Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Moda na bransoletki z gumek przyszła do Polski z USA i zrobiła furorę. Robią je już nawet kilkuletnie dzieci, a następnie chwalą się swoimi dziełami w Internecie. A wszystko zaczęło się od urządzenia tworzącego bransoletki, które w 2010 roku zaprojektował dla swojej córki Chińczyk Cheong Choon Ng.

Bransoletki są z reguły wymyślne i różnokolorowe. Idealnie nadają się na prezent dla kogoś bliskiego. Cały czas wymyślane są nowe wzory.  Do wykonania biżuterii potrzebne są nam pewne przyrządy: szydełko i krosno. Można ją także stworzyć na palcach tworząc ósemki. Z gumek można także wykonać dodatki takie jak: etui do telefonu, breloczki, naszyjniki, ubrania itp. Bransoletek nie noszą tylko dzieci, ale również dorośli i młodzież. Służą nam one do ozdoby.

 

Rakotwórczość bransoletek

Uczeni ostrzegają, że kolorowe opaski z elastycznych plastikowych kółek, uwielbiane przez dzieci i młodzież, zawierają niebezpieczne dawki ftalanów, rakotwórczych środków chemicznych. Ftalany zakłócają gospodarkę hormonalną organizmu i przyczyniają się do powstawania raka. Naukowcy stwierdzili również, że gumowe bransoletki mogą powodować również zaburzenia układu hormonalnego u dzieci. Przy zakupie zestawów gumek do wyplatania należy wybierać jedynie te produkty, które na opakowaniu mają znak CE, mówiący o tym, że zabawka została wyprodukowana zgodnie z zachowaniem norm unijnych. Brak tego oznakowania powinien być sygnałem, że przedmiot nie został poddany testom i jest niebezpieczny dla zdrowia czy życia. Należy zwracać także uwagę na cenę produktu, ponieważ te najtańsze są najbardziej szkodliwe dla zdrowia.

 

Moda w naszej szkole

Moda na bransoletki ogarnęła także naszą szkołę podstawową i gimnazjum. Uczniowie zaczęli tworzyć ozdoby. Na początku zajmowało się tym kilka osób. Z dnia na dzień tych osób przybywało. Niektórzy robili bransoletki i później je sprzedawali. Zapytaliśmy co o tym sądzą uczennice, które się tym zajmują:

_76302482_tiana-collection

 

Wywiad z Agnieszką Naskręt z klasy VI

GIG-ant: Skąd zamiłowanie do tworzenia bransoletek?
A.N.: Zobaczyłam bransoletki w internecie. Spodobały mi się i na drugi dzień pojechałam kupić.

GIG-ant: Od jak dawna się tym zajmujesz?
A.N.: Robię je od końca sierpnia.

GIG-ant: Czy mogłabyś określić ile sztuk zrobiłaś i ile wydałaś pieniędzy na potrzebne materiały?
A.N.: Na materiały wydałam ponad 60zł. Niestety nie mogę określić ile sztuk zrobiłam, ponieważ jest ich mnóstwo.

GIG-ant: Dziękujemy za rozmowę.

 

Wywiad z Agatą Pocztą z klasy Ic

GIG-ant: Skąd zamiłowanie do tworzenia ozdób?
A.P.: Bardzo mnie to zafascynowało, zwłaszcza że bardzo fajnie wygląda. Chciałam nauczyć się także pleść bransoletki, no i mi się udało.

GIG-ant: Od jak dawna się tym zajmujesz?
A.P.: Zaczęłam to robić pod koniec wakacji. Przeciągnęło się do września, ale potem mi się znudziło.

GIG-ant: Czy mogłabyś określić ile sztuk zrobiłaś i ile wydałaś pieniędzy na potrzebne materiały?
A.P.: Udało mi się zrobić około 20 sztuk bransoletek. Nie wydałam na to dużo pieniędzy, nie jestem w stanie tego dokładnie wyliczyć.

GIG-ant: Dziękujemy za rozmowę.

Loom-bands4

Ile jest w Polsce miłośników loom bands – nie wiadomo. Jedno jest pewne – na razie moda nie mija.

Patrycja Klupś i Jakub Marcisz

Tomek Jankowski, 20.11.2014 13:12
0,

3147


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz