Już 4000 lat temu chińscy władcy raczyli się przysmakami sporządzonymi ze śniegu bądź rozkruszonego lodu. Do tego dodawano owoce i miód.
Lody znane były również w antycznej Europie. W Grecji raczono się "śniegiem z Olimpu", czyli mieszanką lodu, soków, miodu i wina. Z kolei Rzymianie dodawali do lodu miód, cynamon, wodę różaną i fiołki, a także migdały, daktyle i figi. Lodowe przysmaki cenili dawni Persowie i Arabowie, a w XIV wieku z wyrobu doskonałych deserów lodowych i miodu zasłynęła Wenecja. Przyrządzanie lodów z miodem było prawdziwą sztuką kulinarną, ponieważ starano się tak dobierać składniki, by osiągnąć idealny smak, zapach, barwę i konsystencję. Przyrządzano je bezpośrednio przed spożyciem w domach elit, bo dopiero w czasach nowożytnych, po wynalezieniu chłodni mogły stać się jednym z najpopularniejszych deserów osiągalnym dla „zwykłego śmiertelnika”.
W Polsce lody znane są od czasów saskich, ale nie od razu był to produkt powszechnie dostępny. Z biegiem czasu sytuacja ulegała zmianie, lody stawały się coraz łatwiej osiągalne i coraz tańsze, tak, że już przed pierwszą wojną światową należały do bardzo popularnych przysmaków. Dziś trudno nam sobie bez nich wyobrazić przetrwanie upalnego lata, wieczorów z przyjaciółkami, rodzinnych uroczystości i niedzielnych spacerów. A dla dzieci świat bez lodów jest po prostu niewyobrażalny.
Czy lody są zdrowe?
Lody są jednym z najmniej kalorycznych deserów. Porcja (2 gałki) zawiera ok. 150 kcal. Ponadto są lekkostrawne. Zawierają białko, które wzmacnia mięśnie i kości. Działają przeciwzapalnie i przeciwkrwotocznie, a ze względu na swoją niską temperaturę hamują rozwój bakterii powodujących choroby gardła.
Ostatnio głośno o walce z niezdrowym jedzeniem w szkołach. Póki co na liście "zabronionych" przysmaków nie ma lodów! Dzieciaki - korzystajcie z lodowych rozkoszy!
513
Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.