Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Jak każdy z nas  pewnie wie, smog to unosząca się nad danym obszarem ,,chmura`` szkodliwych związków chemicznych,pyłów i mgły.Powstaje na skutek zanieczyszczenia powietrza. Szkodliwe cząstki unoszą się do góry i wiszą nad ziemią , wyglądając jak mgła.Przyczyn jest wiele; wpływ mają m.in. elektrownie węgla, zakłady przemysłowe , transport samochodowy, domowe piece grzewcze. A czy w naszej małej ojczyźnie, w Golinie,  jest smog? Zapytaliśmy o to kilku mieszkańców. Oto jedna z wypowiedzi.
GIG-ant: Jak pani sądzi - czy w Golinie jest smog ? Jeśli tak, to jak go możemy zwalczyć ?
Pani Irena: Według mnie w Golinie występuje smog. Nie jest on tak bardzo widoczny, wyczuwalny, jak w innych miastach Polski, mam tutaj na myśli choćby Kraków. Niektórzy z nas nie biorą pod uwagę bardzo ważnej kwestii, jaką jest ludzkie zdrowie. Pod uwagę musimy wziąć to, iż piec to nie jest kubeł na śmieci. Paląc wszystko, co wpadnie nam w ręce szkodzimy nie tylko sobie, ale i środowisku. Czasami należy wyjść na dwór i wziąć głęboki oddech. Co czujemy ? Oprócz ogromnego „smrodu” pochodzącego z ubojni pana Biernackiego, poczuć możemy także brzydki zapach pochodzący z naszych kominów. Zastanówmy się czasami, co wkładamy do naszych pieców i choć w najmniejszym stopniu starajmy się zapobiegać powstawaniu smogu.
GIG-ant: Spytaliśmy także o zdanie naszego sołtysa Goliny i Stefanowa o to, czy w naszej małej ojczyźnie jest smog. I gdzie możemy sprawdzić stan czystości powietrza.
Ryszard Żyto: Na temat smogu więcej informacji jest na stronie AVIVA Wiem Czym Oddycham. Najbliższy pomiar jest na Osiedlu Konstytucji 3 Maja w Jarocinie. Można tam zapoznać się z obecnym stanem czystości powietrza w naszym rejonie.

A może by tak zrobić "coś", aby nasza mała ojczyzna była czysta i wolna od smogu czy smrodu ? Niech każdy  z nas zada sobie to pytanie.
26234901_653303201726279_1153306026_n
Autor: Weronika Hudak, Wiktoria Świątkowska.

Magdalena Walczak, 30.12.2017 20:39
0,

369


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz