Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Historia kolęd jest bardzo ciekawa. Mało kto wie, że prawidłowo pieśń nazywana dzisiaj kolędą, nie jest wymysłem chrześcijan.

Termin kolęda wywodzi się z czasów Republiki Rzymskiej z obchodów świąt Calendae styczniowych, związanych z objęciem przez konsula jego urzędu. Zwyczaj ten istniał od 153 r.p.n.e. Potem przejęło je chrześcijaństwo, które łącząc go ze Świętami Bożego Narodzenia, uczyniło  je nieodłączną tradycją w polskich domach. W pierwszym znaczeniu była więc ona noworoczną pieśnią powitalną i pochwalną,  by uczcić gospodarza, zawierającą w sobie życzenia pomyślności w nowym roku. Jej teraźniejszy, religijny charakter o narodzinach Jezusa wykształcił się w czasach późniejszych. Według tradycji chrześcijańskiej  autorem pierwszej kolędy miał być konstruktor pierwszej szopki bożonarodzeniowej - św. Franciszek z Asyżu. W Niemczech na rozwój kolęd pozytywnie wpłynęło wystąpienie Marcina Lutra, bo był on autorem wielu z nich. W Polsce najstarsza zachowana kolęda to "Zdrów bądź, Królu Anielski" z 1424 roku. W XVII wieku za sprawą Piotra Skargi postała kolęda "W żłobie leży", a w wieku XVIII "Bóg się rodzi".Najpopularniejszą kolędą na świecie jest "Cicha noc", powstała w 1818 roku w Austrii.
Pastorałka jest to ludowa pieśń religijna utrzymana w nastroju Bożego Narodzenia. O jej historii wiadomo właściwie tyle, że jest to zwyczaj przejęty z religii pogańskiej. Byłą ona wykonywana podczas pogańskich świąt związanych z zimowym przesileniem letnim. W Polsce szczególnie rozpowszechniła się w XVII wieku.

Tomek Jankowski, 20.12.2013 00:07
0,

463


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz