Uważamy, sądzimy, jesteśmy pewni, iż Golina to ładna, zadbana, po prostu ...fajna miejscowość. Przeprowadziliśmy na ten temat wywiad z panem  Ryszardem Żyto, sołtysem wsi Golina i Stefanów.

GIG-ant: Krótko o sobie...
P.Ż : Jestem na emeryturze, mam dwoje dorosłych dzieci i dwoje wnucząt.

GIG-ant: Jak długo jest pan sołtysem?
P.Ż: W tym roku mija 10 lat.

GIG-ant: Jakie obowiązki ma pan jako sołtys?
P.Ż: Nie chcę tu wymieniać wszystkich obowiązków sołtysa, ale sołtysowanie traktuję jako służbę mieszkańcom. Jestem gospodarzem wioski i tak działam.

GIG-ant: Co chciałby pan zmienić we wsi Golina i Stefanów?
P.Ż: Dla poprawy bezpieczeństwa chciałbym zmienić drogę krajową nr 15 poprzez budowę ścieżki rowerowej, przebudowy skrzyżowań z ul. Zakrzewską i ul. Stefanowską oraz ul. Dworcową i ul. Ogrodową, a także ustawić fotoradar przy szkole.

GIG-ant: Jakie działania podejmuje pan na rzecz mieszkańców Goliny?
P.Ż: Jestem gospodarzem wioski i tak działam. Reprezentuję sołectwo na wszystkich imprezach organizowanych przez  różne urzędy, zwołuję zebrania wiejskie i im przewodniczę, ale przede wszystkim współpracuję z mieszkańcami i gminą dbając o interesy mieszkańców. Bardzo często jeżdżę po sołectwie, monitorując co się dzieje, np. na placu zabaw; wieczorami sprawdzam oświetlenie. Jestem w stałym kontakcie z mieszkańcami i organizacjami działającymi na terenie wsi. Dbałość o porządek w wiosce też jest moim obowiązkiem, ale uważam, że wszyscy powinniśmy dbać o nasze "podwórko".

GIG-ant: Czy jest pan zadowolony ze współpracy z mieszkańcami?
P.Ż:  Mieszkańcy Goliny to wspaniali ludzie. Mogłem się o tym przekonać po objęciu funkcji sołtysa, jak i później. Wyrazem takiej wspaniałej współpracy były dożynki gminne 2014 roku, które na pewno na długo zapamiętamy. Ze współpracy z mieszkańcami jestem bardzo zadowolony. Zawsze mogę liczyć na pomoc i zrozumienie dla różnych działań.

GIG-ant: Co to jest rada sołecka i jakie ma zadania?
P.Ż: Rada sołecka naszego sołectwa liczy 7 członków. Rada sołecka jest organem pomocniczym. doradczym sołtysa. Wspiera działania sołtysa, pomaga w organizacji  imprez dla mieszkańców.

GIG- ant: Często organizuje pan spotkania, zebrania?
P.Ż: To zależy od potrzeb; przeważnie co dwa miesiące.

GIG-ant: Ilu jest mieszkańców w Golinie i Stefanowie?
P.Ż: W Golinie i w Stefanowie jest 2140 mieszkańców.

GIG-ant: Ile jest ulic?
P.Ż: W Golinie jest 31 ulic.

GIG-ant: Jakie są firmy, organizacje, zakłady produkcyjne w naszej wsi?
P.Ż: W Golinie działa największa firma w powiecie zatrudniająca ponad 1500 pracowników Zakłady Biernacki, BLASTRAC POLAND, Jar Drew, wiele firm prywatnych różnych branż. Organizacje działające w Golinie to OSP, KGW '' Gosposia ", LZS GROM, Stowarzyszenie Gimnazjum 2000, Nasza Wspólnota, Puchatek, Kółko Rolnicze, Klub Seniora.

GIG-ant: Ile jest sklepów, marketów?
P.Ż: W Golinie są dwa markety, sklep rowerowy , motoryzacyjny, kwiaciarnia, sklepy spożywcze, agencja pocztowa, apteka, punkt kasowy BS, sklep ogrodniczy, z węglem i materiałami budowlanymi, z częściami zamiennymi i akcesoriami dla rolnictwa, z paszami i nawozami.

GIG-ant: Jaki jest najstarszy budynek w naszej wsi, ile ma lat?
P.Ż: Najstarszym budynkiem jest kościół i pochodzi z XIVw.

GIG-ant: Czy są jeszcze jakieś zabytki?
P.Ż: Jest jeszcze dom przy ulicy Wolności przed Lubieszką.

GIG-ant: Ze znajomości Goliny dajemy panu szóstkę!   Co pan chciałby jeszcze powiedzieć od siebie?
P.Ż: Może coś o marzeniach. Marzą mi się piękne drogi na osiedlu przy ul. Wojska Polskiego (na które jest już projekt) i nowoczesne oświetlenie. Przebudowa zgodnie z projektem i z zapowiedzią ul. Zakrzewskiej oraz ścieżka rowerowa do Jarocina.

GIG-ant: Czego możemy panu życzyć?
P.Ż: Zdrówka! Dziękuję za rozmowę.

GIG-ant: Ja też dziękuję za udzielenie wywiadu, mam nadzieję, że pana marzenia się spełnią,a zdrówko będzie dopisywało.

Opracował

Krystian Chojnacki