Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Minął rok 2017. Czas na podsumowanie. Przeprowadziliśmy głosowanie wśród redaktorów GIG-anta na wydarzenia tego roku - czyli hity i kity. Ze sporej liczby propozycji w drodze głosowania  redaktorzy wytypowali trzy najlepsze i trzy najgorsze wydarzenia ubiegłego roku w Golinie.

HITY

1. Pokaz mody ekologicznej pani Anny Radowicz.
Pokazy mody ekologicznej to autorski pomysł p. Ani Radowicz. Odbyły się trzy pokazy, na których prezentowane były suknie ekologiczne. Każdy kolejny pokaz był lepszy od poprzedniego. W pokazach wzięli udział uczniowie oraz absolwenci naszego gimnazjum. Pokazy były dopracowane do najmniejszego detalu, szalenie atrakcyjne dla widza.. Wielu osobom bardzo się podobały, czego dowodem były pozytywne komentarze. Świetnie zaprezentowali się również modelki i modele. Każdy z pokazów był naprawdę interesującym połączeniem profesjonalizmu i zabawy. Jednak gdyby nie wielkie zaangażowanie p. Ani i kilku innych osób, pokazy nie miałyby tak spektakularnego charakteru. Gratulacje. Odsyłamy naszych czytelników do tekstu "Było zjawiskowo!!!" z 30.01.2017 roku, w którym m.in. prezentowaliśmy pierwszy pokaz mody ekologicznej i wypowiedź jego autorki.

pokaz mody

2. Zbiórka pieniędzy na Malwinkę i Wiktora podczas festynu rodzinnego.
Podczas rodzinnego festynu w Golinie odbyła się sprzedaż losów, z której cały dochód  - grubo ponad 20 tysięcy złotych - został przekazany na Malwinkę i Wiktora, uczniów obu golińskich szkół. Oboje walczą z ciężką chorobą (pisaliśmy o tym w tekstach "Pomóżmy Malwince i Wiktorowi!" z 28.05.2017 r. i "Rodzinny festyn w Golinie" z 09.06.2017r.), toteż każda forma pomocy jest im i ich rodzinom bardzo potrzebna. Gratulujemy organizatorom akcji oraz jej uczestnikom wielkiego serca i ofiarności. A Malwince i Wiktorowi życzymy powrotu do zdrowia. Jesteśmy z wami! Trzymajcie się!
Wiktor i Malwinka

3. Po raz czwarty ratowali ludzkie życie -czyli IV Zawody w Ratownictwie w Ramach KPP.
Zapewne niektórzy już zapomnieli, jak to było. Organizatorzy już zapewne myślą o następnych pokazach, nad  charakterem nowych  scenek i sytuacji, które za rok będą musiały pokonywać przybyłe do Goliny drużyny strażackie.
A jak w ubiegłym roku poradziły sobie przybyłe drużyny, z jakimi zadaniami musiały  się zmagać? Ratownicy przybyli z różnych zakątków Polski do Goliny, aby sprawdzić się w ćwiczeniach z ratowania ludzkiego życia. W dniu 23 września 2017 roku na terenie Goliny i Siedlemina odbyły się IV Zawody w Ratownictwie w ramach KPP. Udział wzięło 12 drużyn. Organizatorzy przygotowali wiele ciekawych scenek, które musiały "zaliczyć" startujące ekipy. Scenek było dokładnie 8, jednak pozorantów zmagających się z niesprzyjającą pogodą o wiele wiele więcej.

2

Tuż za podium znalazły się: święto 11 listopada ze św. Marcinem na koniu, album o golińskich snutkach, obóz sportowy w Murzasichle, Patrycja Adamkiewicz młodzieżową Mistrzynią Europy i jej srebro na uniwersjadzie, 45 rocznica kapłaństwa księdza J.Pytlika, gromowskie gadżety, funkcjonowanie 4 drużyn młodzieżowych Gromu.

KITY

1. Brak obiecanej ścieżki rowerowej z Jarocina do Goliny.
Od kilku lat władze gminy obiecują, że wkrótce powstanie ścieżka rowerowa z Jarocina do Goliny (w ubiegłym roku te obietnice jakoś przycichły...). Niestety, okazuje się, że"wkrótce" to pojęcie względne i na spełnienie tej deklaracji będziemy musieli jeszcze trochę (???) poczekać. A szkoda, ponieważ droga łącząca Golinę z Jarocinem należy do ruchliwych i nietrudno na niej o wypadek. Ma na to wpływ także bardzo wąski fragment utwardzonego pobocza, reszta to pokruszony asfalt i zwykła ziemia. Nie trzeba więc wiele starań, aby rower ześlizgnął się do dość głębokiego rowu melioracyjnego. Ścieżka rowerowa znacznie ułatwiłaby wielu ludziom dotarcie do szkoły czy pracy, jednak nikomu nie spieszy się, aby ten "komfort" nam zapewnić. Sądząc po miejscu w naszym rankingu. ścieżka rowerowa to dla nas priorytetowa inwestycja. Życzymy ludziom odpowiedzialnym za nasze bezpieczeństwo pozytywnych refleksji.
sciezka

2. Budowa ubojni kurczaków.
3 października na zebraniu wiejskim została przedstawiona inwestycja budowy zakładu ubojni kurczaków w Golinie. W zebraniu uczestniczyli wiceburmistrz Witosław Gibasiewicz, sekretarz gminy Michał Fajałkowski, dyrektor Wydziału Rozwoju Sebastian Walczak, jednak na zebraniu nie pojawił się burmistrz Jarocina Adam Pawlicki. "Szef" inwestycji przedstawił mieszkańcom plan budowy ubojni. Zaproponował też wyjazd 30-40 mieszkańców do firmy pod Mławą, aby mogli zobaczyć, jak wygląda taki zakład. Jednak mieszkańcy wsi Golina nie byli zainteresowani tym wyjazdem. Zgłaszali zastrzeżenia i protesty, przedstawiali argumenty przeciw budowy ubojni. Szczerze mówiąc nie wiemy, po co były te zebrania, skoro mimo braku poparcia ze strony mieszkańców dla lokalizacji gminy, władze gminy przeforsowały budowały ubojni. Kwestii smrodu w Golinie zapewne przybędzie  kolejne wsparcie...
dav

3. Smog w Golinie.
Zanieczyszczenia powietrza są głównymi przyczynami globalnych zagrożeń środowiska, takich jak dziura ozonowa, kwaśne deszcze czy efekt cieplarniany. Zanieczyszczenia powietrza to wszystkie substancje gazowe, stałe lub ciekłe, znajdujące się w powietrzu w ilościach większych niż ich średnie zawartości. Są to zarówno substancje naturalne ,jak też powstające w wyniku działalności człowieka (gazy spalinowe, pyły przemysłowe). Zanieczyszczone powietrze jako takie, którego skład chemiczny może ujemnie wpłynąć na zdrowie człowieka, roślin i zwierząt, a także na inne elementy środowiska (wody, gleby). Zanieczyszczenia powietrza są najbardziej niebezpieczne ze wszystkich zanieczyszczeń, gdyż przemieszczają się i mogą skazić na dużych obszarach wszystkie elementy środowiska. Zapewne zdaniem większości osób zamieszkujących Golinę powinniśmy walczyć o czystość powietrza naszej małej ojczyzny. Czy mamy już w Golinie smog? Trudno o pewność w tej kwestii, skoro nikt jakoś nie naciska na zamontowanie stosownych urządzeń pomiarowych. A w Jarocinie są takowe...  Na koniec  - dla zainteresowanych więcej informacji na temat smogu znajdziecie na stronie AVIVA Wiem Czym Oddycham.
smog

Tuż za podium znalazły się: stan dworca PKP (chyba od stu lat w naszych rankingach...), zebranie wiejskie bez udziału burmistrza, brak pieniędzy z gminy na imprezy środowiskowe półkolonie i Biegaj z nami (Polska biega), zaniedbany lasek przy ul. Piaskowej, niebezpieczne skrzyżowanie drogi Dworcowej z Jarocińską, brak remontów dróg na osiedlu, pół roku dziury w murze przy kościele.

Takie podsumowanie 2017 roku w postaci rankingu hitów i kitów pozwoliło nam dostrzec dobre i złe strony naszej golińskiej rzeczywistości. Oczywiście to nasz subiektywny wybór. Tym niemniej sygnalizujmy naszym czytelnikom pozytywne i negatywne zjawiska, by budzić dumę ze środowiskowych sukcesów i sygnalizować społeczne niepokoje. Zapraszamy do dyskusji na ten temat. Czekamy na komentarze.
Opracowały:
Weronika Hudak, Klaudia Wojtczak, Wiktoria Świątkowska, Weronika Bierła, Aleksandra Przybylska, Magdalena Walczak.

Magdalena Walczak, 26.01.2018 19:14
0,

441


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz