Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Dzięki zdjęciom  satelitarnym możemy zauważyć spustoszenia, jakie spowodował człowiek. Postęp techniczny przyczynił się do powstania szeregu negatywnych zmian i zjawisk w przyrodzie. Zmiany klimatyczne mogą stać się dla nas niewyobrażalnie wielkim zagrożeniem. Aby tego uniknąć, coraz bardziej świadomi tego problemu mieszkańcy krajów rozwiniętych propagują zasady ekologii.

GLOBALNE OCIEPLENIE
Istnienie życia na naszej planecie zawdzięczamy efektowi cieplarnianemu. Otaczająca Ziemię atmosfera zatrzymuje część ciepła pochodzącego z promieniowania słonecznego.
Niestety, przez rozwój techniki do atmosfery uchodzi dużo gazów cieplarnianych, przede wszystkim dwutlenku węgla. Powoduje to zatrzymywanie nadmiernej ilości ciepła przy powierzchni planety, co przyczynia się do globalnego ocieplenia. To z kolei powoduje katastrofalne zjawiska pogodowe.

lokhgfgc
SKUTKI GLOBALNEGO OCIEPLENIA
Przez globalne ocieplenie zaczynają się topić lodowce. Z wyliczeń wynika, że pod koniec wieku poziom wody w morzach podniesie się o metr, co oznacza nie tylko zalanie małych wysepek, ale też niżej położonych terenów w Europie, choćby w Holandii czy Danii.
Ponadto globalne ocieplenie powoduje, że teren Polski coraz częściej jest nawiedzany przez gwałtowne burze, trąby powietrzne, susze i powodzie.

zdj

ZAGŁADA LASÓW TROPIKALNYCH
Lasy tropikalne w strefie równikowej są płucami naszej planety. Pochłaniają one ogromne ilości dwutlenku węgla oraz produkują tlen. Niestety, lasy się niszczy, aby pozyskać tereny pod uprawy rolne. Przez wypalanie lasów wytwarzane są ogromne ilości dwutlenku węgla, co potęguje efekt cieplarniany. Szacuje się, że co roku zniszczeniu ulega obszar równy połowie wielkości Polski.

LOSXKSXK
DZIURA OZONOWA
Na wysokości od 10 do 50 km od powierzchni ziemskiej znajduje się ozonosfera. Ma ona specyficzne właściwości – zatrzymuje 2/3 promieniowania ultrafioletowego emitowanego przez Słońce. Nadmierne promieniowanie UV może powodować u człowieka osłabienie układu odpornościowego i przyczynić się do powstania chorób nowotworowych skóry.
W wyniku działalności przemysłowej człowieka warstwa ozonowa ulega zniszczeniu i powstaje tak zwana dziura ozonowa.
W 1987 roku 24 kraje, w tym Polska, podpisały umowę o ograniczeniu emisji freonów. Nie stosuje się ich już w aerozolach oraz nowoczesnych lodówkach i zamrażarkach.

x

 

KWAŚNE DESZCZE
Szkodliwe gazy dwutlenków siarki oraz tlenków azotu, które są wydzielane przez wulkany oraz przy spalaniu węgla, przenikają do wody w atmosferze, a następnie wraz z tą wodą spadają na ziemię.
Kwaśne deszcze wywierają bardzo negatywny wpływ na przyrodę. Powodują niszczenie roślinności, u ludzi są przyczyną licznych chorób układu oddechowego i dokuczliwych alergii. Ponadto znacznie przyspieszają korozję różnego rodzaju konstrukcji metalowych oraz zabytków.

ż
Na zdjęciu przedstawiony jest skutek kwaśnych deszczy w Karkonoszach

NIEDOBORY WODY
Brak wody staje się obecnie, tak jak na Bliskim Wschodzie, powodem wojen. Woda staje się jednym z najbardziej poszukiwanych bogactw naturalnych.
Ludzie korzystają z wody nieodpowiedzialnie, myśląc, że nie może jej zabraknąć. W rzeczywistości – jak podają raporty organizacji wyspecjalizowanej ONZ – w ciągu następnych 30 lat ilość dostępnej wody zmniejszy się o 30%, a liczba ludności na świecie wzrośnie do 9 mld.

woda
zasady

 

MAMY NADZIEJĘ, ŻE TEN ARTYKUŁ PRZYCZYNI SIĘ CHOCIAŻ W MAŁYM STOPNIU DO PRZEMYŚLEŃ ORAZ ZMIANY ZACHOWAŃ. PAMIĘTAJMY, ŻE ZIEMIA TO NASZE WSPÓLNE DOBRO, O KTÓRE MUSIMY DBAĆ!

Magdalena Mikołajczak, 29.12.2016 20:14
0,

674


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz