Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

W przedostatni dzień stycznia odbył się specjalny apel, który został poświęcony powstańcom wielkopolskim, zwłaszcza pochodzącym z Goliny.

Przed wejściem do szkoły w obecności uczniów szkoły podstawowej, a także gimnazjum przedstawione zostały sylwetki golińskich powstańców. Następnie odbył się przemarsz z patriotycznymi proporcami wykonanymi przez uczniów golińskich szkół. Uczniowie szkoły podstawowej udali się na grób Andrzeja Paryska znajdujący się przy kościele parafialnym w Golinie. Uczniowie gimnazjum powędrowali nieco dalej  złożyć hołd powstańcom leżącym na golińskim cmentarzu. W podzięce za poświęcenie, zostały złożone im kwiaty i zapalone znicze.

5 9

6 7 8

Jak narodził się pomysł na taką celebrację tego dnia? GIG-ant spytał o to nauczycielkę golińskiej szkoły, panią Bogumiłę Grzesiek.

 

"Pomysł na organizację obchodów rocznicy Powstania Wielkopolskiego  zaistniał na godzinie wychowawczej w klasie IVa, a związany był z przydziałem  uroczystości na początku roku szkolnego. Z inicjatywy klasy IVa w ramach dyżuru uczniowie z klas   I-VIII oraz III gimnazjum mieli wykonać flagę Powstania Wielkopolskiego osadzoną na drzewcu. Dodatkowo klasy IV-VIII  plakat związany z tematyką powstańczą. Wersja początkowa obchodów zakładała przemarsz wszystkich uczniów z wykonanymi przez siebie flagami na cmentarz przykościelny w celu zapoznania ich z faktem, iż i w naszej miejscowości znajduje się grób powstańczy. Wkrótce okazało się jednak, że  na miejscowym cmentarzu pochowani są jeszcze inni powstańcy, których nagrobki oznakowane są krzyżami powstańczymi. W sumie na cmentarzu zlokalizowano cztery groby i jeden przy kościele. W Golinie było jednak więcej osób związanych z powstaniem. Listę ich nazwisk wywieszono w holu szkoły.  Zmianie uległa także wizja uczczenia powstańców. Termin przemarszu ustalono na 31 stycznia. Po wielu dyskusjach w planach znalazł się także akompaniament werbla podczas marszu – niestety z powodów dużych gabarytów instrumentu, a niewielkiej postury werblisty pomysł zawężony został do krótkiej przygrywki podczas  rysu historycznego powstania przedstawionego przed wymarszem przez uczniów klasy czwartej. Po krótkim apelu i odśpiewaniu hymnu uczniowie obu szkół wraz z nauczycielami udali się na cmentarz, by na grobach powstańczych złożyć kwiaty i zapalić znicze. Grupa szkoły podstawowej dotarła do grobu powstańca przy kościele, gdzie po złożeniu kwiatów wspólnie odśpiewano "Rotę".  Gimnazjaliści złożyli kwiaty na cmentarzu. Miejmy nadzieję, że po tym nietypowym apelu część uczniów zapamięta, że historia to nie tylko przedmiot w szkole, to także życie wokół nas, tu i teraz, ale także to z wczoraj - które jest już historią."

 

 

 

1 2 3

 

 

 

Klaudia Wojtczak, 22.02.2019 10:12
0,

173


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz