Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Najlepszą wizytówką człowieka jest jego uśmiech, a zdrowe, białe zęby są jego podstawą. Aby mieć  zdrowe i mocne zęby, trzeba przestrzegać odpowiednich zasad żywieniowych i oczywiście higieny..
Postanowiliśmy przeprowadzić krótki wywiad z panią stomatolog Moniką Hejduk.

GIG-ant: Jakie zabiegi wykonywane są w państwa gabinecie?
M.H.:
W naszym gabinecie stomatologicznym najczęściej wykonujemy zabiegi takie jak leczenie zębów, usuwanie, uzupełnienia protetyczne oraz zabiegi profilaktyczne.

GIG-ant: Czy fluoryzacja jest skuteczna?
M.H.:
Jak najbardziej tak. Zęby dzieci są szczególnie narażone na próchnicę, a fluoryzacja wzmocnienia szkliwo, które chroni zęby przed działaniem próchnicotwórczym oraz czynnikami zewnętrznymi. Zęby powinno fluoryzować się raz na kwartał.

GIG-ant: Coraz więcej młodych ludzi ma problemy z zębami. Jak o nie zadbać?
 M.H.: Przede wszystkim trzeba dbać o higienę jamy ustnej. Należy szczotkować zęby po każdym posiłku przez 2-3 minuty. Warto również prowadzić zdrową dietę. Można od czasu do czasu żuć gumę, ale bezcukrową, gdyż pobudza ona wytwarzanie śliny, a ona ma właściwości bakteriobójcze.

GIG-ant: Co pani sądzi o noszeniu aparatów ortodontycznych?
M.H.: Oczywiście jeśli jest potrzeba, to owszem, można nosić, jednakże dzieci noszące aparaty ortodontyczne muszą być przypilnowane przez dorosłych. Dzieciom stałe aparaty zakłada się, gdy mają już wszystkie stałe zęby.

GIG-ant: Dlaczego tak wiele osób ma problemy z zębami?
M.H.: Jest wiele przyczyn, o których dobrze wiemy. Trzeba zacząć od tego, że wiele osób nie myje zębów tak często i dokładnie, jak powinno. Jak już wspomniałam, powinno się myć zęby po każdym spożytym posiłku, jednak nie należy też myć zębów zbyt często. Nagminne i bardzo mocne szczotkowanie zębów powoduje ścieranie szkliwa, a to prowadzi do powstawania ubytków. Zawzięte szczotkowanie zębów może także doprowadzić do cofania się dziąseł, które raczej nie wrócą już na swoje miejsce.
Kolejną przyczyną problemów z zębami jest próchnica. Tak wielu z nas omija dentystę szerokim łukiem, aż w końcu wizyta będzie już konieczna. Zwykle choroba jest już bardzo rozwinięta, dlatego tak ważne jest, aby odwiedzać dentystę regularnie.

GIG-ant: Czy domowe sposoby wybielania są skuteczne i - co najważniejsze - czy są obojętne dla zdrowia?
M.H.: Owszem, są skuteczne, jednak żadna metoda nie jest trwała. Zbyt częste stosowanie takiego rodzaju wybielania niszczy szkliwo. Natomiast jeśli chodzi o pasty do zębów, to te domowe są zdrowsze od kupnych.
Wybielanie w gabinetach stomatologicznych może wiązać się z utratą szkliwa.

GIG-ant: Czy to, że gimnazjaliści mają mleczaki jest normalne?
M.H.: To zależy od człowieka i jego genów. Jest dużo dorosłych, którzy nadal mają mleczne zęby, jednak dopóki mleczaki są silne i zdrowe, nie ma się tym co przejmować.

GIG-ant: Bardzo dziękuję za rozmowę i poświęcony czas.

 Jeśli chcesz skorzystać z usług pani Hejduk, to proszę bardzo - podajemy adres placówki:
Golina, ul. Mostowa 1
Czynne:
Wt. i pt. od godz. 15.00
sob. 10.00-12.00

Fot.: Google Grafika

Magdalena Mikołajczak, 16.05.2015 21:08
0,

541


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz