Od zeszłego roku szkolnego 2012/2013r. w szkołach gminy Jarocin testowany jest e -dziennik. Każda szkoła mogła zdecydować, z którą firmą chce współpracować . Golińskie szkoły wybrały firmę „Librus”.

Zapytaliśmy panią dyrektor Urszulę Kowalczyk o jej opinię na ten temat:
GIG - ant: Dlaczego e -dziennik został wprowadzony do szkół?

U.K.: E -dzienniki wprowadzono po to, by był szybszy przepływ informacji na linii nauczyciel-rodzic. Jednocześnie ułatwia on pracę nauczycielom, a zbiegiem czasu zastąpi tradycyjny dziennik papierowy.

GIG – ant: Czemu nasza szkoła wybrała firmę „ Librus ” ?

U.K.: Ponieważ poprzedni e- dziennik, testowany w zeszłym roku, nie spełniał wszystkich kryteriów dotyczących ochrony danych osobowych uczniów. Był on także mało czytelny. Ten e -dziennik -  jak już wszystkie elektroniczne - jest płatny i pewnie ten czynnik wielu zniechęca. Ma jednak wiele walorów -  posiada wiele opcji i udogodnień dla uczniów, nauczycieli i  rodziców.

GIG -ant: Czy dotarły do pani sygnały że e- dziennik się nie sprawdza?
U.K.: Nie na razie nie otrzymałam żadnych takich informacji.

GIG - ant : Jak pani jako nauczyciel ocenia e - dziennik?

U.K.: Oceniam go jako rewelacyjny. Zanim rada pedagogiczna podjęła decyzję o wyborze e -dziennika, wiele  nad tym myśleliśmy. Firma „Librus” przekonała nas czytelnością, przejrzystością dziennika, szybkością przepływu  informacji między nauczycielem a  rodzicem -  o postępach ucznia w nauce, o jego problemach, terminach i wynikach sprawdzianów.. Firma „Librus” przekonała nas też swoim zaangażowaniem. Gdy pojawia się problem, wystarvzy jeden telefon i koordynator stara się go rozwiązać.

GIG -ant: Jaką ocenę w skali od 1-6 dałaby pani e -dziennikowi ?

U.K.: Dałabym 5. Zdarzają się pewne niedociągnięcia, ale generalnie jestem zadowolona z jego funkcjonowania.

Postanowiliśmy zapytać także o opinię nauczycieli, którzy codziennie w czasie lekcji używają e-dziennika :

- Sądzę, że to bardzo dobra forma  komunikowania się z rodzicami i nadzorowania dzieci .W tej chwili prowadzone są dwa dzienniki -papierowy i elektroniczny -  jest to kłopotliwe i wpływa na nie zawsze systematyczne ich uzupełnianie. Gdy będzie jedynym szkolnym dziennikiem, praca z nim powinna przebiegać bez problemu - p. Bartosz Tabaka, nauczyciel języka polskiego i wychowawca klasy.

- Jestem zwolennikiem wprowadzania nowoczesnych narzędzi w każdej pracy, a e-dziennik jest przykładem takiego narzędzia. Chyba każdy zauważył, że nasza szkoła w ostatnim czasie bardzo się zmieniła. W każdej klasie stoi komputer, wiele klas zostało wyposażonych w rzutniki, a nauczyciele, uczniowie i rodzice mają możliwość korzystania z e-dziennika, który daje wiele możliwości. Dla mnie poza oczywistymi funkcjami, takimi jak wygodne wpisywanie tematów czy ocen, jest świetnym narzędziem do komunikacji z rodzicami uczniów. Z niecierpliwością czekam na moment, w którym e-dziennik stanie się jedynym obowiązującym dziennikiem w naszej szkole -p. Bartosz Palczewski, nauczyciel matematyki oraz wychowawca klasy.

Postanowiliśmy także zapytać o  opinię na ten temat rodziców i uczniów.

- E-dziennik jest bardzo pożyteczny. Pomaga nam w kontroli postępów w nauce naszych dzieci. Za jego pośrednictwem możemy się dowiedzieć o sprawach wychowawczych i zachowaniu naszych dzieci, a także sprawdzić ich oceny -p. Sławomir Zaworski, ojciec dzieci uczęszczających do naszych szkół.

- Myślę, że ten e - dziennik nie jest nawet taki zły. Dzięki niemu rodzice mają przegląd naszych ocen na bieżąco i my także wiemy, z czego możemy mieć lepsze, a z czego gorsze oceny. Gdy nie pamiętamy, możemy sprawdzić, kiedy i z czego mamy sprawdzian , a z niektórych przedmiotów - co jest zadane – Michał, kl. II gimnazjum.

- E -dziennik to nie taki zły pomysł. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to zło tylko dlatego, że istnieje... Po dłuższym  i wnikliwszym zapoznaniu z nim okazuje się, że  jest pożyteczny nie tylko dla rodziców, ale także dla uczniów. Spis lektur jest bardzo przydatny dla wszystkich, a wiadomości o sprawdzianach - dla uczniów z dość krótką pamięcią - Alicja, kl. II gimnazjum

Jak udało się nam dowiedzieć, istnieje realna możliwość, że  w naszej szkole od drugiego półrocza prowadzone będą tylko i wyłącznie dzienniki elektroniczne!

Tomek Jankowski, 11.02.2014 23:33