserów osiągalnym dla „zwykłego śmiertelnika”.

W Polsce lody znane są od czasów saskich, ale nie od razu był to produkt powszechnie dostępny. Z biegiem czasu sytuacja ulegała zmianie, lody stawały się coraz łatwiej osiągalne i coraz tańsze, tak, że już przed pierwszą wojną światową należały do bardzo popularnych przysmaków. Dziś trudno nam sobie bez nich wyobrazić przetrwanie upalnego lata, wieczorów z przyjaciółkami, rodzinnych uroczystości i niedzielnych spacerów. A dla dzieci świat bez lodów jest po prostu niewyobrażalny.

Czy lody są zdrowe?
Lody są jednym z najmniej kalorycznych deserów. Porcja (2 gałki) zawiera ok. 150 kcal. Ponadto są lekkostrawne. Zawierają białko, które wzmacnia mięśnie i kości. Działają przeciwzapalnie i przeciwkrwotocznie, a ze względu na swoją niską temperaturę hamują rozwój bakterii powodujących choroby gardła.

Ostatnio głośno o walce z niezdrowym jedzeniem w szkołach. Póki co na liście "zabronionych" przysmaków nie ma lodów! Dzieciaki - korzystajcie z lodowych rozkoszy!

Joanna Klupś, 21.09.2015 00:07
0,

513


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz