Mikołajki to tradycyjna, polska nazwa święta ku czci biskupa Miry. Święto obchodzimy 6 grudnia. W tym wyjątkowym dniu zazwyczaj obdarowujemy  się drobnymi upominkami.

Kościół zaczął obchodzić to święto w 1969 r. Od  IX w. Mikołaj był wielbiony w chrześcijańsko-zachodniej wierze jako święty i cudotwórca.

Święty Mikołaj był wpisany w Bizancjum jako żywot Mikołaja. W Europie zachodniej wierzono, że Mikołaj jest patronem dzieci. Już w X wieku w Mikołajki wystawiano dramaty dla dzieci. Mikołaj został biskupem stolicy Lici Mili. Mieszkał tam do samej śmierci, czyli do ok 342 roku.

Mikolajki-2018-ciekawostki-historie-i-tradycje-swieta-w-Polsce-i-na-swiecie_article

Przygotowały: Zofia Borowska i Anna Jajczyk

Angelika Lisiecka, 17.12.2019 22:15