Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

W Golinie, przy sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, znajdowała się szopka bożonarodzeniowa. Głównym pomysłodawcą tej szopki jest pan Karol Matuszak. GIG-ant postanowił przeprowadzić  z nim wywiad.

GIG-ant: Kilka słów o sobie?
P. M: 
O sobie nie będę mówił, ponieważ ja tu jestem najmniej ważny.

GIG-ant: Skąd taki pomysł?
P.M:
Pomysł szopki zrodził się wiele lat temu. Oglądając szopki w innych kościołach w różnych miejscach Polski doszedłem do wniosku, że przecież i u nas możemy podobny pomysł zrealizować. Można powiedzieć, że o budowie takiej szopki myślałem już wiele lat.

GIG-ant: Ile lat już mamy tę szopkę?
P.M:
 Głównym impulsem realizacji pomysłu trzy lata temu - bo tyle właśnie lat mamy szopkę - był zakup figur.

GIG-ant: Gdzie można zakupić takie figurki?
P.M:
Będąc na pielgrzymce na Jasnej Górze z dziećmi komunijnymi napotkałem w jednym ze sklepów z dewocjonaliami komplet figur do żłóbka. Tak więc zakup figur stał się impulsem do dalszych działań.

GIG-ant: Koszt zakupu figurek?
P.M:
Przyznam szczerze, że nie są to tanie rzeczy...

GIG-ant: Czy dużo jest chętnych do pomocy, aby przygotować szopkę?
P.M:
Bezcenną pomoc w realizacji pomysłu otrzymałem od pana Andrzeja Regulskiego, który opracował projekt oraz szopkę wykonał. Ponadto, pan Andrzej co roku szopkę składa. W realizacji projektu pomagało nam wiele osób i instytucji. I tak: drewno po okazyjnej cenie otrzymaliśmy od tartaku w Koźmińcu, środki finansowe pozyskaliśmy od Banku Spółdzielczego w Jarocinie, sołectwa w Golinie, od pana Marcina Półrolniczaka. Nie będę skromny - komplet figur ufundowałem wraz z małżonką.

GIG-ant: Kto panu podsunął pomysł  realizacji projektu?
P.M:
Wielką pomoc zaoferował pan Michał Sołtys, który od samego początku przejął na siebie obowiązki związane z wystrojem szopki. To wielka pomoc i niemałe koszty co roku.

GIG-ant: Co pan chciałby jeszcze dodać od siebie?
P.M:
Korzystając z okazji, pragnę podziękować tym wszystkim osobom i instytucjom. Jak można zauważyć, w naszej golińskiej szopce co roku przybywa nowych figur; mam nadzieję, że będzie tak dalej.

GIG-ant: Bardzo dziękujemy za rozmowę.
Zdjęcie użytkownika Michał Sołtys.                  Zdjęcie użytkownika Michał Sołtys.
Kamila Staniewska, 21.02.2018 14:22
0,

279


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz