20.09.2014r.  rozstrzygnięta została II edycja Jarocińskiego Budżetu Obywatelskiego. Przypomnijmy, że w I edycji zwyciężył projekt przystosowania jednego z boisk piłkarskich na boisko do rugby. W tegorocznym Budżecie mieszkańcy mieli do rozdysponowania 1 mln złotych  w dwóch kategoriach -  dla projektów o wartości do 50 tys. zł i projektów o wartości powyżej 50 tys. zł .    Propozycje do projektu mógł zgłosić każdy pełnoletni mieszkaniec naszej gminy. Po przebrnięciu przez procedury konkursowe wybrane projekty zostały wpisane w ankiety (papierowe i elektroniczne) i poddane pod głosowanie mieszkańców naszej gminy .Na ankietach każdy mieszkaniec mógł zaznaczyć 3 wybrane przez siebie propozycje. Spośród wszystkich znajdujących się na ankietach projektów wygrały następujące:
-w kategorii projektów o wartości do 50 tys. zł zrealizowane zostaną wnioski:
1. Polskiego Związku Wędkarskiego Koło Jarocin Miasto: Miejsce spotkań nad zalewem w Roszkowie. Szacunkowa wartość: 40.000 zł (1.224 głosy)
W ramach projektu zostanie utwardzony teren pod miejsca postojowe oraz ustawione zostanie kilka wiat z ławkami i stołami. Przewidziane jest też stworzenie wyznaczonego miejsca do grillowania. Stworzy to możliwość bezpiecznego pozostawienia pojazdów oraz przygotowania posiłków podczas spędzania wolnego czasu nad zalewem.
2. Ryszarda Żyto: Budowa promenady wzdłuż Lubieszki w Golinie (od ul. Mostowej do kładki przy kościele). Szacunkowa wartość: 48.500 zł (954 głosy)
Projekt zakłada budowę spacerowej promenady nad rzeką Lubieszką w Golinie, poprzez budowę chodnika z kostki brukowej (na podsypce cementowo-piaskowej) o szerokości 1,5 m na odcinku ok. 100 m, obsianie skarpy trawą i uporządkowanie okalającego rzekę terenu.
3. Łukasza Krawczyka: Przebudowa skrzyżowania ul. Kościuszki – Aleja Niepodległości – Poznańska. Szacunkowa wartość: 50.000 zł (779 głosów)
Projekt zakłada reorganizację ruchu na skrzyżowaniu ul. Kościuszki z Al. Niepodległości, polegającą na zmianie przeznaczenia pasów ruchu ul. Kościuszki, od wysokości Urzędu Skarbowego w kierunku ul. Poznańskiej. Dotychczasowy prawy pas pozwala na jazdę w prawo oraz prosto, natomiast lewy pas – wyłącznie w lewo. Zmiana ma polegać na umożliwieniu jazdy prosto również z lewego pasa oraz – po zjechaniu ze skrzyżowania – natychmiastowy zjazd na prawy pas.
4. Karoliny Jerszyńskiej-Filipczak: Sygnalizacja świetlna przy przejściu dla pieszych przy ul. Wrocławskiej. Szacunkowa wartość: 50.000 zł (685 głosów)
Projekt zakłada montaż sygnalizatora świetlnego dla pieszych (na wysokości ul. Wrocławskiej 63) z przyciskiem „na żądanie” bądź działającego samoistnie.
W kategorii projektów o wartości powyżej 50 tys. zł zrealizowane zostaną projekty:
1. Karola Górskiego i Mariusza Taczały: Kropla bez kitu! Woda dla uczennic i uczniów w szkołach. Szacunkowa wartość: 66.000 zł (1.259 głosów)
Projekt zakłada wyposażenie gminnych szkół w dystrybutory wody typu fontanna. Urządzenia te podłącza się bezpośrednio do sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej, a dzięki zamontowanym filtrom woda, którą otrzymują uczennice i uczniowie jest zawsze czysta, świeża i zdrowa. Rozwiązanie to jest wygodne, ekologiczne i tanie.
2. Zarządu Osiedla nr 15 „Polna” Gminy Jarocin: Budowa ul. Zagrodowej w Jarocinie. Szacunkowa wartość: 600.000 zł (1.138 głosów)
W ramach projektu zostanie wykonany ciąg pieszo-jezdny z kostki brukowej na odcinku 500 m wraz z kanalizacją deszczową, zaopatrzony w zjazdy do posesji i progi zwalniające, oraz ciąg pieszo-rowerowy o szerokości ok. 6 m o nawierzchni ścieralnej z kostki brukowej.
3. Edmunda Florczyka: Modernizacja wokół placu zabaw oraz boiska sportowego na os. Polna wraz z rekultywacją nawierzchni/murawy. Szacunkowa wartość: 55.000 zł (1.065 głosów).
Bardzo cieszy nas fakt, że także w naszej miejscowości zostanie zrealizowana nowa inicjatywa :-) .

Tomek Jankowski, 27.09.2014 23:38