Nie wszyscy na zakończonych niedawno Mistrzostwach Świata zdobyli medale, ale większość polskiej reprezentacji jest zadowolona ze swoich występów na tej wielkiej imprezie. 20-letnia Sofia Ennaoui reprezentująca nas na 800 i 1500 metrów nie zdobyła co prawda medalu, ale jest zadowolona ze swoich startów na pierwszych w jej życiu seniorskich MŚ. Postanowiłam przeprowadzić wywiad z Sofią na temat jej wrażeń z tej imprezy.

GIG-ant: Dlaczego wybrałaś akurat bieganie?
S. E.: Generalnie to nie ja wybrałam, ale bieganie wybrało mnie. Czasem tak jest, że jak coś jest ci przeznaczone w życiu, to prędzej czy później będziesz to robił, tak że cieszę się, że los mnie pokierował w kierunku biegania.

GIG-ant: Gdzie zaczęła się twoja sportowa kariera?
S. E.: Kariera sportowa rozpoczęła się tak jak u wielu innych lekkoatletów -  w szkole. Zaczęłam swoją karierę sportową od biegów przełajowych w podstawówce.

GIG-ant: Które osiągnięcie jest dla ciebie najważniejsze?
S. E.: Najważniejsze jest dla mnie zdobycie srebrnego medalu w biegu na 1500m podczas Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Tallinnie .

GIG-ant: Czy masz sportowego idola, a jeśli  tak, to kto nim jest?
S. E.: Generalnie jestem zafascynowana podejściem i karierą biegową Galena Ruppa - biegacza na 5 000/10 000m, który podczas Igrzysk Olimpijskich zdobył srebrny medal.

GIG-ant: Czy utrzymujesz się z uprawiania sportu?
S. E.: Tak, jest to moja pasja i praca, z której się utrzymuję.

GIG-ant: Jakie jest twoje największe marzenie?
S. E.: Zdobycie złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich.

GIG-ant: Czy tęsknisz za czasem, który spędzałaś w szkole?
S. E.: Cieszę się z takiego życia, jakie mam teraz, więc nie tęsknię za szkolnymi czasami.

GIG-ant: Jaki był twój ulubiony przedmiot  w szkole?
S. E.: Od zawsze -matematyka.

GIG-ant: Jakie są twoje wrażenie po swoich pierwszych seniorskich Mistrzostwach Świata, które odbyły się w Pekinie?
S. E.: Jestem bardzo zadowolona ze swojego startu. Udało mi się wywalczyć miejsca w pierwszej 20-tce na świecie na obu dystansach - czyli na 800 i 1500m. Bardzo żałuję, że nie udało mi się na żadnym z nich zakwalifikować do finału, ale myślę, że wszystko przede mną. Tak że z chęcią po krótkiej przerwie będę chciała wrócić do treningów i przygotowywać się do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich.

GIG-ant: Czy jesteś zadowolona ze swoich startów na 800 i 1500 m?
S. E.: Tak.

GIG-ant: Jaka panowała atmosfera na stadionie? Czy dało się usłyszeć Polaków?
S. E.: Na stadionie panowała cudowna atmosfera. Z pewnością każdy kibic cieszył się z tego, że tam był i mógł kibicować najlepszym lekkoatletom świata. Codziennie, czy w sesji porannej, czy popołudniowej, na stadionie były tłumy ludzi i to sprawiało, że tworzyli oni atmosferę idealną dla sportowej walki.

GIG-ant: Sofia, wszyscy wiemy jaką potrafisz odpalić petardę na finiszu :) Czy uważasz, że jest to twoja najmocniejsza broń w biegu?
S. E.: Również tak uważam. Cały rok trenuję, by móc wygrywać z najlepszymi na świecie i cieszę się, że z roku na rok udaje mi się wskakiwać na wyższe szczeble sportowej kariery i rywalizować jak równy z równym z najlepszymi lekkoatletami świata.

GIG-ant: W tym roku ustanowiłaś świetne rekordy życiowe na 800, 1500 i 3000 metrów, czego ci gratulujemy. Która konkurencja jest twoją ulubioną?
S. E.: Moją ulubioną konkurencją jest 1500m. Jest to taki dystans, do którego potrzebna jest zarówno szybkość, jak i wytrzymałość. Uważam, że sprawdzam się na nim idealnie.

GIG-ant: W czym tkwi sekret tak świetnej twojej formy?
S. E.: Nie ma w tym jakiegoś sekretu. Jest to po prostu mieszanka - oddania się całkowitemu sportowi, dobrego odżywiania, mądrego treningu i trenera, regeneracji potreningowej i silnej psychiki.

GIG-ant: Z którego biegu półfinałowego jesteś bardziej zadowolona - na 800 czy na 1500 metrów?
S. E.: Bardziej jestem zadowolona z biegu na 800m. Dałam w nim z siebie wszystko, nie popełniłam w nim błędów taktycznych i zrobiłam wszystko to, na co było mnie stać w tym dniu.

GIG-ant: Bardzo dziękuję Sofia za udzielenie wywiadu. Życzymy ci powodzenia i oczywiście trzymamy za ciebie kciuki :)
S. E.: Dziękuję i pozdrawiam.

Od red. Sofia zdobyła ostatnio 2 złote medale Młodzieżowych Mistrzostw Polski.

Anna Bochna, 07.09.2015 23:46

#1. Ula: 17.09.2015 22:49

Fajny wywiad. Gratuluję Pani redaktor!