Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Jazda na rolkach to niewątpliwie jedna z tych form aktywności, które sprawiają przyjemność, są zdrowe i odpowiednie dla każdego, bez względu na wiek. Co więcej – podstawowych umiejętności jazdy można nauczyć się w stosunkowo krótkim czasie. Jazda na rolkach daje ich użytkownikowi satysfakcję, jednocześnie rozluźniając i relaksując.

Jeśli nadal potrzebujecie zachęty do ubrania rolek na nogi, przeczytajcie o ich kolejnych zaletach – w końcu jest tak wiele powodów dla których warto spróbować! Sami się przekonacie, ze rolki to naprawdę świetna forma aktywnego spędzania czasu.
 

Rolki ułatwiają i rozwijają kontakty towarzyskie. Jazda na rolkach jednoczy ludzi, których łączy wspólna pasja jeżdżenia. To wyśmienity sposób na nawiązanie nowych znajomości, poznanie osób o podobnych zainteresowaniach, którzy chętnie dołączą się do wspólnych przejazdów. Wśród rolkarzy powstają grupy skupiające jeżdżących rekreacyjnie, pokonujących slalom czy biorących udział w maratonach. Rolki na nogach przełamują wszelkie bariery między ludźmi. Tu nie ma znaczenia wiek ani płeć, tu każdy jest „równy”.
Żeby jeździć na rolkach, nie musimy rezygnować z towarzyskich spotkań. Oprócz przepełnionych duchem sportu funkcji, rolki są każdorazowo znakomitym pretekstem do spotkania ze znajomymi. Zarówno tymi lepiej znanymi, jak i zupełnie nowymi, wchodzącymi w skład obecnie jeżdżącej grupy rolkarskiej. Rolki jako jeden z niewielu sportów zrównuje ludzi wiekiem i pochodzeniem. Każdy jest równy, ważna jest wspólna pasja. Dzięki temu jeździe na rolkach towarzyszy specyficzna atmosfera otwartości i serdeczności. Wspólna jazda na rolkach ma to do siebie, że nawet zwykłe siedzenie na ławeczce, czy w jakiejś roller friendly (przyjaznej rolkarzom) knajpce potrafią sprawić, że na prawdę poczujemy się jak na prawdziwych wakacjach z grupą przyjaciół.Rolki nadają się dla każdego, od dziecka po osoby starsze. Niewiele jest form aktywności, które mogą równocześnie uprawiać rodzice z dziećmi. Tymczasem taki widok nie należy do rzadkości. I każdemu sprawia równie wielką frajdę.

Rolki to także przyjemność z samotnej jazdy. Nie ma czasem nic przyjemniejszego niż kilometry przejeżdżane w ciszy, ulubionymi ścieżkami i czerpanie radości ze zmieniającego się krajobrazu, z ulubioną muzyką w uszach.

Rolki są znacznie mniej obciążające dla organizmu niż inne sporty, np. bieganie. W porównaniu z joggingiem rolki zapewniają podobne korzyści dla organizmu, przy mniejszym obciążeniu dla organizmu i dla stawów. Jazda na rolkach jest praktykowana także przez sportowców innych dyscyplin jako dobry sposób na utrzymanie sprawności w przerwach między treningami. Od hokeistów, przez jeżdżących figurowo na łyżwach, na narciarzach skończywszy.

 rolki2

Rolki to także sprawny, tani i zdrowy środek transportu. Podobnie jak rower, rolki ułatwiają przemieszczanie się, sprawiając przy tym znacznie więcej frajdy. Co więcej – po dotarciu na miejsce nie trzeba się martwić o ich pozostawienie, jak w przypadku auta czy roweru. Wystarczy założyć buty, a rolki wziąć pod pachę lub schować do plecaka. Niektóre rolki posiadają rzepy chroniące sznurówki przed rozwiązaniem, które można sczepić ze sobą i przewiesić przez rękę albo zrobić z nich wygodne uchwyty do noszenia.
Mimo że ten sposób wymaga sporych umiejętności (szczególnie w zgiełku miasta), dobrej nawierzchni i sprzyjającej aury, rolki skutecznie zastąpią nam samochód, a jazda odbije się pozytywnie na zdrowiu, a także z korzyścią dla naszej kieszeni.

Rolki są ekologiczne – co jest dość oczywiste. Podobnie jak jazda na rowerze, jazda na rolkach jest przyjazna dla środowiska i zdrowa. Nie emituje zanieczyszczeń ani hałasu, wyzwala za to spore dawki pozytywnej energii.

Rolki to także świetna metoda na trening aerobowy. Niewiele jest tak ogólnie dostępnych form aktywności fizycznych, dających tyle profitów zdrowotnych. Rolki są idealnym sposobem na utrzymanie dobrej formy, na zrzucenie zbędnych kilogramów oraz na zrelaksowanie się po ciężkim dniu. Nawet najlepszy mecz w telewizji ani najdroższe zakupy nie zastąpią aktywnego wypoczynku ;) Jeżdżąc regularnie zapewnimy sobie poprawę ogólnej kondycji i odnotujemy pozytywny wpływ na naszą sylwetkę. Warto zaznaczyć, że jazda na rolkach jest jednym z niewielu sportów, które tak wszechstronnie oddziałują na całe ciało, nie obciążając przy tym kości i stawów. Podczas jazdy pracuje znaczna część naszych mięśni. Naturalne ruchy na boki zapewniają równomierne ćwiczenie mięśni tułowia (korzystny wpływ na talię), górnych partii rąk oraz wzmocnienie dolnego odcinka kręgosłupa. Co więcej - jazda na rolkach to także większa elastyczność, dotlenienie organizmu i poprawa koordynacji ruchowej. Nie jest tajemnicą także fakt, że spokojna jazda na rolkach wiąże się z wysokim zapotrzebowaniem na energię, tym samym korzystnie wpływa na spalanie zbędnego tłuszczu. Zamiast kupować kolejny karnet na siłownię, lepiej zainwestujmy w rolki.

Rolki to nie tylko rekreacyjna jazda asfaltowymi alejkami, to także dobry sposób na zastrzyk adrenaliny. Jeśli szukasz wrażeń jeżdżąc na rolkach, to też znajdziesz coś dla siebie.
Szczególnie podczas wakacji (sprzyjająca aura pogodowa) warto spróbować jazdy na rolkach w nietypowych warunkach. Oprócz jazdy w ciągu dnia można popróbować swoich sił na zorganizowanych nocnych przejazdach. Jeśli szukasz innych wrażeń, zawsze do wyboru masz jazdę agresywną na rampach, jazdę między kubeczkami, downhill, hokej na rolkach oraz freeride. Wszystkie te poddyscypliny potrafią dostarczyć naprawdę sporego zastrzyku adrenaliny.

Jazda na rolkach to również rywalizacja. Jeśli masz potrzebę porównywać swoje osiągnięcia z innymi oraz ustalać sobie cele i je realizować, możesz wybrać hokej na rolkach, wyścigi maratońskie lub zawody freestyle’owe. Wszędzie tam zaspokoisz swoje chęci do współzawodnictwa.

Rolki mogą posłużyć jako pretekst do wycieczki za miasto. Skoro nie mamy możliwości wyjechania na wakacje powinniśmy korzystać z tego, co oferuje nam miejsce zamieszkania. Jeżeli ciekawa trasa nie ma bezpośredniego połączenia z miastem, nie da się tam dostać na rolkach, a znajduje się niedaleko, warto pokonać pewien odcinek samochodem, by dalej móc kontynuować o własnych „rolkowych” siłach. Ekipa „Narolkach.pl” w każdym sezonie organizuje przejazdy do oddalonego o ok. 13 km od Krakowa Tyńca, gdzie można poczuć rolkowego ducha jazdy na łonie natury :)

Rolki mogą być także pretekstem do zacieśniania więzi rodzinnych. Jazda z całą rodziną to jeden z lepszych sposobów na aktywny wypoczynek rodziców z dziećmi.

SONY DSC

Rolki mogą stać sie pretekstem do wspólnego piknikowania. W końcu nic tak dobrze nie smakuje, jak zwykłe kanapki po długiej i wyczerpującej jeździe.

Rolki jako sposób wyrażania siebie. Jako że rolki wymagają odpowiedniego stroju stwarzają ogromne pole do popisu tym mniej i bardziej zainteresowanym „modowymi” nowinkami. Jeśli chcemy, żeby nas było widać (niekoniecznie po zmroku) lub po prostu mamy ochotę wyrazić swój własny styl ubiorem – na rolkach to nic trudnego, zważywszy na ich przykuwający uwagę charakter :)

Na rolkach możesz praktycznie wszystko. Możesz wybrać się na rolki w każdej wolnej chwili. Nieważne czy to o poranku, w dzień czy w nocy. Jeździsz kiedy chcesz i ile chcesz. Chcesz pojeździć sam/a, proszę bardzo. Wolisz spotkać znajomych i pojeździć wspólnie – żaden problem, przyjedź tam, gdzie jeżdżą inni. Na pewno spotkasz osoby chętne do wspólnej jazdy.

Możemy oderwać się od rzeczywistości, problemów, obowiązków.

Jeżdżąc  samotnie możemy posłuchać swoich myśli, śpiewu ptaków, muzyki.

Jeżdżąc z przyjaciółmi możemy porozmawiać, spędzić czas razem. Jak wiadomo nie od dzisiaj, uprawianie sportu powinno sprawiać przyjemność. Coraz więcej Polaków wybiera rolki jako aktywną formę spędzania wolnego czasu. W każdym sporcie nie ma nic gorszego niż źle dobrany sprzęt – zakup powinien być przemyślany i rozsądnie zaplanowany. Zobaczcie zatem na co zwrócić uwagę przy zakupie rolek.

rolki3

SPRZĘT DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 

Rynek oferuje nam wiele modeli i rodzajów rolek. Wyróżniamy rolki: rekreacyjne, regulowane, hokejowe, szybkościowe, agresywne oraz freestylowe. Co będzie najlepsze na początek?

Dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup rolek rekreacyjnych. W modelach określanych jako rekreacyjne średnica kółek waha się pomiędzy 78 a 84 mm. Zapewniają one bardzo komfortową jazdę przy zachowaniu odpowiedniej prędkości. W większości rolki takie mają odpowiednio wykonaną i wzmocnioną skorupę, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie ryzyka kontuzji.

Dla najmłodszych świetnym rozwiązaniem będzie zakup rolek regulowanych, czyli takich, które można dopasować do kilku rozmiarów buta. Każdy rodzic wie, że stopa dziecka rośnie w zawrotnym tempie. Takie rozwiązanie pozwoli na przedłużenie terminu przydatności tego sportowego sprzętu.

Każdy, kto ma zamiar spróbować jazdy na rolkach, pamiętając, że nie ma nic ważniejszego niż nasze zdrowie i bezpieczeństwo podczas uprawiania sportu, powinien zaopatrzyć się w niezbędny zestaw ochraniaczy oraz kask.

jak_schudnac_na_rolkach_1

 

 

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PRZY POSZCZEGÓLNYCH ELEMENTACH?

 

But

But to niezwykle ważny komponent rolek, ponieważ to on przewodzi całą energię wykonywanego ruchu i w bardzo dużym stopniu wpływa na kontrolę jazdy. Trzeba pamiętać, by był przewiewny i wygodny – nie ma nic bardziej uciążliwego podczas jazdy niż rozgrzane do czerwoności stopy. Warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania buta. Zarówno materiały użyte do produkcji, jak i precyzyjne wykonanie, bezpośrednio przekładają się na komfort jazdy oraz okres użytkowania sprzętu. Należy również pamiętać, by absolutnie nie kupować za dużych rolek – prowadzi to do poważnych kontuzji.

Kółka

Kółka produkowane są z poliuretanu i różnią się między sobą przede wszystkim twardością i rozmiarem. Jak dopasować te parametry do swoich potrzeb? Reguła w przypadku rozmiaru jest prosta: im większe kółko, tym mniej zwrotna rolka. A co z twardością kółek? Standardowo twardość rolek określa się symbolem A. Kółka o najniższej twardości świetnie tłumią wibracje, lecz są mało odporne na ścieranie - im większa twardość, tym kółka wystarczają na dłużej. Dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup rolek rekreacyjnych.

Łożyska

Łożyska wpływają bezpośrednio na płynność oraz szybkość jazdy. Łożyska dzielą się na ABEC oraz SG. Najbardziej popularnymi są łożyska ABEC, które da się rozłożyć i wyczyścić, w przeciwieństwie do trwalszych i nierozbieralnych SG. Łożyska ABEC posiadają numer identyfikacyjny. Zasada jest jedna: im wyższy numer, tym łożyska są szybsze. ABEC3 to podstawowe łożyska, które są stosowane w rolkach dla dzieci. ABEC5 i 7 stosuje się w całej szerokiej gamie rolek poczynając od rekreacyjnych na freestylowych kończąc.

Płoza

Liczba oferowanych na rynku płóz może przyprawić o ból głowy. Warto pamiętać, że najczęściej dokonujemy wyboru pomiędzy płozami aluminiowymi a kompozytowymi. Płozy aluminiowe to klasyka – wybierane są przede wszystkim przez osoby doświadczone, potrafiące już jeździć na rolkach i potrzebujące bardziej wytrzymałego sprzętu. Płoza aluminiowa charakteryzuje się lekkością, bardzo dużą stabilnością i wytrzymałością. Płozy kompozytowe wykonane są ze specjalnych mieszanek plastiku, co sprawia, że są bardzo lekkie i stabilne, ale niestety mniej trwałe niż aluminiowe. Płozy kompozytowe polecane są osobom rozpoczynającym swoją przygodę z rolkami.

Ceny

A ile trzeba przeznaczyć na tę przyjemność? Niestety, za jakość wykonania trzeba zapłacić i to sporo. Profesjonalne rolki od wiodących producentów potrafią kosztować nawet ok. 1000 zł. Niemniej jednak, dla amatorów, którzy chcą uprawiać ten sport okazjonalnie, w zupełności wystarczy sprzęt tańszy. Dobrej jakości rolki można kupić już za około 200 zł.

rolki4

 

TECHNIKA JAZDY NA ROLKACH

Czy dasz sobie radę? Na pewno. To jeden z łatwiejszych sportów. Ma oczywiście odmianę wyczynową, ale w wersji fitness nadaje się naprawdę dla całej rodziny.
Pierwsze rolki powstały po to, by hokeiści mogli ćwiczyć także latem. Jeśli więc umiesz jeździć na łyżwach, to znasz już podstawy i szybko opanujesz kroki rolkowe. Na początku przez kilka dni przyzwyczajaj się, chodząc na rolkach po domu. Potem wyjdź, ale tam, gdzie jest mały ruch, np. wybierz osiedlową alejkę pod wieczór. Nie zakładaj od razu rolek. Włóż je do plecaka, w którym potem schowasz buty. Zacznij od małej rozgrzewki: potruchtaj, zrób kilka skłonów, przysiadów, krążenie ramionami - będzie ci łatwiej jeździć. Pamiętaj o odpowiedniej postawie: lekko ugięte kolana, tułów odrobinę pochylony do przodu (to cię uchroni przed upadkiem w tył).
Na początku będziesz się pewnie bardziej męczyć.   Brak doświadczenia i kondycji mogą sprawić, że mocno się spocisz. Dlatego ubierz się "na cebulkę", w kilka cienkich warstw. Dziecku możesz założyć rowerowy kask. Koniecznie zaopatrz się w ochraniacze na nadgarstki, kolana i łokcie. Upadek bez ochraniaczy, zwłaszcza podczas szybkiej jazdy, grozi złamaniem nadgarstka lub uszkodzeniem kolana. Dlatego wybieraj się tam, gdzie jest gładki asfalt i sporo przestrzeni. Najlepsze są wyłączone z ruchu jezdnie, wyasfaltowane alejki parkowe. Jeśli wyruszacie całą rodziną, weźcie ze sobą psa, który na pewno lubi biegać.

 

Wypowiedzi uczniów :

Julka: Jeżdżę  na rolkach już ok. czterech lat , bardzo to lubię robić. Mam z tego frajdę.

Wiktoria: Jeżdżę  na rolkach od długiego czasu. Lubię na nich ścigać się  z przyjaciółkami i przejeżdżać różne przeszkody. Dzięki nim szybko płynie mi czas. To świetna zabawa!

Beata: Mam 24 lata dopiero co zaczęłam naukę  jazdy na rolkach. Myślę że niezależnie ile ma się lat można się nauczyć na nich jeździć . To świetna metoda na spalanie kilogramów. Razem z moimi koleżankami, jeśli mamy czas, chętnie spędzamy go na wspólnej przejażdżce na rolkach. Polecam to każdemu.

 

opracowanie: Magdalena Wolicka

Tomek Jankowski, 07.07.2014 10:44
0,

1577


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz