Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

21 października - wtedy to dokładnie przypada data  wyborów samorządowych w naszym kraju. Czym jednak tak właściwie są te wybory, jakie mają znaczenie i dlaczego powinniśmy czuć się w obowiązku, by na nie pójść?

Czym są samorządy?

Są niczym innym, jak najmniejszą strukturą w organizacji systemu władz w RP. Ich celem jest zagospodarowanie funduszów na realizację inwestycji lokalnych oraz rozwój regionu (są to m.in. rozbudowa  dróg lub innej infrastruktury, wznoszenie nowych obiektów, organizacja wydarzeń kulturalnych czy choćby tak prozaiczny element naszego życia, jak wysokość opłaty parkingowej w mieście). Oczywista powinna być kwestia, że samorządy - jak i samo państwo - NIE POSIADAJĄ WŁASNYCH PIENIĘDZY, bowiem cały dostępny kapitał pochodzi ,, z kieszeni'' podatników. Samorządy otrzymują je bezpośrednio bądź też z puli "państwowej". Można więc wysnuć tezę, że wybierając naszych przedstawicieli, pośrednio decydujemy o losie naszych pieniędzy.

uncle-sam-i-want-you-820x540

 

W jaki sposób i kogo naprawdę wybieramy?

Podczas najbliższych wyborów będą obowiązywać cztery podstawowe zasady :  powszechności (każdy ma prawo głosu), równości (każdy głos ma jednolitą wagę), tajności (nikt nie musi upubliczniać swoich decyzji) i bezpośredniości (głosy muszą być oddane osobiście, wyjątek stanowią osoby niepełnosprawne).

Aby oddać ważny głos, należy zaznaczyć krzyżykiem pole przy wybranym kandydacie; co ważne - można oddać tylko jeden głos, w innym przypadku dokument traci ważność. Nic trudnego, prawda?

91721_uwaga-twoj-glos-ma-znaczenie-dlaczego-wart_1

 

Zgodnie z reformą administracyjną z 1999 r. w Polsce możemy mamy 2479 gmin, 379 powiatów i 16 województw. To do tych struktur będziemy wybierać członków rad już w najbliższą niedzielę. Ilość radnych  samorządu terytorialnego jest w 100% uwarunkowana gabarytami regionu. Tym sposobem:

-w gminach do 20 000 mieszkańców wybieramy 15 radnych

-w gminach do 50 000 mieszkańców 21 radnych

-w gminach do 100 000 mieszkańców  23 radnych

-w gminach do 200 000 mieszkańców  25  radnych

Każde kolejne rozpoczęte 100 000  zwiększa ilość radnych o 3 (lecz nie więcej niż 45).

W powiatach do 40 000 mieszkańców rada liczy 15 członków oraz 2 kolejnych na każde następne 20 000.

Ostatnim, wojewódzkim szczeblem, zarządza 30 radnych i kolejna "trójka" na 500 000  powyżej 2 000 000.

Oprócz tego w wyborach decydujemy o tym, kto obejmie urząd wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Kandydatów na urząd osoby zarządzającej kompleksem miejskim lub miejsko-wiejskim wybiera się bezwzględną większością 50 %. Jeżeli żaden z nich nie przekroczy tego progu, w 14 dni po wyborach dochodzi do tzw. II tury,w której udział biorą dwie jednostki z najlepszym wynikiem z I tury.

 

5b88e4c15fd3f_o_full

 

Kto może oddać swój głos?/zagłosować

Co ciekawe - do komitetu wyborczego może trafić ktoś, kto dopiero tego dnia kończy 18 lat.

Swego rodzaju kuriozum może nam się wydać fakt, iż w wyborach samorządowych nie trzeba mieć polskiego obywatelstwa..., ponieważ wystarczy obywatelstwo Unii Europejskiej i stały adres zamieszkani na terenie gminy, w której będziemy uczestniczyć w wyborach.

W przeciwieństwie do wyborów parlamentarnych i prezydenckich, w samorządowych nie mogą uczestniczyć członkowie tzw. Polonii, czyli Polacy mieszkający za granicą.  Co ważne, aby zagłosować należy udać się do lokalnej komisji wyborczej, gdyż niemożliwym jest oddanie głosu  na przykład z Warszawy na listę w Jarocinie.

Wyjątek stanowią osoby niepełnosprawne, które po wcześniejszym wysłaniu wniosku mogą głosować za pośrednictwem lub korespondencyjnie.

 

Dlaczego każdy powinien iść na wybory?

Przede wszystkim zbyt niska frekwencja na każdych wyborach jest równoznaczna z ich unieważnieniem i wyznaczeniem nowego terminu. Według oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej koszt organizacji wyborów to około 130 mln. zł. Wszystkie koszty pokrywają podatnicy, a ponowna organizacja to dodatkowe obciążenie dla budżetu.

Pomijając już sam aspekt finansowy,  w wyborach decydujemy o  tym, kto będzie zarządzał  naszym najbliższym otoczeniem i chociażby z tego powodu powinniśmy pofatygować się i zdecydować, ponieważ w ten sposób częściowo tworzymy przyszłość. Jednak bardzo często możemy się spotkać z opinią ,,mój głos nic nie zmieni''.  Hasło popularne, można wręcz rzec iż modne, lecz zupełnie nieprawdziwe. Każde dwie skrzyżowane kreski, które trafią do urny, są na wagę złota, zwłaszcza w najmniejszych  strukturach. Koronnym argumentem wszystkich osób szukających usprawiedliwienia są również wypowiedzi z kategorii: ,,Ja nie mam swojego kandydata'', ,,Wszyscy to złodzieje'' itp. Idąc tym tokiem myślenia powinno się wybrać po prostu... mniejsze zło.

W związku z tym apeluję do wszystkich, którzy dobrnęli do końca tego artykułu o uczestnictwo w wyborach samorządowych 21 października 2018 roku. Weźmy sprawy w swoje ręce.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kacper Burdziąg, 18.10.2018 21:01
0,

145


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz