Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Jubileusze to zawsze wyjątkowe okazje. Kojarzą się z ogromną fetą i świętowaniem. Ale taki szczególny moment, jak ten w Golinie, trafia się tylko raz! Dokładnie 16 czerwca 2018 roku po godzinie 15:00 mieszkańcy naszej pięknej wioski mogli usłyszeć "Sto lat" w tonacjach, o jakich nawet nie mieli pojęcia. A to za sprawą Koła Gospodyń Wiejskich Gosposia, które świętowało 60-lecie swojego istnienia.

Historia organizacji sięga co prawda 1956 roku, kiedy to Aleksandra Kutyba powołała do życia Koło Gospodyń Wiejskich, jednak z powodu rezygnacji przewodniczącej Koło zawiesiło swoją działalność. Dokładnie 2 lata później, w 1958 roku, dwie golińskie działaczki – Aleksandra Grzemska i Zofia Miękus – postanowiły odrodzić tę piękną tradycję i dalej propagować kulturę ludową. Przewodniczącą Koła została wówczas Maria Smułka, która, wraz ze swoimi współdziałaczkami, postawiła na rozwój organizacji. Mianowicie Koło Gospodyń Wiejskich postanowiło spróbować czegoś nowego. Tym samym jego członkinie organizowały różnego rodzaju pokazy, kursy, degustacje, a nawet wycieczki – zarówno krajoznawcze, jak i specjalistyczne.
Wypada nadmienić, że wiele działaczek zostało docenionych za swoją pracę. Jedna z nich, Teresa Jarzyniak, otrzymała bowiem najwyższe odznaczenie rolnicze Zasłużony Rolnik PRL, przyznawane przez Radę Państwa. Ponadto organizacja wsławiła się na terenie powiatu, co zostało dostrzeżone podczas wręczania Medali za Zasługi dla Ziemi Jarocińskiej.
Wydawać by się mogło, że Koło Gospodyń Wiejskich zrzeszało nieliczną część żeńskiej społeczności Goliny. A jednak to mit! Otóż w latach 1987-1990 w działalność Koła zaangażowanych było aż 220 kobiet! Wtedy to były czasy…
2007 rok to również szczególny czas dla golińskiej organizacji. Właśnie wówczas Koło przekształciło się w stowarzyszenie, które w Krajowym Rejestrze Sądowym przybrało nazwę Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich Gosposia w Golinie.
Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, że idea organizacji przetrwała lata i jest dostrzegalna również dzisiaj. Członkinie Koła wychodzą bowiem naprzeciw oczekiwaniom zarówno mieszkańców wsi, jak i okolicznych miejscowości, i przygotowują szereg atrakcji. To dzięki naszemu Kołu w Golinie obchodzone są, m.in. Dzień Seniora, Wigilia, a nawet Dzień Kobiet. Członkinie dwoją się i troją, aby rozweselić bardziej wiekową część golińskiej społeczności i sprawić, aby na twarzach zaproszonych gości zawsze widniał uśmiech.
Nadeszła pora, aby przedstawić Zarząd Stowarzyszenia, bez zaangażowania którego nie byłoby tego wszystkiego, nie byłoby nawet tego pięknego jubileuszu. Obowiązki prezes pełni Zofia Talarowska, jej zastępcą jest Gabriela Klauza, a sekretarzem – Jolanta Łukaszewska. Za sprawy finansowe odpowiada skarbniczka w osobie Czesławy Krawczyk, a stanowisko członka Zarządu pełni Stanisława Wójcik.
Jednak historia Koła nie kończy się w tym momencie, trwa nadal i mam nadzieję, że nigdy się nie zakończy. Jubileusz, w którym miałam przyjemność uczestniczyć, był naprawdę bardzo wyjątkowy. Wraz z członkiniami Koła świętowali przedstawiciele władz naszego Powiatu i naszej Gminy, do których zaliczyć można, m.in. Starostę Jarocińskiego – Teodora Grobelnego. Całość uświetniły występy artystyczne Zespołu Śpiewaczego Dąbrowianki z Dąbrowy, a także naszych utalentowanych uczniów. Wierszom, śpiewom, a przede wszystkim życzeniom – nie było końca!
Niech Koło Gospodyń Wiejskich Gosposia w Golinie przetrwa do końca świata i o jeden dzień dłużej!
kolo gospodyn
kolo-gospodyn-wiejskich-w-golinie-swietowa_540722_3
Opracowała: Natalia Mąka
FOTO: Lidia Sokowicz - Gazeta Jarocińska

Magdalena Walczak, 13.08.2018 17:24
0,

307


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz