Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Każdemu z nas powinno leżeć na sercu dobro naszej ojczyzny. Nasi przodkowie walczyli, żebyśmy żyli w wolnym kraju. Powinniśmy obchodzić święta narodowe i wspominać tych, którzy walczyli o naszą małą ojczyznę. Niedawno obchodziliśmy jedno z najważniejszych świąt narodowych -  dzień odzyskania przez Polskę niepodległości. Postanowiłam zapytać uczniów z obu golińskich szkół, kim według nich jest patriota.

Wojtek Witczak z klasy 2 szkoły podstawowej: To ktoś, kto mieszka w swojej ojczyźnie i ją kocha.
Anna Dylak i Julia Nowak z klasy 3a szkoły podstawowej: Według nas patriota to osoba, która kocha swój kraj. Zachowuje jego kulturę i tradycje, mieszka w kraju w którym się urodził, dba o niego oraz pamięta o świętach narodowych.
Tobiasz Andrzejczak z klasy 6 szkoły podstawowej: Dla mnie patriota to osoba kochająca i szanująca swój kraj. Zawsze pamięta o świętach narodowych, np. 3 maja, 11 listopada itp. Nie zapomina o wywieszeniu flagi, zna cały tekst hymnu i wie, co oznaczają biel oraz czerwień na godle czy fladze. Patriota umie poświęcić się dla kraju. Każdego, który pamięta o tych rzeczach, możemy nazwać patriotą.
Weronika Naskręt z klasy 1a gimnazjum: Według mnie patriota cechuje się odwagą, oddaniem, tradycją. Patriota powinien być wierny ojczyźnie i na tyle waleczny, by stanąć w jej obronie, ale tylko wtedy, kiedy toczy się słuszna walka. Patriotą jest ten, kto czuje się Polakiem i kocha swój kraj, będąc jednocześnie krytycznym wobec rodaków i niepotrzebnych wojen.
Wiktoria Świątkowska z klasy 1a gimnazjum: Patriota to osoba, która kocha swój kraj oraz jest gotowa poświęcić dla niego wszystko. W dzisiejszych czasach patriota powinien być człowiekiem, który zna swoje prawa oraz wypełnia swoje obowiązki. Taki człowiek powinien się także interesować życiem gospodarczym kraju. Patriota powinien pielęgnować narodowe tradycje, a także poprawnie używać języka ojczystego, którym się posługuje. Patriotyzm w czasach dzisiejszych ma zupełnie inne znaczenie. W dawnych czasach patrioci dążyli do wolności kraju, słowa oraz języka. W czasach współczesnych patriota powinien wywiązać się z obowiązków obywatelskich.
Magdalena Walczak z klasy 2 gimnazjum: Patriota to osoba, która okazuje miłość do ojczyzny, szacunek. Przykładem postawy patriotycznej jest pamięć o świętach narodowych, takich jak 11 listopada czy 3 maja. Patriotą może być każdy z nas, o ile tylko potrafi przyznać się  do tegoprzed samym sobą, bez żadnych zahamowań.

Kim według Was jest patriota? Jesteście patriotami? Podzielcie się tym w komentarzach.

Anna Bochna, 15.11.2016 01:42
1,

474


Komentarze:

#1. UKRYTY: 16.11.2016 07:51

Super

Dodaj komentarz