Dnia 23.08.2017 r. w sali OSP Golina o godz.19.00 odbyło się zebranie wiejskie.
Na początku zebrania sołtys Ryszard Żyto przywitał zaproszonych gości i przybyłych mieszkańców wsi Golina i Stefanów.
Program zebrania:
1. Otwarcie i przywitanie zaproszonych gości.
2. Przedstawienie programu zebrania.
3. Sprawy bieżące ważne dla mieszkańców sołectwa (m.in. sprawa ubojni drobiu).
4. Propozycje zmian w Funduszu Sołeckim na 2017 rok.
5. Podjęcie uchwały.
6. Wolne głosy i wnioski.
7. Zakończenie zebrania.

Na zebraniu pojawiło się ponad 80 osób. Głównym punktem zebrania była sprawa budowy ubojni w strefie inwestycyjnej w Golinie. Mieszkańcy wsi Golina i Stefanów byli oburzeni powstaniem tego zakładu na terenie ich miejscowości.
Jak poinformował nas na zebraniu Sebastian Walczak - Dyrektor Wydziału Rozwoju Urzędu Miejskiego w Jarocinie - przetarg w sprawie ubojni drobiu ma się odbyć 27 września 2017 r. Jednak mieszkańcy wsi stwierdzili, że następnego smrodu nie potrzebują na terenie swojej wsi. Podczas głosowania zgromadzeni mieszkańcy byli przeciwni budowie ubojni.
Padła propozycja kolejnego zebrania w połowie września w sprawie budowy ubojni, na którym mieszkańcy wsi Golina i Stefanów pragną spotkać się z burmistrzem Jarocina Adamem Pawlickim.

Następną sprawą zebrania były propozycje zmian w Funduszu Sołeckim na 2017 r.

Środki z budżetu gminy na 2017 r. to 159,503,81 gr. przypadające na fundusz sołecki sołectwa Golina i Stefanów przedstawiają się następująco:
1. 101 tys. - Dofinansowanie budowy ul. Wojska Polskiego.
2. 10 tys. - Renowacja płyty boiska Grom Golina.
3. 9 tys. - Zakup i montaż rolet na oknach w przedszkolu "Puchatek".
4. 10 tys. - Remont trybun przy boisku w szkole.
5. 5 tys. - Utrzymanie zieleni na terenie sołectwa.
6. 10 tys. - Miejsce spotkań mieszkańców sołectwa o różnych potrzebach rekreacyjnych.
7. 8,800 zł - Imprezy skierowane do mieszkańców sołectwa.
8. 5 tys. - Instalacja lamp oświetleniowych przy posesji Stefanów nr5.

Z tego funduszu wykonane zostało:
- Zakup rolet do przedszkola "Puchatek".
- Remont trybun przy boisku w szkole.

Zmiany w funduszu sołeckim z 101 tys.
1. Dofinansowanie budowy ul. Wojska Polskiego - w tym roku ta ulica nie powstanie, ale będzie zgłoszona do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.
2. 40 tys. + 6 tys. Powstanie linarium wspinaczkowego na placu zabaw + monitoring przy ul. 1000-lecia.
3. pozostałe 55 tys. na oświetlenie ul. Ogrodowej.
4. 4,400 zł na stroje sportowe dla najmłodszych piłkarzy Gromu ( są to zaoszczędzone pieniądze z majówki).

Magdalena Walczak, 26.08.2017 00:29