Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Wigilia to dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "vigilare", to znaczy: czuwanie, stanie na straży, bycie gotowym. Wigilią nazywana jest także uroczysta wieczerza, do której zasiada się o zmroku w gronie najbliższych.
Wieczerza wigilijna tradycyjnie rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki, symbolizującej gwiazdę betlejemską, która prowadziła Trzech Króli do narodzonego Jezusa. Kolację rozpoczyna się od odczytania fragmentu Ewangelii św. Łukasza, wspólnej modlitwy, życzeń i przełamania się opłatkiem.

Pod obrus zwykle wkłada się odrobinę siana, jest to nawiązanie do stajenki betlejemskiej, miejsca narodzin Jezusa. Na stole stawia się przynajmniej jedno dodatkowe nakrycie - to symboliczne wolne miejsce dla niespodziewanego gościa lub nieobecnych bliskich.

Zgodnie z tradycją na stole wigilijnym powinno znaleźć się dwanaście dań, a każdy z uczestników wieczerzy powinien skosztować każdego z nich, by zapewnić sobie pomyślność w nadchodzącym roku.
A co pojawia się na stołach golińskich gospodyń.

Gigant przeprowadził rozmowę z dwoma mieszkankami Goliny, z panią Honoratą Wojtczak i panią Honoratą Bierłą.

GIG-ant: Jakie potrawy pojawiają się u pań na stole wigilijnym?
H.W: Jest oczywiście karp, kluski z makiem, zupa owocowa, barszcz z uszkami, zupa rybna, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą; szykuję też śledzia w śmietanie z ziemniakami, robię też sos grzybowy. Do picia podaję kompot albo  białe wytrawne wino.
H.B: Szykuję barszcz z uszkami , zupę grzybową , kluski z makiem , suma zamiast karpia, śledzie w śmietanie, rybę po grecku , pierniki , makowiec i inne wypieki, ale każdego roku inne.

GIG-ant: Dziękuję za rozmowę, życzę smacznych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

okl

życzenia

Zdjęcia: Google Grafika

Magdalena Walczak, 23.12.2016 15:58
0,

492


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz