Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

„Młody Sherlock Holmes” to seria książek Andrew Lane’a. W jej skład wchodzą: “Zabójcza chmura”, “Czerwona pijawka” oraz wydane rok temu „Lodowe ostrze”.

Sherlock Holmes to bystry i dobrze uczący się 14-latek. Cała jego rodzina: ojciec - żołnierz, starszy brat Mycroft - Minister Spraw Zagranicznych oraz matka i siostra mieszka w Londynie, natomiast główny bohater mieszka w internacie przy swojej szkole w Deepdene. Po zakończeniu roku szkolnego przyjeżdża odwiedzić go brat. Ich ojciec musiał wypłynąć z misją wojskową do Indii, matka jest śmiertelnie chora, a Mycroft nie ma czasu zajmować się Sherlockiem, więc przyszły detektyw zmuszony jest zamieszkać u stryja, którego nigdy nie widział na oczy, w miasteczku  Farnham. Na odchodnym Mycroft ostrzega go przed tajemniczą ochmistrzynią:

„Pamiętaj, ona nie jest przyjaciółką tej rodziny”

W Farnham Sherlock poznaje bezdomnego Matty’ego i szybko się zaprzyjaźniają. Pewnego dnia przyszły detektyw razem ze swoim guwernerem podczas przechadzki po lesie znajduje… Sami się dowiedzcie, tak będzie ciekawiej.

Jest to moja ulubiona książka, podoba mi się ze względu na  ciekawy sposób rozwiązywania zagadek przez Sherlocka, ale chyba najbardziej w tej książce lubię humor.

W 2010 roku telewizja BBC wyprodukowała serial pt. „Sherlock”, który zdobył wielkie uznanie widzów. Jego akcja, zamiast w wiktoriańskiej, dzieje się w epoce współczesnej. John Watson – lekarz, weteran wojenny poznaje detektywa Sherlocka Holmesa. Obaj poszukują współlokatora, więc decydują się zamieszkać razem. W Londynie (w którym dzieje się akcja serialu) pojawia się fala samobójstw. Wszystkie są w jakiś sposób powiązane. Czy Sherlock to odkryje? Przekonacie się po obejrzeniu pierwszego odcinka pierwszego sezonu. Do tego czasu powstały 3 sezony po 3 odcinki.

Tych dwóch serii nie da się tak łatwo porównać. Jedno jest pewne – żadna nie jest osadzona w świecie wymyślonym przez Arthur’a Conan’a Doyle’a. Osobiście nie jestem pewien, czy zacząłem od książki czy serialu, ale obie serie na pewno są godne uwagi. Gorąco polecam wszystko co związane z Sherlock’iem Holmes’em, jest to bardzo ciekawa postać.

 Filip Jankowski

Tomek Jankowski, 09.10.2014 13:46
0,

1593


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz