Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Dziś coraz popularniejsze stają się e-booki. Co to właściwie jest i czy może wyprzeć tradycyjną książkę?

Na początku może wyjaśnię, czym jest e-book.

Jest to książka zapisana w formie elektronicznej. Jej odczytanie jest możliwe na urządzeniach komputerowych, takich jak czytnik książek elektronicznych (e-czytniki), komputery, palmtopy, tablety czy telefony komórkowe typu smartfon. E-booki stanowią wierne odwzorowanie zwykłej książki, mają okładkę, spis treści, ilustracje; różnią się tym, że możemy zmienić rozmiar i rodzaj czcionki, tło i formatowanie tekstu. W zależności od czytnika, którym dysponujemy, można w tekście wyszukiwać strony i pojedyncze słowa, dodawać zakładki i wpisywać notatki do tekstu.

E-booki mają wiele zalet, między innymi:

- oszczędność miejsca - e-book nie zajmuje miejsca na półce, a nawet najsłabszy komputer czy e-czytnik może pomieścić setki elektronicznych dzieł,

- szybkość zakupu - nie musisz wychodzić z domu, aby stać się posiadaczem nowej książki, po dokonaniu zakupu przez internet niemal natychmiast możesz rozpocząć czytanie,

- możliwość czytania na różnych urządzeniach.

e-book 2

W jakim formacie są dostępne e-booki?

Najpopularniejsze formaty zapisywania e-booków to:

Kindle (MOBI)

E-book w formacie MOBI można pobrać przede wszystkim na czytnik Kindle. Czytanie książek w formacie MOBI na innych urządzeniach elektronicznych (np. e-czytnik, tablet, smartphone, komputer) jest możliwe, pod warunkiem że zostaną one wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, np. Kindle for PC, MobiPocket Reader, Calibre itp.

ePUB

Książkę w formacie ePUB można czytać na:
- e-czytniku

- tablecie (z zainstalowaną aplikacją obsługującą pliki typu ePub)

- smartfonie (z zainstalowaną aplikacją obsługującą pliki typu ePUB)

- komputerze (z zainstalowanym programem obsługującym pliki typu ePUB

Ebooki w tym formacie są wygodne do czytania na urządzeniach mobilnych i nie mają podziału na strony, dzięki czemu można je przewijać  w górę lub w dół.

PDF

Najwygodniejszy format do oglądania komiksów i magazynów.

Publikacje w formacie PDF można czytać na każdym urządzeniu (komputer, laptop, tablet, smartphone, e-czytnik) pod warunkiem zainstalowania odpowiedniego oprogramowania (aplikacji) umożliwiającego otwieranie plików tego typu, np. Adobe Reader.

e-book (1)

Postanowiliśmy również zadać kilka pytań na temat e-booków pytań pani Agnieszce Borkiewicz, dyrektorce Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin.

GIG-ant: Czy e-booki są popularniejsze od papierowych książek?
A. B.: Jak dotąd cały czas jeszcze popularniejszą formą książki jest książka papierowa. Chociaż trzeba przyznać, że zarówno książki w formie elektronicznej, jak i audiobooki zyskują coraz większą rzeszę zwolenników.

GIG-ant: Czy są one dostępne w filiach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin?
A. B.: Tak, zakupiliśmy dla naszych czytelników bezpłatny dostęp do platformy ibuk-libra, gdzie można skorzystać z kilkudziesięciu tytułów.

GIG-ant: Czy e-booki mogą wyprzeć zwykłe książki?
A. B.: Moim zdaniem obie formy, zarówno książka papierowa, jak i elektroniczna czy audibooki będą miały swoich zwolenników. Jest wiele osób, które nie wyobrażają sobie książki innej niż papierowa, ale też wiele osób korzysta z innej formy czytania. Audiobooki mogą być świetnym „towarzyszem” podróży samochodem, mogą nam towarzyszyć przy wielu pracach, np. sprzątaniu. Ich dodatkowym walorem mogą być lektorzy. Często są nimi znani i lubiani aktorzy, np. Piotr Fronczewski. Zaletą e-booków jest natomiast to, że w jednym małym urządzeniu możemy zgromadzić kilkanaście tytułów. E-papier zachowuje się tak samo, jak zwykły papier, nie męczymy się przy czytaniu. Dodatkowo możemy przeszukiwać tekst czy go sobie powiększać. Czytniki nie są już takie drogie, można kupić używane.

GIG-ant: Czy tylko młodzież korzysta z e-booków?
A. B.: Z e-booków korzystają zarówno nasi młodsi czytelnicy, jak i ci w sile wieku. Młodzież najczęściej wybiera lektury, natomiast dorośli powieści.

GIG-ant: A co pani sądzii na temat e-booków? Woli pani tradycyjne książki czy elektroniczne?

A. B.: Kiedyś myślałam, że tylko tradycyjna książka się liczy, że nie lubię czytać na ekranie, ale zmieniłam zdanie, kiedy dostałam czytnik i i przekonałam się, że e-papier nie jest taki zły. Teraz często korzystam z czytnika w podróży. Dzięki temu małemu urządzeniu można zabrać ze sobą wiele książek, jest to lekki sprzęt i niekłopotliwy. Natomiast nie bardzo korzystam z audiobooków.

Od redakcji: najważniejsze, by w ogóle coś czytać. A stan czytelnictwa Polaków z roku na rok wygląda coraz bardziej dramatycznie. O czym informujemy z lekkim zawstydzeniem. GIG-ant zawsze będzie promował czytelnictwo i szacunek do literatury. Jeśli czytasz w tej chwili ten tekst, to już jesteś w gronie tych, którzy potrzebują słowa pisanego. Gratulujemy!

 

Aleksandra Przybylska, 01.02.2016 22:10
0,

713


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz