Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Zaszczyt organizacji tegorocznych dożynek gminnych przypadł w tym roku Golinie. Ludzie tłumnie przybyli na święto plonów. Na zgromadzonych czekało wiele atrakcji - takich jak wystawa zwierząt czy maszyn rolniczych. Dla najmłodszych przygotowano trampoliny, zamki dmuchane itp. Wieczornej zabawie towarzyszył koncert znanego zespołu BASTA.

Po uroczystej mszy odprawionej w golińskim kościele wszyscy zgromadzeni oraz zaproszeni goście udali się na boisko, gdzie została przygotowana scena. W części oficjalnej znalazły się przemówienia sołtysa R. Żyto, burmistrza S. Martuzalskiego i radnego J. Grześka oraz innych gości. Zespoły Goliniacy, Snutki oraz Dąbrowianki zaprezentowały swoje występy. Program artystyczny przedstawiły również uczennice golińskiego gimnazjum oraz przedszkolacy. Należy wspomnieć także o starostach tegorocznych dożynek, którymi byli pani Gabriela Klauza oraz pan Henryk Jańczak.

Przeprowadziliśmy rozmowy ze starostami oraz sołtysem – p. Ryszardem Żyto.

10592865_760872947288427_3280281521904100061_n

ROZMOWA Z P. Ryszardem  Żyto

Gig-ant: Jak ocenia pan dożynki?

R.Ż. : Dożynki w Golinie dla mnie osobiście były ogromnym przeżyciem. Doświadczenie zdobyte podczas organizowania  imprez w Golinie pomogło mi bardzo. Oceniam dożynki jako imprezę udaną. Było  bardzo dużo ludzi i pogoda nam sprzyjała.

Gig-ant: Jak wyglądały przygotowania?

R.Ż.: Już 7 stycznia na spotkaniu w Urzędzie Miejskim w spawie dożynek przedłożyłem moje uwagi, których spełnienia będę oczekiwał, aby dożynki mogły się odbyć. Zorganizowałem kilka spotkań z Radą Sołecką, rolnikami oraz liderami stowarzyszeń i wyznaczyłem zadania. Muszę przyznać, że współpraca układała się bardzo dobrze. Największe obawy miałem przy moim budżecie dożynkowym, ale nie było tak źle. Sponsorów poprosiłem o pomoc i było dobrze.

Gig-ant: Kto zaangażował się w przygotowania?

R.Ż.: Miałem  wspaniałą ekipę ludzi zaangażowanych w pracę. Ludzi którzy dali z siebie wszystko, aby dożynki przebiegły jak najlepiej. Nie będę wymieniał, ale powiem , że nikt  nie odmówił mi pomocy, co mnie bardzo cieszy. Wsparcie i pomoc najbliższych było również bardzo ważne.

Gig-ant: Czy wszystkie postawione cele zostały spełnione?

R.Ż.: Trudno to stwierdzić, ponieważ przy organizowaniu takiej imprezy cele są różne, ale w moim przekonaniu  te, które sobie wytyczyłem, zostały osiągnięte.

Gig-ant: Co mógłby Pan powiedzieć na temat części artystycznej?

R.Ż.: Podczas układania części artystycznej starałem się urozmaicić program, aby nie był nudny, a spełniał funkcję folklorystyczną. Myślę, że było fajnie. Udało się zaprosić  na dożynki  gwiazdę, jakiej jeszcze w Golinie nie było i chyba długo nie będzie. Koncert  BASTY  przyciągnął wielu sympatyków tej muzyki.

Gig-ant: Czy impreza przebiegała tak, jak sobie to Pan wyobrażał?

R.Ż.: Układając scenariusz dożynek  korzystałem z moich wcześniejszych udziałów w innych dożynkach. Myślę , że dożynki przebiegły tak, jak sobie wyobrażałem.

Gig-ant: Czy pana zdaniem goliniacy zapamiętają tegoroczne dożynki?

R.Ż.: Życzyłbym sobie, aby tak było, ale jak będzie - trudno wyczuć. Chciałbym poznać opinię osób będących na różnych dożynkach w innych wioskach. Zaangażowanie mieszkańców w  wystrój wioski przerosło moje oczekiwania i dlatego myślę, że zapamiętają te dożynki. Wystrój był wspaniały. Postarałem się zapewnić atrakcje na miarę naszych możliwości.

Gig-ant: Dziękujemy za rozmowę.

 zdj.dozynek

 

ROZMOWA ZE STAROSTAMI DOŻYNEK

Gig-ant :Czy pierwszy raz pełnili państwo funkcję starostów dożynek?

G.K: Nie, ja już drugi raz byłam starościną dożynek.

 H.J: Ja też nie byłem pierwszy raz starostą.

Gig-ant: Jakie funkcje pełnią starości dożynek?

 G.K: Uczestniczą w mszy dziękczynnej za tegoroczne plony. Po mszy świętej częstują poświęconym chlebem oraz reprezentują wieś, a w tym roku gminę Jarocin na dożynkach powiatowych oraz dekanat jarociński na dożynkach diecezjalnych.

Gig-ant: Czy stresowali się państwo pełniąc te funkcję?

H.J: Może troszeczkę, ale raczej nie.

Gig-ant. Dziękujemy za rozmowę.

10531362_760880493954339_1354780403224879997_o

Zapytaliśmy także o opinię innych uczestników

Julia: Patrząc na rozmiar imprezy tegoroczne dożynki należały do udanych. Wszyscy świetnie bawiliśmy się przy dźwiękach zespołu BASTA i później na zabawie tanecznej. Moim zdaniem było to najlepsze święto plonów od kilku lat.

Miłosz: Dożynki w Golinie cieszyły się dużą popularnością - nie zabrakło rozrywek . Punktem kulminacyjnym tej imprezy był bardzo udany występ zespołu BASTA. Jak dla mnie to były najlepsze dożynki od paru lat.

 

Podsumowując – goliniacy na długo powinni zapamiętać tegoroczne dożynki, a wszyscy przybyli zapamiętają dobrą zabawę do białego rana.

 

A oto jak zaprezentowała się młodzież z golińskiego gimnazjum.

(fot. R. Żyto - KEDAR)

Monika Kozłowska, Alicja Zaworska

 

Tomek Jankowski, 04.09.2014 20:32
0,

1760


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz