Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Spotkanie autorskie z Andrzejem Gogulskim, autorem książki o tematyce powstania wielkopolskiego pt. „ Zaczęło się w Jarocinie”.

Spotkanie rozpoczęło się powitaniem wszystkich gości przez samego autora. Zaraz po tym padło pierwsze pytanie skierowane do pana Gogulskiego:

-Skąd wziął się pomysł napisania takiej właśnie książki?

- Myślę, że powstanie wielkopolskie zawsze interesowało ludzi. W Jarocinie jest dużo miejsc, które związane są z powstaniem. Wiele jest wycinków z gazet, w których zamieszczone były ilustracje i zdjęcia. Temat ten nigdy nie schodził z tematyki literackiej. Zastanawiałem się, czy zakończyć książkę na działalności bojowej jarocińskich powstańców, ale uznałem, że wielu ludzi interesuje, co działo się z nimi potem. Po dwudziestoleciu międzywojennym nadszedł czas wojny, gdy hitlerowcy zajęli Jarocin. Dla powstańców był to trudny czas, ponieważ hitlerowcy tępili ludzi z przeszłością wojskową. Chciałbym, żeby ta książka wspierała pielęgnowanie pamięci o powstaniu wielkopolskim. 

Następnie burmistrz miasta Jarocin i przedstawiciele kół historycznych podziękowali Andrzejowi Gogulskiemu  za  to dzieło, a pan burmistrz chwalił też historyków za przypominanie społeczeństwu o swoich przodkach i za gromadzenie materiałów dowodowych wydarzeń historycznych, jakie miały miejsce na terenie Jarocina.

Na koniec  spotkania wyświetlono skrócony film o powstaniu wielkopolskim , w którym poruszono kwestię, dlaczego Wielkopolska musiała sama poradzić sobie w odzyskaniu niepodległości.

Krzysztof Bochna

Tomek Jankowski, 03.10.2013 10:54
0,

507


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz