Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

18.10.2013r.  Piątek, dzień jak każdy inny... Jednak po namyśle wydaje mi się, że nie będzie taki zwykły.  Tego dnia w Polsce obchodzony jest dzień listonosza i łącznościowca. Udało nam się porozmawiać z jednym z listonoszy.

GIG - ant: Na czym polega twoja praca?

Moja praca polega na roznoszeniu różnego rodzaju przesyłek, w głównej mierze listów, przekazów pieniężnych, paczek pocztowych, prenumerata prasy, ale również u listonosza można dokonać wpłat na rachunki bankowe. Sądzę też, że listonosz dla wielu starszych ludzi jest kimś, z kim mogą porozmawiać, a nawet się zwierzyć.

GIG - ant:  Czy ludzie piszą dużo listów?

.Moje doświadczenie z tą pracą to zaledwie kilka lat, więc ciężko mi stwierdzić, czy ludzie więcej piszą listów teraz ,czy dawniej. Starsi listonosze twierdzą, że kiedyś ludzie częściej ze sobą korespondowali, nie było przecież telefonów komórkowych ,ani Internetu . Myślę,że miło jest dostać życzenia sms –em ,ale nic nie zastąpi kartki z życzeniami ,czy widokówki .Dlatego zachęcam młodzież do pisania listów.

GIG - ant: Jak ludzie traktują listonoszy?

Ludzie traktują listonosza bardzo dobrze. Sporadycznie bywa, że są jakieś nie przyjemne sytuacje, ale to jest tak,  jak w każdej pracy. Ogólnie bardzo pozytywnie listonosz jest postrzegany.

GIG - ant: Masz dużo pracy na co dzień?

W głównej mierze zależy to od tego, ile w danym dniu ma się przesyłek na doręczenie. Bywają dni cięższe i lżejsze. Najwięcej pracy jest na pewno w okresach świątecznych, kiedy  ludzie piszą dużo kartek z życzeniami i. Do tego dochodzi krótszy dzień oraz nie zawsze sprzyjająca pogoda.

GIG - ant: Czy ten zawód według ciebie zanika, czy wręcz przeciwnie -  rozwija się?

Według mnie zawód listonosza nie zaniknie. Ktoś musi zawsze doręczać listy czy paczki. Wszystkich rzeczy nie można  przesłać przez Internet czy sms- a. Natomiast czy się rozwija ?  Wiele wchodzi na poczcie nowych usług, które listonosze również wykonują ,np otwieranie kont w Banku Pocztowym ,usługi finansowe, czy ubezpieczenia . wiec pod tym względem się rozwija.

Dziękujemy bardzo za wywiad.

 

Wszystkim listonoszom składamy spóźnione życzenia i życzymy, by ludzie pisali jak najwięcej listów. A niech mają pracę...

 

Tomek Jankowski, 19.10.2013 22:41
0,

1289


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz