6 września na terenie Polski odbyło się referendum. Po wielu sporach dotyczących liczby pytań oraz możliwości zorganizowania drugiego referendum, senat zadecydował o zorganizowaniu jednego referendum w jego pierwotnej wersji. PiS do listy pytań chciało dorzucić pytania o sześciolatki w szkołach, obniżenie wieku emerytalnego oraz o prywatyzację lasów państwowych. Pytania referendalne dotyczyły jednomandatowych okręgów wyborczych, problemów z fiskusem oraz finansowania partii z budżetu państwa.

Aby referendum uznano za ważne, zagłosować musiało co najmniej 50% obywateli upoważnionych do głosowania. Jednak frekwencja wyniosła tylko 7,8%.

Obywatele, którzy oddali głos w większości opowiadali się za tym, aby nie finansować partii z budżetu państwa, chcieli natomiast jednomandatowych okręgów wyborczych oraz rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.

Warto się zastanowić, czy w przyszłości organizowanie takich referendów ma jakikolwiek sens, biorąc pod uwagę, że to wrześniowe - za 86t mln  złotych -  jest nieważne.

Wyniki referendum w Golinie:

JOW-y: 17 głosów tak, 4 nie

Finansowanie partii: 5 głosów tak, 9 nie

Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika: 5 głosów tak, 4 nie.

A jak zagłosowaliby uczniowie naszej szkoły?

Czy chcesz, aby partie były finansowane z budżetu państwa?

-Nie mam zdania.

-Nie, partie powinny być finansowane ze składek członkowskich.

-Tak, bo partie są dla obywateli.

-Tak, bo inaczej politycy byliby narzędziami w rekach biznesmenow.

Czy chcesz rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?

-Nie wiem.

-Nie wiem.

-Tak.

Czy jesteś za jednomandatowymi okręgami wyborczymi?

-Nie wiem, co to jest.

-Nie, ponieważ zwiększa to szanse korupcji.

-Tak.

-Nie, ponieważ nie byłoby to sprawiedliwe rozdzielenie władzy.

Wniosek? Demokracja ma swoje wady, ale na pewno pozwala mieć własne zdanie.

Joanna Klupś, 13.09.2015 21:17