Wigilia to dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "vigilare", to znaczy: czuwanie, stanie na straży, bycie gotowym. Wigilią nazywana jest także uroczysta wieczerza, do której zasiada się o zmroku w gronie najbliższych.
Wieczerza wigilijna tradycyjnie rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki, symbolizującej gwiazdę betlejemską, która prowadziła Trzech Króli do narodzonego Jezusa. Kolację rozpoczyna się od odczytania fragmentu Ewangelii św. Łukasza, wspólnej modlitwy, życzeń i przełamania się opłatkiem.
Pod obrus zwykle wkłada się odrobinę siana, jest to nawiązanie do stajenki betlejemskiej, miejsca narodzin Jezusa. Na stole stawia się przynajmniej jedno dodatkowe nakrycie - to symboliczne wolne miejsce dla niespodziewanego gościa lub nieobecnych bliskich.
Zgodnie z tradycją na stole wigilijnym powinno znaleźć się dwanaście dań, a każdy z uczestników wieczerzy powinien skosztować każdego z nich, by zapewnić sobie pomyślność w nadchodzącym roku.
A co pojawia się na stołach golińskich gospodyń.
Gigant przeprowadził rozmowę z dwoma mieszkankami Goliny, z panią Honoratą Wojtczak i panią Honoratą Bierłą.
GIG-ant: Jakie potrawy pojawiają się u pań na stole wigilijnym?
H.W: Jest oczywiście karp, kluski z makiem, zupa owocowa, barszcz z uszkami, zupa rybna, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą; szykuję też śledzia w śmietanie z ziemniakami, robię też sos grzybowy. Do picia podaję kompot albo białe wytrawne wino.
H.B: Szykuję barszcz z uszkami , zupę grzybową , kluski z makiem , suma zamiast karpia, śledzie w śmietanie, rybę po grecku , pierniki , makowiec i inne wypieki, ale każdego roku inne.
GIG-ant: Dziękuję za rozmowę, życzę smacznych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.
Zdjęcia: Google Grafika
492
Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.