Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Witajcie w kolejnej części mojego cyklu o komiksach superbohaterskich! W siódmej już odsłonie dokończę wam opowieść o Modern Age w Marvel Comics. A więc zaczynajmy!

Okres od 200o roku

W 2000 roku Marvel postanowił stworzyć uniwersum Ultimate, w którym przedstawił odnowione genezy bohaterów, ich wrogów i oczywiście samych bohaterów. To zagranie miało na celu przyciągnięcie nowej fali młodych czytelników, którzy niekoniecznie chcieli zagłębiać się w stare komiksy, co niestety było konieczne, jeśli chciało się rozumieć aktualne serie. Pierwszym komiksem, którego akcja działa się w Ultimate Universe, był Ultimate Spider-Man. W 2001 toku dołączył do niego Ultimate X-Men, w 2002 powstała drużyna Ultimates (odpowiednik Avengers z Ultimate Universe). Odpowiadając na pytanie, które pewnie właśnie zadaliście - tak, każda seria dziejąca się w Ultimate Universe posiadała słowo "Ultimate" w nazwie, dla odróżnienia od serii dziejących się w zwykłym Uniwersum. Po kilku latach popularność Uniwersum Ultimate znacząco spadła, więc Marvel ograniczył się do wydawania tylko kilku serii dziejących się w tym uniwersum. Jedną z najpopularniejszych postaci z uniwersum Ultimate był Miles Morales, czyli Ultimate Spider-Man. Po śmierci Petera Parkera 13 -letni Miles został ugryziony przez radioaktywnego pająka, przejął po nim pseudonim  i rozpoczął własną krucjatę przeciwko złu. Miles, oprócz zwykłych mocy Człowieka-Pająka, potrafił również stawać się niewidzialnym  i paraliżować swoich wrogów.mm

POTENCJALNE SPOILERY DO SERII 'SECRET WARS' Z 2015 ROKU

Aktualnie w Marvelu trwa prawdopodobnie największy event w historii wydawnictwa - Secret Wars. Tak, event o takiej samej nazwie był w roku 1984 roku. Tegoroczna seria komiksowa została tak nazwana dla uczczenia tego kultowego eventu. Fabuła tego eventu opiera się na śmierci Multiwersum. A co to jest Multiwersum? Już śpieszę z wyjaśnieniem. Tak samo jak DC Marvel posiada wiele alternatywnych uniwersów/ziem. Są one, tak samo jak w DC, numerowane, lecz częściej używa się ich nazw słownych, np Uniwersum Ultimate posiada numer 1610, a główne uniwersum Marvela to Ziemia 616. W Multiwersum znajdują się wszystkie te uniwersa.
Przed Secret Wars najtęższe ziemskie umysły odkryły, że uniwersa zaczęły się zderzać. Centralnymi punktami tych zderzeń były Ziemie z różnych uniwersów. Wszystkie Ziemie leżą na jednej linii czasu, a kiedy jedna z nich została zniszczona przez istoty z innego wymiaru, znane jako Beyonders, nastąpiła reakcja łańcuchowa - czyli zderzanie pozostałych Ziem. Bohaterowie odkryli, że jeśli zniszczą jedną z Ziem, to druga będzie mogła przeżyć. Chronieniem Ziemi 616 zajmuje się grupa Illuminati, czyli ci sami herosi, którzy wysłali Hulka w Kosmos. Targają nimi moralne rozterki z powodu zabijania miliardów niewinnych ludzi na innych Ziemiach, lecz w końcu ten ciężar przejmuje grupa złoczyńców o nazwie Cabal. W końcu na arenie zostają tylko dwie Ziemie: Ultimate i 616. Ostatecznie obie giną, jednakże Dr Doom w międzyczasie pokonuje Beyonders i korzystając z ich mocy formuje z resztek martwych Ziem Battleworld (ta zbieżność nazw z eventem z 1994 roku nie jest przypadkowa). Na Battleworldzie Doom został swego rodzaju Bogiem, a co ważniejsi bohaterowie zostali baronami w domenach, na które został podzielony Battleworld.NA

Na ten moment nie mogę powiedzieć wam nic więcej na temat fabuły, ponieważ - jak już wcześniej powiedziałem- event jeszcze trwa, do końca zostały... Dostaliśmy jednak już kilka komiksów dziejących się w "All New, All Different Marvel", czyli świecie post-Secret Warsowym. Jest to mieszanka światów Ultimate i 616, w której, dla przykładu, do Avengers dołącza Miles Morales.

I na tym koniec historii komiksu superbohaterskiego, ale nie bójcie się, bo to nie koniec mojej serii! W "O komiksach #8" opowiem wam o filmowych adaptacjach komiksu na dużym ekranie, natomiast w " #9" napiszę o serialowych ekranizacjach. A wy co jeszcze chcielibyście wiedzieć o komiksach superbohaterskich? Dajcie znać w komentarzach! A tymczasem linki do poprzednich części artykułu:

O komiksach #1
O komiksach #2
O komiksach #3
O komiksach #4
O komiksach #5
O komiksach #6

Filip Jankes Jankowski, 26.10.2015 22:10
1,

683


Komentarze:

#1. Daniel.: 30.10.2015 18:00

2/10 :D a tak serio to ciekawy artykuł xd

Dodaj komentarz