Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Wywiad z sołtysem Goliny i Stefanowa p. Ryszardem Żyto

GIG-ant: Jakie inwestycje zostały wykonane w roku 2013 ?

Ryszard Żyto: Największą inwestycją 2013 roku była budowa ul. Wolności. Powstał ponad kilometrowy odcinek drogi powiatowej wraz z chodnikami po obu stronach i parkingami. Jezdnia ma szerokość 7 metrów, a chodniki z kostki brukowej są oddzielone pasem zieleni. W miejsce usuniętych drzew posadzone zostały nowe. Ulica Tysiąclecia doczekała się budowy. Wykonano jezdnię z kostki brukowej o szerokości 6 m, a także chodnik jednostronny oddzielony  pasem zieleni oraz parking przy placu zabaw. Przy ul. Piaskowej zainstalowano oświetlenie uliczne. Odcinek drogi ul. Wolności za wiaduktem został utwardzony tłuczniem i przygotowany do położenia asfaltu. Gmina Jarocin sfinansowała ogrodzenie boiska sportowego GROMU, a także  usunięcie topoli znajdujących się przy boisku. Rozbudowa przedszkola poprzez dobudowanie tzw.  Ogrodu Zimowego powiększyła możliwości prowadzenia zajęć z dziećmi. Wykonania tego zadania ze środków własnych podjęło się Stowarzyszenie „Puchatek” prowadzące przedszkole. Gmina finansowała wykonanie i remont łazienek. Na ul. Dworcowej Kaliska Spółka „Oświetlenie Uliczne i Drogowe” przebudowała sieć elektroenergetyczną i wymieniła wszystkie lampy uliczne na nowe. W sprawozdaniu sołtysa za 2013 rok przedstawię pozostałe mniejsze inwestycje, ale również ważne dla mieszkańców sołectwa.

GIG-ant: Z jakimi problemami aktualnie boryka się wieś?

R. Ż.: Myślę, że największym problemem mieszkańców są nieutwardzone drogi gminne i brak chodników przy ul. Zakrzewskiej oraz nieoświetlone odcinki dróg. Problemem są również śmieci na poboczach naszych ulic.

GIG-ant: Jak wygląda współpraca sołtysa z Urzędem Miasta w Jarocinie?

R. Ż.: Nie mogę narzekać. Urzędnicy żartują, że mogę podpisywać listę obecności. Jest pomoc i zrozumienie dla spraw, z którymi przychodzę.

GIG-ant: Co władze gminy mają do zaproponowania młodzieży dla zagospodarowania ich wolnego czasu?

R. Ż.: Z tym pytaniem to raczej nie do mnie, ale chciałbym, żeby młodzież miło spędzała wolny czas. Z mojej strony co mogę, to staram się zorganizować w sołectwie kilka imprez w ciągu roku. Chcę zaznaczyć, że obecnie organizowanie imprez jest z różnych powodów coraz trudniejsze.

zyto 2

GIG-ant: Czy uważa pan naszą wieś za atrakcyjną turystycznie ?

R. Ż.: Oczywiście, że tak. Patriotycznie. Mamy wspaniały zabytek - pięknie odrestaurowany, który otoczony jest ładnym gajem. Baza noclegowa też jest.  Ścieżka rowerowa na pewno w najbliższym czasie powstanie, więc będzie turystycznie. No i niedaleko jest do Jarocina.

GIG-ant: Jakie marzenia ma pan wobec Goliny w przyszłości?

R. Ż.: Czekam na moment, w którym Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisze wniosek o rewitalizację naszego Sanktuarium z jak najmniejszym udziałem własnym. Wygodne i nowoczesne drogi oraz bezpieczne chodniki w Golinie też mi się marzą.

GIG-ant: Jakich zmian w najbliższym czasie możemy się spodziewać?

R. Ż.: W 2014 roku powinien powstać projekt budowy dróg na osiedlu Piaskowe oraz odwodnienie. Powstanie plac zabaw w Stefanowie i oświetlenie I etap od bramy 11 lamp w stronę Goliny. Zostanie położony asfalt na utwardzonej w tym roku części ul. Wolności. Projekt i początek realizacji budowy ścieżki rowerowej z Jarocina do Goliny. Ulica Zakrzewska będzie miała projekt budowy chodnika, a może i coś więcej.

Jakub Podsadny

Tomek Jankowski, 28.01.2014 10:11
0,

1307


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz