Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Wywiad z wegetarianką, uczennicą golińskiego gimnazjum -  Olą Kowalczyk.

 

GIG-ant : Jakie są plusy stosowania diety wegetariańskiej (korzyści dla zdrowia),  a jakie minusy?

O.K : Jest dużo plusów stosowania tej diety. Dostarcza ona organizmowi małą zawartość tłuszczów nasyconych i cholesterolu, a dużą zawartość witaminy C. U wegetarian występuje mniejsze ryzyko niż w przypadku "mięsożerców" zachorowania na choroby takie jak otyłość, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, próchnica zębów, nowotwory i inne. Moja dieta nie oferuje  niestety samych plusów. Oznacza większe spożycie substancji antyodżywczych, hamujących wchłanianie licznych składników mineralnych, takich jak magnez i wapń, niedobór witamin B12 i D, żelaza, cynku oraz białka.

GIG-ant: : Czy dieta wegetariańska dostarcza wszystkich, niezbędnych do prawidłowego rozwoju, składników?

O.K : Dieta wegetariańska może być zdrowa pod warunkiem, że prawidłowo się ją stosuje. Osoba, która ją stosuje,  powinna wiedzieć, jak komponować posiłki, żeby były pełnowartościowe i dostarczały wszystkich niezbędnych składników. Osoby, które od niedawna są wegetarianami, często popełniają liczne błędy w sposobie odżywiania, co w dużej mierze może zagrażać  zdrowiu.

GIG-ant : Co robić, by zapobiec ewentualnym niedoborom?

O.K : Warzywa i owoce stanową podstawę naszej diety. Dobrze jest postawić na ekologię. Kupować je u sprawdzonych sprzedawców. Osobie, która jest zainteresowana dietą wegetariańską, ale jej dylemat opiera się na ewentualnych niedoborach, proponowałabym postawić na zboża, pestki, orzechy, warzywa strączkowe oraz nabiał i jajka. Warto także zjadać codziennie około kilograma warzyw.

GIG-ant : Jak zestawiać dietę, by była pełnowartościowa? Z produktami pochodzenia zwierzęcego - mleko, jajka, sery?

O.K : Myślę, że jedzenie tych produktów jest bardzo ważne, mimo że są pochodzenia zwierzęcego. Warto je jeść,  ponieważ dostarczają bardzo cennego wapnia i białka.

GIG-ant : Co z soją? To sztandarowy produkt kojarzący się z dietą bezmięsną, ale są też opinie, że jej nadmiar nie jest dobry.

O.K : Soja to jedno z najcenniejszych źródeł wapnia. Wegetarianie chętnie po nią sięgają, ale rzeczywiście jej nadmiar nie jest dobry. Może spowodować powstanie wola tarczycy oraz może wywołać przejściowe kłopoty z owulacją. Podobno dziennie nie powinno się przekraczać 40 g spożycia soi.

GIG-ant : Czy łatwo być w Polsce wegetarianinem?

O.K : Jeszcze kilka lat temu było trudno, ale teraz jest coraz łatwiej. Produkty typu soja i soczewica są już dostępne prawie w każdym supermarkecie.

GIG-ant : Od zawsze jesteś wegetarianką ?

O.K : Nie jestem wegetarianką od zawsze. W moim życiu był taki moment, gdy stwierdziłam, że czas się przełamać. Decyzję o zostaniu wegetarianką podjęłam jednego dnia. Była to chyba najbardziej spontaniczna decyzja w moim życiu.

GIG-ant : Dlaczego w ogóle jesteś wegetarianką ?

O.K : Już kiedy miałam sześć lat myślałam dużo o tym,  skąd bierze się mięso i jakie ma pochodzenie. Jadłam "normalnie". Do tamtej pory jedzenie posiłków mięsnych było dla mnie codziennością. Któregoś dnia stwierdziłam, że mnie to "nie kręci" i że chcę zostać wegetarianką. Przestawienie się z takiej diety nie było dla mnie problemem. Tamtego dnia zrezygnowałam z wszelkiego mięsa, jakichkolwiek zup gotowanych chociażby na kościach oraz z  sosów. W skrócie- z wszystkiego, co miało jakikolwiek kontakt z mięsem. Miałam wrażenie, że zaczynam nowe życie. Nowe, lżejsze życie. Od tamtej pory moja mama miała podwójne zadanie . Mianowicie musiała zacząć gotować dwa obiady -  jeden dla mnie oraz jeden dla reszty rodziny. Wydaje mi się, że mogę powiedzieć, iż  bycie wegetarianką nie jest proste. Muszę dobrze dobierać swoją dietę i pamiętać o tym, żeby wszystkie moje posiłki były pełnowartościowe. Jestem wegetarianką już osiem lat. Nie żałuję swojej decyzji. Polecam dietę wegetariańską każdemu.

GIG-ant: Dziękuję za wywiad.
O.K : Ja też dziękuję.

 

Wegetarianizm sposób odżywiania się znany jest od wielu lat, zwłaszcza w krajach Dalekiego Wschodu. Najpopularniejszy jest w Indiach. W Europie dieta ta okresowo zyskuje lub traci zwolenników. W ostatnich latach daje się zauważyć tendencję wzrostową. Decydują o tym względy etyczne, zdrowotne, ekologiczne i humanitarne.

Wiktoria Pudelska

Tomek Jankowski, 15.12.2013 01:18
1,

625


Komentarze:

#1. Hubert: 05.01.2014 18:16

<3

Dodaj komentarz