Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Między Wilkowyją a Żerkowem Lutynia przyjmuje z lewej strony swój największy dopływ - Lubieszkę. Ma ona niewielką, ale widoczną w krajobrazie dolinę. Wypływa z łąk między Koźminem i Wałkowem, jej długość wynosi około 31 kilometrów (według innego źródła: 26km).Płynąc w kierunku północnym mija miejscowości: Borzęcice, Wałków, Golina, Siedlemin, Dąbrowa, Brzostów, Mieszków, Kąty i w

Parzewni uchodzi do Lutyni. Na trasie swojego krótkiego biegu przepływa pod drogami krajowymi: 11, 12, 15. Niekiedy latem wysycha. Nazwa rzeczki, zapisana po raz pierwszy w 1459 roku, wywodzi się od nazwiska "Lubiesz" i pierwotnie miała formę dzierżawczą "Lubieszewa".

Przez Jarocin przepływa niewielka rzeczka - Lipówka - jest ona prawym dopływem Lubieszki. Jej nazwa pojawiła się po raz pierwszy jako "stangum (staw) Lippowka" w dokumencie z 1471 roku.

W latach 1994-97 na Lubieszce został zbudowany sztuczny zbiornik "Roszków" o powierzchni 34 ha i pojemności użytkowej 616 tysięcy metrów sześciennych, długości ponad 2 km, szerokości do 160 m i średniej głębokości 2,9 m. Jego zapora ma długość 225 m, a głębokość zbiornika przy tamie wynosi 7,2 m. Chętnie przyjeżdżają tu wędkarze, natomiast zagospodarowanie rekreacyjne jest jeszcze bardzo skromne.

Źródła:

Paweł Andreas - "Wielkopolska Biblioteka Krajoznawcza: Jarocin"

Internet

Aleksandra Przybylska, 09.04.2016 23:47
0,

696


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz