Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Chyba nie ma użytkownika internetu, który nie napotkałby na swojej drodze mema. A co to tak właściwie jest? Termin po raz pierwszy pojawił się w książce Richarda Dawkinsa "Samolubny gen" i odnosi się do najmniejszej jednostki informacji kulturowej, trochę jak gen w biologii.Nazwa pochodzi do greckiego słowa "mimesis", oznaczającego naśladownictwo. Idea czy wzorzec informacji nie jest memem, dopóki ktoś go nie powieli.
Mem internetowy to najczęściej obrazek o żartobliwym, często prześmiewczym charakterze. Może to też być zdjęcie, którego kontekst zostaje zmieniony przez dodany podpis. Są tworzone praktycznie z każdej okazji, na każdy temat. Drugim  znakiem rozpoznawczym memów jest szybkość ich pojawiania; często nie zdąży dotrzeć do nas wiadomość, a już znamy opinię na jej temat twórców memów. Stało się to sposobem na komentowanie wydarzeń politycznych, kulturalnych lub sportowych w łatwy do zrozumienia sposób, chociaż niekiedy ich właściwe "odczytanie" jest możliwe jedynie dla określonych grup odbiorców.

Memy są obecne w Internecie, były i będą dalej, ponieważ jest to bardzo łatwa i szybka droga komunikowania.

gm

Filip Jankes Jankowski, 25.01.2016 19:39
0,

578


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz