Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Hejka. Jest to mój pierwszy artykuł. :) Postanowiłam wprowadzić do GIG-anta coś nowego. Czyli kącik zdrowia. Będę pisać w nim o różnych ciekawostkach pomagających zdrowo żyć. Mam nadzieję, że się Wam spodoba. :)
Wielu z nas nie do końca wie,  na czym ten zdrowy tryb życia polega.

Nauczmy się odpowiednio odżywiać, odpoczywać i pamiętać o ruchu. Bohaterowie wielu oglądanych przez nas filmów  biegają rano w parku, spotykają się ze znajomymi na zajęciach fitness, w restauracjach jedzą potrawy pełne warzyw, w domach segregują odpady. Zastanówmy się,  czy tak samo można opisać nasze własne życie.

Zdrowy tryb życia – dlaczego warto?

Po pierwsze prowadząc zdrowy tryb życia zwiększamy szansę na uniknięcie wielu chorób i co tu dużo mówić - przedwczesnego  zejścia z tego świata. Gdy jesteśmy młodzi, nie zwracamy na to uwagi, jednak może warto zadać sobie pytanie, czy nie byłoby pięknie zobaczyć,  jak na świat przychodzą nasze wnuki? :)

Zdrowy tryb życia – sport i ruch.

Czy uprawianie sportu jest konieczne, aby tryb życia nazwać zdrowym? Nie. Czasem jest wręcz przeciwnie. Jeśli wyczynowo uprawiamy sport, intensywnie trenujemy,  jesteśmy narażeni na kontuzje oraz przeciążenie np. stawów. Za młodu nie będzie nam to doskwierać, ale na starość przypomnimy sobie o wielu urazach ze sportowej kariery. Nie oznacza to jednak, że zdrowy tryb życia to siedzenie na kanapie.

Do prowadzenia zdrowego stylu życia potrzebny jest bowiem ruch i to w każdej postaci. Oczywiście, więcej kalorii spalimy biegając, a mniej jeżdżąc na rowerze czy spacerując, ale każdy rozsądny wysiłek fizyczny jest dla nas korzystny. Ruch to spalone kalorie, mniejsza waga i ciało przyzwyczajone do regularnego wysiłku. Najlepszym rozwiązaniem jest aktywność fizyczna w codziennych czynnościach, bo jak wiadomo, jesteśmy zabiegani i brakuje nam na to czasu. Co możemy zrobić? Jeśli chodzimy na spacer z psem, to wydłużmy ten spacer, by spalić więcej kalorii. :) W weekendy natomiast zamiast spędzania rodzinnie czasu przed telewizorem idźmy na wspólny spacer lub pojedźmy gdzieś razem na rowerze. Takie wypady pozwalają odpocząć od ekranu, ale i rutyny, nudy.

Zdrowy styl życia – odżywianie.

Zdrowy tryb życia to oczywiście także odpowiednie odżywianie. Nie oznacza to jednak, że raz na jakiś czas nie możemy sobie pozwolić na pizzę, kebab czy tłuste mięso z grilla. Chodzi o to, by fast foody, potrawy przygotowywane na tłuszczu nie stanowiły podstawy naszej diety. Jeżeli prowadzimy klasyczny tryb życia, tj. wychodzimy do szkoły rano na około 8-9 godzin, to dzień powinniśmy zaczynać porządnym śniadaniem. Wiadomo, rano czasu mało i wstawać się nie chce, ale śniadanie naprawdę jest bardzo ważne. Po powrocie do domu zjedzmy obiad, którego częścią nie zawsze musi być mięso. Od czasu do czasu spokojnie można się bez niego obyć. Warto także zastępować część „zapychaczy”,  tj. kartofli, makaronu, ryżu, kaszy większą porcją sałaty czy warzyw. Najedzeni będziemy tak samo, ale nasz posiłek będzie bogatszy w składniki odżywcze i nieco lżejszy. Na kolację powinniśmy jeść raczej potrawy lekkie – nie potrzebujemy dostarczać organizmowi zbyt wiele energii do spania. Dobrym pomysłem będzie na przykład zjedzenie owoców– jabłka, pomarańczy, brzoskwini czy banana.

Osoby, które mają znaczącą nadwagę,  powinny się jej pozbyć. Będzie to wymagało sporo wysiłku, ale jest to możliwe. Każdy ma chociaż jednego znajomego, który zrzucił kilka lub kilkanaście kilogramów. Najlepszym połączeniem będzie oczywiście wysiłek fizyczny,  np. plan biegowy i dieta.

Ważnym elementem zdrowego trybu życia jest odpowiedni relaks i wypoczynek. Pamiętajmy, że praca to nie wszystko i człowiek musi mieć czas dla siebie, rodziny i przyjaciół.  Siedem godzin snu to właściwa dawka dla pracującego człowieka. Nie warto jej zmniejszać na rzecz pracy, imprezowania czy siedzenia przed telewizorem. Tak samo jak o swój sen,  dbać powinniśmy także o odpoczynek od codzienności. Tutaj wracamy do kwestii ruchu – warto połączyć przyjemne z pożytecznym i dla odpoczynku wybrać się na spacer,  przejażdżkę rowerową  lub pobiegać.

To podstawowa porcja wiedzy na temat zdrowego trybu życia.
Zastanówmy się,  czym dla nas jest zdrowie i jak do niego  podchodzimy. Zachęcam wszystkich do refleksji - oby pozytywnej.

 

 

Patrycja Adamkiewicz (Pata)

Tomek Jankowski, 23.11.2013 23:21
0,

720


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz