31 października obchodzone jest Halloween. Postanowiłyśmy zebrać informacje na temat tego święta, jego pochodzenia, obchodów.

Co to jest?

Jest to święto obchodzone 31.10. Dla niektórych zwany jest inaczej maskaradą, lecz tego określenia używa się bardzo rzadko.

Halloween-juz-nie-31.-pazdziernika-Powstala-petycja-o-przesuniecie-daty-obchodow-Swieta-Duchow_article

Skąd się wywodzi i na czym polega?

To święto wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Tam jest bardzo hucznie obchodzone. Wzięło się z celtyckiego obrządku Samhain. Celtowie wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Uważali, że trzeba się przebrać w dziwaczne stroje oraz zakładać maski, ponieważ miało to odstraszyć złe duchy. Polega to na tym, że dzieci przebierają się i chodzą do domów, aby zbierać słodycze.

Jak jest obchodzone w Polsce, a jak w Stanach Zjednoczonych?

W Stanach ludzie bardziej dokładają wszelkich starań, aby jak najlepiej spędzić to święto. Domy są bardziej udekorowane, ludzie bez problemów dają słodycze. Jedynym minusem jest to, że w Halloween trzeba chodzić z osobą dorosłą, gdyż są takie osoby, które przebierają się za klaunów i straszą osoby, a niektóre są nawet niebezpieczne. W Polsce natomiast nie jest tak hucznie obchodzone to święto, gdyż większość osób nie toleruje go i z tego powodu nie przystraja się domów, nie każdy otwiera drzwi.

Julia Pawełczyk i Zuzanna Kubiak

Angelika Lisiecka, 31.10.2019 21:35