Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to jedna z najbardziej znanych i skutecznych  akcji charytatywnych w Polsce, ale również akcja,która budzi wiele kontrowersji i emocji.
WOŚP powstała 23 lata temu, założył ją Jurek Owsiak; ma na celu działalność w zakresie ochrony zdrowia, przede wszystkim dzieci.  W ciągu tych lat fundacja kupiła już około 20 tys. urządzeń dla szpitali (m.in. inkubatory, respiratory, ultrasonografy, aparaty rentgenowskie itd.), uratowała wiele wcześniaków, chorych dzieci. Część  ludzi doszukuje się sensacji w tym działaniu. Rok temu wybuchła afera, ponieważ oskarżono Owsiaka, że na cele charytatywne oddaje małą cześć zebranej kwoty, a resztę zabiera przeznacza dla siebie i dla pracowników fundacji. Oczywiście okazało się to nieprawdą (jest w tej sprawie wyrok sądu), ale nadal można usłyszeć spekulacje na ten temat. Od dwóch lat orkiestra przeznacza połowę pieniędzy na sprzęt medyczny dla osób starszych. Dostali oni sprzęt wart prawie 35 mln zł. (m.in łóżka, wózki inwalidzkie, podnośniki, fotele kąpielowe). Wyobraźmy sobie sytuację, że tej akcji nie ma... Ilu ludzi  nie udałoby się uratować, ilu  pacjentów nie miałoby odpowiedniego leczenia  w szpitalach. Dzięki WOŚP ponad 3 tysiące dzieci dostało pompy insulinowe,  przebadano 4 ml noworodków. W tym roku  w WOŚP wzięło udział około 120 tysięcy wolontariuszy. Czy ktoś zaryzykowałby stwierdzenie, że pracowali w złej intencji? Krytykantom polecam refleksję i analizę faktów. Wielu ludzi zawdzięcza Owsiakowi życie, więc może naprawdę jest on potrzebny ...

WOŚP w liczbach:
590 mln zł- sprzęt dla szpitali
7 osób- zakładało fundacje
30 osób- na stałe pracuje w fundacji
52 mln zł- tyle zebrano w 2014 r .
ok.120 tys.- wolontariuszy w 2014 r.
6 - programów medycznych prowadzi WOŚP
ponad 4 mln- przebadanych noworodków dzięki WOŚP
2978- dzieci dostało pompę insulinową
400 - wcześniaków leży na oddziałach wyposażonych przez WOŚP
900- uratowanych dzieci

Magda Liberska, 23.01.2015 23:18
0,

517


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz