Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Święto 11 listopada kojarzy nam się przede wszystkim z kotylionami w narodowych barwach Polski, wywieszonymi flagamiczy z dniem wolnym od pracy. Dzień Niepodległości jest szczególnie ważnym dla Polaków świętem narodowym, ponieważ upamiętnia ono dzień, w którym Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość.

W XVIII wieku trzej sąsiedzi Polski - Rosja, Niemcy i Austria zaczęli rosnąć w siłę. Jednocześnie w Polsce nie działo się najlepiej - król dawał coraz więcej przywilejów szlachcie, a ta z kolei myślała tylko o własnych interesach, a nie o dobru ojczyzny. Nasi trzej sąsiedzi postanowili się z sobą dogadać i przystąpili do pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku. Potem doszło do drugiego (1793) i trzeciego (1795) rozbioru. W wyniku trzeciego rozbioru Polska całkowicie zniknęła z map Europy na 123 lata.

Dopiero na początku XIX wieku  pojawiła się nadzieja. Nasi zaborcy pokłócili się między sobą, w wyniku czego wybuchła I wojna światowa. 11 listopada 1918 roku zakończyła się I wojna światowa w wyniku czego Polska odzyskała upragnioną niepodległość.

Dlatego powinniśmy obchodzić to święto z należytym szacunkiem i wdzięcznością dla tych, którzy polegli w walce o to, abyśmy my mogli żyć w wolnym kraju i móc obchodzić co roku Dzień Niepodległości.

Dlaczego to święto jest tak ważne? - postanowiłam spytać o to nauczyciela historii w golińskim gimnazjum, pana Marka Tomczaka:
- Jest ważnym czynnikiem kształtowania świadomości historycznej, a przez to patriotycznej. Pamięć historyczna jest z kolei podstawą kształtowania i utrzymywania świadomości narodowej. Święto Niepodległości powinno być też rodzajem przestrogi dla współczesnych – mamy zrozumieć, jakie błędy popełnili nasi przodkowie, by ich nie powtórzyć; powinno uświadomić nam, że niepodległość nie jest nikomu dana w prezencie, że jest wartością, o którą należy walczyć i dbać na różnych płaszczyznach życia.

A jak myślą uczniowie naszej szkoły?
- Święto Niepodległości jest bardzo ważne dla nas Polaków; czcimy w ten dzień ludzi, którzy przyczynili się do tego, że mamy wolny kraj. Każdemu Polakowi powinno leżeć na sercu dobro kraju i powinniśmy przynajmniej w ten jeden dzień w roku wspomnieć obrońców naszej ojczyzny.

- Święto 11 listopada jest ważne, ponieważ w ten dzień odzyskaliśmy niepodległość. Państwo stało się niezależnym, dzięki temu możemy swobodnie poruszać się po ulicach i mówić polskim językiem.

- Można uczcić pamięć poległych, broniących naszej ojczyzny.

-Według mnie jest bardzo ważnych świętem, ponieważ każdy z nas powinien pamiętać o tym, że każdy z naszych przodków walczył o wolność Polski! Często o tym zapominamy i myślimy, że to nas nie dotyczy, co to ma wspólnego ze mną. Zatracamy wartości patriotyczne, nie cieszymy się z tego, że żyjemy w wolnym kraju we współczesnych czasach i możemy być patriotami obchodząc święta typu 11 listopada. Nasi przodkowie byliby z nas dumni. Osoby, które nie obchodzą narodowych świąt, zaprzeczają swojemu pochodzeniu, nie utożsamiają się ze swoim narodem. Według mnie każda osoba która nazywa się Polakiem, powinna obchodzić to święto, ponieważ wyraża wtedy ogromny szacunek dla swojego kraju, historii i żołnierzy.

- Moim zdaniem to święto jest bardzo ważne, ponieważ żyjemy w niespokojnych czasach dla świata i powinniśmy być wdzięczni tym, którzy dla nas walczyli o Polskę.

NIE MA SPRAWY WAŻNIEJSZEJ NIŻ POLSKA - Wincenty Witos

 

Joanna Klupś, 10.11.2015 18:48
0,

503


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz