Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Golina – bardzo duża wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie jarocińskim, w gminie Jarocin.
Położona na Wysoczyźnie Kaliskiej nad rzeką Lubieszką, ok. 5 km na południe od Jarocina i ok. 40 km na północny zachód od Ostrowa Wlkp., przy drodze krajowej nr 15 .
Obecnie wieś ma charakter rolniczo-przemysłowy z niewielkim procentem osób zatrudnionych w usługach (głównie w handlu). Od 1999 roku wiele osób znajduje zatrudnienie w przemyśle mięsnym – aktualnie największym pracodawcą są lokalne Zakłady Mięsne ''Biernacki.''
Miejscowość słynie z wyszywanych tu już od XV wieku snutków, czyli haftu wykonywanego na tiulu i płótnie.
W Golinie zobaczyć można drewniany kościół Matki Bożej Pocieszenia. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków na terenie Wielkopolski.
Tyle oficjalne źródła. A jak patrzą na Golinę jej  mieszkańcy, jak ja oceniają?
GIG-ant postanowił przyjrzeć się tej kwestii...
GIG-ant: Co ci się podoba w naszej wiosce, a co ci się nie podoba?
Marta Wólczyńska: Mnie osobiście podoba się w Golinie dużo; to jak jest usytuowana, to że jest tam wszystko, co powinno być, tj. kościół, szkoła, sklepy, fajni ludzie itp. A na pewno nie podoba mi się ubojnia w środku wsi. Ok, stwarza sporo miejsc pracy, ale powinna być poza wsią; np. kawałek dalej pod lasem już byłoby lepiej.
Julia Rój: Podoba mi się to, że jest dużo miejsc, gdzie można usiąść - np. ławeczki koło boisk Gromu, plac przy remizie.. Jest dużo imprez typu majówka, dożynki itp. Jeszcze podoba mi się, że jest OSP.
Aleksandra Przybylska: W Golinie najbardziej podoba mi się przystanek, który został odmalowany przez uczniów naszej szkoły, ponieważ jest kolorowy i pokazuje, że młodzież też może coś zrobić.
W Golinie nie podoba mi się zaniedbany las przy ulicy Piaskowej. Bardzo miło można było spędzić w nim czas, jednak obecne wszędzie śmieci sprawiają, że ta przyjemność znika.
Martyna Naskręt: Golina to wspaniała wieś. Lubię ją za to, że jest ładna i zadbana , a każdy mieszkaniec dba, aby taka pozostała. Dodatkowo jest bardzo rozwinięta - sklepy, plac zabaw dla dzieci, szkoła itd.,  przez co większość spraw można załatwić na miejscu. Cieszę się również, że mogę mieszkać w miejscowości, która posiada charakterystyczne znaki, jak snutka golińska lub piękny kościół, a również swoją historię. Mam tu rodzinę i przyjaciół, stąd zapewne tyle pozytywnych emocji w stosunku do Goliny.

Dominika Jarmuż: No więc podoba mi się w Golinie to, że są dwa dobrze zaopatrzone sklepy dzięki czemu nie trzeba jechać do miasta. Podoba mi się też to, że dba się o zabytki Goliny; ten przepiękny kościół i dbanie o wygląd wkoło niego- czyli stworzenie tego parku i kontynuowanie tradycji np. siwki.

Klaudia Wojtczak: Główną rzeczą jest chyba to, że w naszej małej ojczyźnie każdy znajdzie coś dla siebie. Działa tu harcerstwo, straż, piłka nożna dla tych młodszych oraz starszych. Jest tu też kilka fajnych miejsc do spotkań czy do posiedzenia. Warto wspomnieć tutaj o przykościelnym gaju, skwerze za boiskiem tutejszego klubu piłkarskiego, placu zabaw. Mamy też w naszej miejscowości dość częste różnorakie festyny typu zbliżająca się majówka, dożynki, "Polska biega" itd. Podsumowując moją wypowiedź - Golina to według mnie najlepsza wieś w okolicy!
b
golina_panorama
FOTO: Google Grafika.

A wy macie na ten temat jakieś zdanie?

Magdalena Walczak, 01.06.2017 23:02
0,

559


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz