Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

400 robotników dziennie na budowie, ponad 100 koparek, do tego studzienki, kanalizacja teletechniczna, maszty, studnie i przewody - brzmi to prawie jak budowa dużego przedsięwzięcia. I tak właśnie jest, ta wyliczanka dotyczy inwestycji w sieć światłowodową, tj. Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej (WSS). Dzięki niej internet ma być szybszy, tańszy i dostępny również w małych miejscowościach naszego regionu.

   Przygotowania do inwestycji trwały kilka lat. W 2009 r. powstała spółka WSS, a w 2010 r. samorząd województwa zaprosił do współpracy partnerów prywatnych, którzy sfinansowali udział własny wymagany przez Unię Europejską.

   O rozmiarach zakończonej inwestycji świadczy między innymi to, że najdłuższą w Polsce regionalną sieć projektowało ponad 100 inżynierów, a całkowita długość wielkopolskiej sieci szerokopasmowego internetu liczy 4,6 tysięcy kilometrów, czyli o ponad półtora tysiąca kilometrów więcej, niż łączna długość lądowych granic Polski.

   Inwestycja kosztowała 410 mln zł i uzyskała dofinansowanie z UE w wysokości 283 mln zł. Zakładano, że zapewni ona powszechny, szybki i bezpieczny dostęp do wiedzy, usług elektronicznych oraz informacji oferowanych przez internet.

***

   Internetowe kable położono pod ziemią. Nie są widowiskowe, jak nowe obwodnice, pociągi czy wiadukty, ale w ciągu najbliższych kilku, kilkunastu lat pozwolą wielkopolskiej gospodarce na szybszy rozwój. Ekonomiści szacują, że każdy tysiąc nowych gniazdek internetowych przyczynia się do powstania około 80 miejsc pracy. Elektroniczny przesył danych to też konkretne oszczędności: czasu, przesyłek, transportu. Z biegiem czasu sami przekonamy się, że ta podziemna sieć była nam potrzebna. W grudniu 2015 roku w Golinie zakończyła się pierwsza faza inwestycji -  przeprowadzono przez naszą miejscowość główną nitkę światłowodu.

Aleksandra Przybylska, 22.01.2016 10:26
0,

469


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz