Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

O harcerzach, o tym jak działają, organizują czy wspomagają wiele akcji ( m. in WOŚP) mówi się raczej okazjonalnie . Może warto więc przypomnieć kilka faktów z historii skautingu.

Ruch skautowy narodził się w Polsce ok. 1910 roku. Zapoczątkował go Robert Baden Powell pisząc książkę ,,Skauting for boys" . W 1916 roku cztery organizacje harcerskie połączyły siły i utworzyły ZHP - Związek Harcerstwa Polskiego .

Na terenie Koźmina Wlkp. działają 4 drużyny harcerskie . Jedna z harcerek, druhna Wiktoria Krysztofiak,  zgodziła się odpowiedzieć nam na kilka pytań związanych z tym tematem.
GIG-ant:  Na czym polega harcerstwo?
Wiktoria: Większość ludzi myśli, że harcerstwo polega tylko na bieganiu po lesie, zabawach, ale to oczywiście nieprawda . Skauting polega przede wszystkim na niesieniu pomocy innym. Uczymy się pierwszej pomocy i urządzamy akcje ratunkowe z pomocą strażaków.  Wyjeżdżamy na biwaki oraz obozy harcerskie, na których szkolimy się,  przeżywamy wspaniałe przygody,  które zapamiętuje się na całe życie.
GIG-ant: Czego uczy skauting?
Wiktoria: Na pewno szacunku dla innych ludzi i pokory. Miłości do ojczyzny i do Boga. Ale także -  jak wcześniej wspomniałam -  dużo przydatnych rzeczy w życiu harcerza, np. orientacji w terenie czy udzielania pierwszej pomocy.
GIG-ant: Czy według ciebie zainteresowanie harcerstwem w Koźminie wzrasta czy maleje?
Wiktoria: Na pewno wzrasta , co roku przychodzi do nas coraz więcej ,,młodych" harcerzy .
GIG-ant: Czy bycie skautem to łatwe zajęcie?
Wiktoria: Chcieć to móc . Jeżeli się kocha , co się robi, to jest to bardzo łatwe, przyjemne  zajęcie .
GIG-ant: Najważniejszy obowiązek harcerza to..?
Wiktoria: Wszystkie prawa harcerskie są równie ważne , ale według mnie najważniejszym obowiązkiem jest to, że harcerz zawsze dotrzymuje danego słowa.
GIG-ant: Co skłoniło cię do przystąpienia do ZHP ?
Wiktoria:  Od dawna  interesowało mnie harcerstwo.  W wieku 12 lat poszłam  na pierwszą zbiórkę w swoim życiu i poczułam ,,to coś" . Z  niecierpliwością czekałam na każdą zbiórkę . W końcu dostałam krzyż harcerski, zmobilizowało mnie to do dalszej ,,kariery'' . Po pewnym czasie zostałam podzastępową jednej z drużyn . Cieszę się, że należę do harcerstwa i mogę nieść pomoc innym oraz uczyć się wielu przydatnych rzeczy . ,,Harcerstwo to nie coś,  co się  umie, ale coś,  czym się jest " . To część mojego życia , bez której niczego sobie nie wyobrażam.
GIG-ant: Dziękuję za wywiad .
Wiktoria: Nie ma sprawy. CZUWAJ!

Magda Liberska

 

Magda Liberska, 21.01.2014 18:24
0,

1167


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz