Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest nie tylko w Polsce. W wielu krajach obchody tego święta przypadają jednak na inne dni i inaczej są obchodzone.
W wielu krajach święto babci obchodzone jest równocześnie z dniem dziadka. W Polsce obchodzimy te święta kolejno 21. stycznia Dzień Babci i 22. stycznia Dzień Dziadka. Czy to ważne i potrzebne święto? Podczas tego dnia wnukowie mają okazję podziękować swoim dziadkom za trud włożony w wychowanie, w czas im poświęcony, troskę, opiekę i zabawę. Największą frajdę z pewnością przynosi najmłodszym, którzy na ten dzień przygotowują specjalnie barwne laurki i broszki z modeliny, a także kolorowe ramki na zdjęcia z masy solnej, kwiaty z papieru i mnóstwo innych rzeczy. A więc to chyba ważne i wyjątkowe święto, prawda?

Skąd to przyjazne święto wzięło się w Polsce?

Zawdzięczamy  je poznaniakom, a jego datę znanej sławie kina i teatru - Mieczysławie Ćwiklińskiej. Tego właśnie dnia w 1965 roku ta wybitna aktorka miała wystąpić w Poznaniu. Pani Ćwiklińska była już kobietą w sędziwym wieku, bo miała aż 85 lat. Redakcja "Expressu Poznańskiego" wręczyła tort oraz kwiaty pani Ćwiklińskiej, ustanawiając tym samym ten dzień - Dniem Babci. Tradycja ta została podtrzymana następnie przez "Express Wieczorny".

GIG-ant przeprowadził rozmowę z dziećmi z przedszkola, z uczniami klas trzecich i drugich podstawówki  na temat, co myślą o swoich dziadkach i babciach.

Przedszkolaki

GIG-ant: Dlaczego kocham babcię i dziadka?
Tomek, lat 6: Kocham dziadka za to, że zawsze ma czas i w różnych rzeczach mi pomoże. Za to, że gra ze mną w piłkę. Babcia czyta mi bajki.
Maja, lat 5: Kocham babcię, bo mnie zawsze przytula.
Aleks, lat 6: Kocham dziadka dlatego, że przywozi mi do domu drewno na zimę. Kocham babcię dlatego, że ciągle chodzi ze mną na spacery.
Filip, lat 5: Kocham babcię i dziadka za to, że mnie kochają.

Uczniowie z klas drugich podstawówki

GIG-ant: Dlaczego kocham babcię i dziadka?
Weronika: Ponieważ z babcią sadzę kwiaty, a z mamą nie. Dziadka kocham dlatego, że pozwala mi pomagać w warsztacie. Z babcią piekę pierniki. Ale przede wszystkim kocham ich za to, że są ze mną i z bratem, gdy rodzice są w pracy.
Wojtek: Ja kocham babcię, bo gra ze mną w piłkarzyki, kupuje mi lizaki, robi pyszny obiadek. Kocham dziadka za to, że bawi się ze mną i jest kochany. Kocham babcię i dziadka za to, że po prostu ich mam. Są moimi przyjaciółmi.
Alan: Babcię kocham dlatego, że chodzi ze mną do sklepu i każe mi grać na swoim laptopie. Dziadka kocham dlatego, że gra ze mną w piłkę i zawsze ma dla mnie czas.
Tobiasz: Kocham babcię i dziadka za to, że są. Opiekują się nami, gdy rodzice muszą iść do pracy lub gdzieś wyjść. Z dziadkiem gram w balona, zawsze mogę mu wszystko powiedzieć. Babcia robi mi niespodzianki i mnie kocha. Zawsze mogę na nich liczyć.
Justyna: Moja babcia ma na imię Felicja. Mieszka daleko ode mnie, w Wągrowcu, ale stara się często mnie odwiedzać. Kocham moją babcię za to, że jest zawsze uśmiechnięta, szczęśliwa. Kocham babcię Felę za każdy nawet najmniejszy upominek, za każdy telefon i za wspólne rozwiązywanie krzyżówek. Wiem, że zawsze mogę liczyć na moją ukochaną babcię.

Uczniowie z klas trzecich podstawówki

GIG-ant: Idealna babcia i dziadek.
Nikola: Moja babcia jest kochana,
biega w kuchni rozczochrana.
Dziadek ziółka już zaparzył.
o śniadanku sobie marzył.
Rano zawsze się bawimy, potem lekcje odrobimy.
Razem z Nimi jem obiadek,
są najwspanialsi!!!
To moja Babcia i mój Dziadek!!!
Jakub: Idealny dziadek powinien grać ze mną w piłkę nożną i być kibicem na moich meczach. Właściwy dziadek to taki, który mnie kocha i daje mi poczucie bezpieczeństwa. Idealna babci to taka, która umie przygotować moje ulubione dania. Powinna być wesoła i dumna ze wszystkich osiągnięć i sukcesów. Babcia powinna od czasu do czasu powygłupiać się ze nami.
Kacper: Moja babcia jest najwspanialsza na świecie, bo zawsze ma dla mnie czas na zabawę. Gotuje mi smaczne obiadki, które uwielbiam. Jest cierpliwa, wyrozumiała, pomocna i bardzo mnie kocha. Bardzo lubię, kiedy bawi się ze mną w chowanego i kiedy gramy w gry planszowe. Mój dziadek był najlepszym dziadkiem, jakiego mogłem sobie wymarzyć. Mówił do mnie "kochany wnusiu". Najbardziej lubiłem chodzić z dziadkiem do lasu na grzyby. Uwielbiał swój ogródek, z którego jadłem najsmaczniejsze truskawki. Mój dziadek i babcia to moi najlepsi przyjaciele.
Julia: Moja babcia i dziadek są wyjątkowi. Babcia jest mądra i pomysłowa. Jest bardzo życzliwa i kochana. Moja babcia piecze pyszne ciasta. Opiekuje się mną, gdy rodzice są w pracy.
Dziadek jest bardzo pracowity i zawsze mogę na niego liczyć. Opiekuje się moim pieskiem, gdy jestem w szkole. Ja i dziadek razem świetnie się bawimy. Bardzo kocham swoją babcię i dziadka.

dzień babci
Opracowały: Magdalena Walczak, Aleksandra Przybylska, Weronika Bierła.
Źródło: Internet
Foto: Google Grafika