Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Jak wiemy właściwe odżywianie utrzymuje zdrowie i jest jednym z najdzielniejszych środków leczniczych. Kwestia odpowiedniego odżywiania się zależy od nas samych; niestety - małym dzieciom powinni pomagać w tej kwestii rodzice.

Często na ten temat wypowiadają się dietetycy, lekarze, technologowie żywności, sportowcy. Ja postanowiłam porozmawiać z człowiekiem, który z racji wykonywanego zawodu traktuje problemy odżywiania w sposób nie tylko profesjonalny, ale i praktyczny. Moim rozmówcą jest pan Szymon Staniewski - kucharz.

GIG-ant: Jak się zdrowo odżywiać?
Sz.S.: To pytanie dręczy każdego, kto dba o swoje zdrowie i chce posiadać zgrabną sylwetkę. Zdrowa dieta to przede wszystkim dostarczanie organizmowi w odpowiednich ilościach składników odżywczych m.in ( białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy, składniki mineralne) i zastosowanie odpowiednich technik kulinarnych. Przede wszystkim jest to dieta urozmaicona pod względem produktów spożywczych. Ważne jest nabycie odpowiednich nawyków, dzięki którym zdrowe żywienie nie będzie trudne oraz pozwoli na pozbycie się zbędnych kilogramów.

GIG-ant: Od jakich czynników zależy dzienne zapotrzebowanie kaloryczne?
Sz. S.:  Wbrew pozorom nie jest to proste pytanie. Dzienne zapotrzebowanie na kalorie jest uwarunkowane między innymi: trybem życia, aktywnością fizyczną, wagą, wiekiem oraz płcią. Inna jest liczba kalorii dla kobiety, dziecka, inna dla mężczyzny pracującego fizycznie.

GIG-ant: Ile kalorii powinniśmy dostarczać zdrowemu organizmowi?
Sz .S.: Kobiety w przedziale wiekowym - 19-50 lat 2200 kcal, natomiast mężczyźni w wieku - 19-50 lat 2900 kcal.

GIG-ant: Jakie są najważniejsze zasady zdrowej diety?
Sz.S.:  Wystarczy prowadzić zdrowy styl życia, czyli prawidłowo się odżywiać i uprawiać sporty. Warto przy tym kierować się kilkoma prostymi zasadami:
- jedz mało, ale często - 4 do 5 posiłków dziennie;
- jedz powoli - nie śpiesz się podczas posiłków, staraj się jeść na siedząco;
- bez śniadania ani rusz - to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Zjadaj je nie później niż dwie godziny po przebudzeniu;
- kolacja ma być najmniej obfitym posiłkiem. Spożywaj ją zawsze co najmniej  godziny przed snem, w przeciwnym razie będziesz w nocy głodny;
- dużo pij- minimum 1,5 litra wody niegazowanej dziennie, ale też herbaty - zielone, czerwone i ziołowe. Unikaj napojów energetycznych, gazowanych i kolorowych;
-jedz dużo owoców, ale nie na noc. Pochłaniaj je między  posiłkami.
- mleko też jest potrzebne - pij regularnie mleko zawierające 2-3,2% tłuszczu, jedz sery półtłuste, kefiry, maślanki oraz jogurty naturalne;
- chude ryby to cenne źródło białka o wysokiej wartości odżywczej - jedz je  przynajmniej trzy razy w tygodniu;
- uważaj na mięso - wybieraj to białe. O ile to możliwe, zastępuj je rybami;
- nie jedz słodyczy - zamiast nich spożywaj owoce lub bakalie;
- im mniej soli, tym lepiej;
- unikaj alkoholu, ponieważ jest bardzo kaloryczny- 1 gram alkoholu to aż 7 kcal. W wyjątkowych sytuacjach wybieraj czerwone wino, które zawiera polifenole, korzystnie wpływające na układ krążenia.

GIG-ant: Ile kalorii powinien spożywać nastolatek?
Sz. S.:  Ilość kalorii zalecana młodym ludziom jest uzależniona od płci. Dziewczęta w przedziale wiekowym 11-13 lat powinny każdego dnia spożywać produkty o łącznej kaloryczności wynoszącej 1800 -2000, a dziewczęta w wieku 14-18 lat potrzebują 1800-2400 kalorii dziennie. Natomiast chłopcy w wieku 11-13 lat powinni przyjmować 1800-2600 kalorii każdego dnia, a w przedziale wiekowym 14-18 lat nieco więcej, bo 2200-3200 kalorii dziennie.

GIG-ant: Jak powinien odżywiać się nastolatek?
Sz. S.:  W żywieniu młodych ludzi kluczowe znaczenie ma nie tylko ilość spożywanych kalorii, ale i ich źródło. Każdego dnia nastolatek powinien zjadać 5 posiłków- porcji produktów zbożowych, 2-3 porcje owoców, 3-5 porcji mięsa lub innych produktów bogatych w białka, 2-3 porcje warzyw, 4-5 porcji nabiału oraz 2-4 porcje tłuszczów. Słodycze powinny pojawiać się w jadłospisie nastolatka nie więcej niż 1-3 razy w tygodniu, większe ich spożycie obniża wartość odżywczą diety i może prowadzić do wzrostu masy ciała. Nadwaga i otyłość są zdecydowanie niepożądane w okresie dorastania, zbędne kilogramy mają bowiem niekorzystny wpływ na rozwój i stan zdrowia młodych ludzi . Co gorsza - nadmiar tkanki tłuszczowej niekorzystnie oddziałuje na pewność siebie, poczucie własnej wartości i samopoczucie nastolatka.

 

A na koniec lista "bomb kalorycznych":

- kabanosy (180 g) - 954 kcal

- orzeszki ziemne (150 g) - 920 kcal

- golonka z chrzanem (300 g) - 900 kcal

- spaghetti bolognese ( talerz - 350 g) - 711 kcal

- migdały ( 1 op. 100 g) - 640 kcal

- żeberka z grilla (150 g) - 482 kcal

- kebab ( z dodatkami - ok.250 g) - 477 kcal

- śledź w oleju ( 2 płaty - 110 g) - 460 kcal

- shake waniliowy (333 g) - 427 kcal

- słone paluszki (100 g) - 390 kcal

A teraz lista ulubionych "potraw" dzieci:

- czekolada mleczna (1 tabliczka - 100 g) - 549 kcal

- krówki (10 sztuk - 100 g) - 395 kcal

- gofr (ciasto, śmietana , owoce - 160 g) - 372 kcal

- popcorn (mała miseczka - 80 g) - 342 kcal

- hamburger (1 sztuka - 120 g) - 333 kcal

- orzeszki solone (50 g) - 307 kcal

- chrupki serowe (1 mała paczka - 60 g) - 294 kcal

- pączek z dżemem (100 g) - 289 kcal

- frytki (100 g) - 282 kcal

- pizza pepperoni (1 kawałek - 100 g) - 266 kcal

- chipsy (1 mała paczka - 45 g) - 248 kcal

- ptasie mleczko waniliowe (4 sztuki - 50 g) - 219 kcal

- cola (szklanka - 250 ml) - 105 kcal

 

Kamila Staniewska, 28.11.2015 19:50
0,

518


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz