Grupa harcerzy ,,Rodło" im.Szarych Szeregów w dniu 30.10.2015 roku odwiedziła Szkołę Podstawową w Golinie i zrobiła nabór do 5JDH. Już następnego dnia odbyła się pierwsza zbiórka; uzbierała się całkiem spora ekipa. Drużynową grupy jest Aneta Jaworska, a przyboczną Tosia Ostojska.

Harcerz to nie żaden zawód, to styl życia!
Harcerzami mogą być dziewczyny i chłopaki.Jak można dołączyć do grupy? Do grupy dołączasz dobrowolnie; jeśli się podoba - zostajesz, jeśli nie - możesz odejść nie ponosząc z tego tytułu żadnych konsekwencji.
Harcerstwo XXI wieku to już nie harcerstwo sprzed wojny – warto o tym pamiętać. Zadaniem młodych ludzi w mundurach nie jest już walka o ojczyznę, bronienie kraju przed nieprzyjacielem czy opór wobec zaborcy. Teraz harcerstwo to organizacja.
Co robi harcerz? Harcerz pomaga innym,doskonali się w przeróżnych dziedzinach, daje dobry przykład sobą i tym co robi. Harcerze wyjeżdżają na biwaki, rajdy, opowiadają gawędy, chodzą na zbiórki, gdzie organizują różnego rodzaju zabawy, poznają historię, a poza tym kochają przyrodę, lubią spędzać czas na łonie natury czy wieczorami śpiewać piosenki przy ognisku.

GIG-ant przeprowadził rozmowę z przyboczną Tosią Ostojską.

GIG-ant: Jak działa drużyna harcerska?
T.O.: Tak naprawdę każda drużyna działa inaczej, na własnych zasadach; to ludzie tworzą charakter danej drużyny. Ale ogólnie rzecz ujmując jest to grupa osób,które spędzają ze sobą czas na zbiorkach, biwakach i różnych innych wyjazdach.

GIG-ant: Jak wyglądają zbiórki harcerskie?
T.O.: Zbiórki zmieniają swoją formę zależnie od pory roku,pogody itd. Najważniejsze jest to,żeby zbiórka nie wyglądała jak lekcja w szkole. Oczywiście uczymy się różnych ciekawych rzeczy, ale najczęściej przez zabawę.

GIG-ant: Skąd pomysł na zorganizowanie grupy harcerskiej w Golinie?
T.O.: Pomysłem było nasze wspólne marzenie ( moje i druhny Anety, która jest drużynową), by stworzyć drużynę od początku do końca, z tradycją, obrzędowością i charakterem, jaki nam odpowiada. A dlatego w Golinie, bo są tu naprawdę sympatyczne dzieciaki i młodzież, świetny "materiał" na harcerzy.

GIG-ant: Ile osób liczy grupa?
T.O.: W tym momencie 5 Jarocińska Drużyna Harcerska liczy 20 osób.

GIG-ant: Czy dzieci chętnie chodzą na zbiórki?
T.O.: Myślę, że tak z dwudziestu zrzeszonych osób zawsze na zbiórce jest około siedemnastu.

GIG-ant: Czy zbiórki odbywają się tylko w Golinie w Klubie Seniora, czy może organizujecie jakieś wyjazdy?
T.O.: W ciągu roku organizowane są biwaki, na których jest cała Organizacja Harcerska "Rodło", nie tylko nasza drużyna. Oprócz wyjazdów chcemy zacząć organizować ( jak pogoda będzie sprzyjać) zbiórki terenowe.

GIG-ant: Dziękuję za rozmowę.
T.O.: Było mi bardzo miło udzielić wywiadu.
biwak

Organizacja harcerska ,,Rodło" im.Szarych Szeregów jest lokalną

organizacją harcerską założoną 12 marca 1993 roku przez grupę instruktorów występujących ze Związku Harcerstwa Polskiego. ,,Rodło" działa aktualnie w Jarocinie i jego okolicach.
Skąd nazwa ,,Rodło"? Nazwa organizacji pochodzi od symbolu Związku Polaków w Niemczech-Rodła. Wyraża ona dążenia założycieli do stworzenia organizacji zachowującej metodę i tradycję Związku Harcerstwa Polskiego.
GIG-ant życzy wiele przyjaźni i sukcesów.
Czuwaj!

Magdalena Walczak, 21.02.2016 12:03