Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Kultowy film, a w zasadzie seria filmów pod tytułem "Gwiezdne wojny", ma na całym świecie miliony fanów. Kultowa, oczywiście z innych względów, jest również osoba cesarza Napoleona. Co mają z sobą wspólnego? Pozornie nic. No, chyba że zajrzycie do Witaszyc. Tam właśnie można znaleźć miejsce wspólne dla obu tych legend Muzeum Star Wars i Napoleońskie.Poniżej przedstawiam wywiad z właścicielem tych dwóch muzeów, panem Tomaszem Klauzą. 

GIG-ant: Z wykształcenia jest pan prawnikiem , obecnie właścicielem Hotelu i Restauracji Pałac Witaszyce. Skąd pasja do stworzenia takich właśnie muzeów?
T.K.:  Historią  interesowałem się zawsze . Dodatkowo uzupełnieniem pasji historycznej zostało modelarstwo. Dzięki zbiorom książek i modeli rozpoczęła się przygoda z kolekcjonowaniem przedmiotów z epoki napoleońskiej . Później doszły jeszcze kolekcje związane z "Gwiezdnymi Wojnami". Natomiast pałac to była kwestia inwestycji . A utrzymanie takiego obiektu wiąże się  z kosztami; w pałacu powstał hotel i restauracja.

GIG-ant: Czy muzeum napoleońskie jest jednym w Polsce muzeum poświęconym epoce napoleońskiej?
T.K.: Muzeum Napoleońskie jest jedynym w Polsce muzeum poświęconym epoce napoleońskiej . Muzeum cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Z naszych zbiorów korzystają uznane muzea w całym kraju.

GIG-ant: Ile ma pan sal wystawowych?
T.K.:  W muzeum jest 8 sal wystawowych.

GIG-ant: Główną część zbiorów stanowią figurki z epoki. Ile ich ma pan w swych zbiorach?
T.K.: Ponad 10000 figurek . Przeważają figurki w skali 1:72 (2 cm ). Poza tym skala 1:35 i 1:16.

GIG-ant: Ile kosztują takie figurki?
T.K.:  Cena figurek zależy od materiału, z jakiego są wykonane , przez jaką  firmę oraz w jak dużej serii. Zestaw ok.50 figurek pieszych wykonanych z plastiku w skali 1:72 to koszt ok.25 zł.Do tego pędzelki i farby . Na początek ogólny koszt to niecałe 100 zł .

GIG-ant: Jak pan spędza czas w muzeum? Bo chyba często pan tu zagląda?
T.K.:  Czas spędzony w muzeum trzeba podzielić na dwie części . Czas spędzony na oprowadzaniu wycieczek i czas na powiększanie kolekcji . Niestety, tego drugiego coraz mniej.

GIG-ant: Czy ktoś panu pomaga w składaniu figurek, prowadzeniu muzeum?
T.K.:  Nikt . Wszystko robię sam .

GIG-ant: Gdzie pan zakupuje figurki?
T.K.:  Figurki kupuje się teraz przede wszystkim przez internet .Rzadziej na targach i wystawach .

GIG-ant: A teraz proszę kilka słów o muzeum Star Wars...
T.K.:  Muzeum Star Wars  jest również unikatowym muzeum. Jest wielu kolekcjonerów, którzy nie mogą pokazywać swoich kolekcji . Muzeum SW w Witaszycach jest jednym z kilku na całym świecie miejscem, gdzie na stałe prezentowane są zbiory związane z najsłynniejszą  sagą filmową.

GIG-ant: W jakich godzinach jest czynne muzeum?
T.K.: Muzeum czynne jest codziennie od 12-16 ,oprócz poniedziałków . Inne godziny są również dostępne, ale po wcześniejszym umówieniu .

GIG-ant: Ile kosztują bilety wstępu do tych muzeów?
T.K.:  Bilet na dwa muzea to 15 zł . Pojedyncze to 10 zł. Bilety rodzinne - 6 zł.

GIG-ant: Działalność muzeów to pańskie hobby?
T.K.:  Moje hobby to przede wszystkim historia, dodatkowo "Gwiezdne Wojny", ale w sensie zastanawiania się nad naszą przyszłością i podbojem Kosmosu . Dzięki temu mogę się podzielić zbiorami z wszystkimi chętnymi do zwiedzania .

GIG-ant: Czyli według ana warto mieć zainteresowania, pasje?
T.K.: Warto mieć zainteresowania, ponieważ poszerzają one naszą wiedzę w wielu aspektach . Dodatkowo pasje kolekcjonerskie dają możliwość poznania ciekawych ludzi i miejsc.

GIG-ant: Czego mogę panu życzyć ?
T.K.: Życzyłbym sobie więcej zwiedzających , szczególnie  ze szkół, ponieważ oprócz działalności typowo wystawienniczej organizujemy lekcje muzealne , patriotyczne i modelarskie.

GIG-ant: Bardzo dziękuję panu za udzielenie wywiadu, życzę wszystkiego dobrego i dużo osób zwiedzających  w obu tych muzeach :)

suyjho

 

 

 

 

Kamila Staniewska, 19.12.2016 23:29
0,

445


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz