Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

W miniony wtorek, tj. 12 listopada, o godzinie 13:00 została uroczyście otwarta zmodernizowana ul. Wolności w Golinie. Droga podczas przebudowy została poszerzona do 7 metrów szerokości, wymieniono rury kanalizacyjne, położono nowe chodniki  po obu stronach drogi oraz zasadzono drzewa. Cała inwestycja kosztowała blisko 1,5 mln zł. Na realizację przedsięwzięcia otrzymano dofinansowanie z „Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój”. Inwestorem był Powiat Jarociński, a do budowy drogi dołożyła się Gmina Jarocin, Jarocińskie Linie Autobusowe oraz Zakład Przemysłu Mięsnego „BIERNACKI”.

Na otwarcie drogi zostali zaproszeni znamienici goście. Między innymi obecni byli: starosta powiatu jarocińskiego p. Mikołaj Szymczak,  Przewodniczący Rady Powiatu p. Tomasz Kosiński, Burmistrz Jarocina p. Stanisław Martuzalski,  Prezes Przedsiębiorstwa Robót Drogowych „DROBUD” w Jarocinie p. Andrzej Siliński, Przedstawiciel Zarządu Dróg Powiatowych p. Wiesław Ratajczak, Projektant ulicy p. Ireneusz Ignaszak, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego  p.Jan Grzesiek, radny powiatu p.Karol Matuszak, radny gminy p.Marcin Półrolniczak oraz ksiądz proboszcz naszej parafii Janusz Pytlik. Po przedstawieniu przybyłych gości, sołtys naszej wsi p. Ryszard Żyto mówił o przebiegu modernizacji ul. Wolności. Następnie przecięto wstęgę, otwierając tym samym zmodernizowaną drogę.

Ksiądz proboszcz odmówił modlitwę oraz poświęcił nową ulicę. Po zakończeniu części oficjalnej na wszystkich przybyłych czekał poczęstunek.

Przeprowadziliśmy również krótki wywiad z sołtysem p. Ryszardem Żyto.

GIG-ant: Czy efekt końcowy pana zadowala ?

Ryszard Żyto: Można by powiedzieć, że tak. Droga jest dobra, asfalt położony został bardzo ładnie -  tak samo jak chodniki. Przyczepić się można do wszystkiego, ale myślę, że posłuży ludziom  ta droga kilka lat...

GIG-ant: Jakie warunki droga musi spełnić, aby mogła zostać przebudowana ze środków przeznaczonych na modernizację dróg lokalnych ?

Ryszard Żyto: Powiat składał wniosek do rządu, aby ten program móc uwzględnić. Także dzięki współpracy samorządu, bo tu jest podstawa. Żeby uzyskać pozwolenia na budowę i wykorzystanie tego narodowego programu, musi być współpraca kilku samorządów i jak największej ilości innych osób. Dlatego nasza droga uzyskała w rankingu 4 miejsce do tego programu.

GIG-ant: Jakie dalsze inwestycje planowane są w Golinie ?

Ryszard Żyto: Życzylibyśmy sobie wiele. Chcielibyśmy przede wszystkim zrobić oświetlenie, chodniki na ul. Zakrzewskiej, zbudować drogi na osiedlu pomiędzy ul. Jarocińską a ul. Zakrzewską - to jest podstawa. Myślę, że takim pierwszym i najbardziej potrzebnym projektem jest budowa dróg na tym osiedlu. Jestem już siódmy rok sołtysem, a dotąd nie udało się stworzyć tego projektu. Ale sądzę, że w najbliższym czasie dojdziemy do tego, dożyjemy do tego momentu, że powstanie projekt, który zrealizujemy. Chciałbym, abyśmy zaczęli od ul. Wojska Polskiego. Tu też, może, samorząd skłoni się do tego, by skorzystać z narodowego programu przebudowy dróg lokalnych, dlatego że są na to szanse. Ulica Wojska Polskiego łączy drogę krajową z drogą powiatową, jest drogą gminną, tak że w tym układzie powinna się ,,załapać".

Zapytaliśmy się także zebranych mieszkańców oraz księdza proboszcza, jak oceniają nową drogę.  Ich odpowiedź była zgodna:

Droga jest wspaniała, spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Była to bardzo dobra inwestycja – mieszkańcy

Znakomita. Na to czekałem – ks. Janusz Pytlik

Tomek Jankowski, 15.11.2013 00:19
0,

722


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz