Uwaga! Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

W naszej miejscowości od paru tygodni działa Klub Seniora.Miejscem, w którym mogą spotkać się seniorzy z Goliny,  jest salka katechetyczna. Udało nam  się przeprowadzić wywiad z założycielem klubu seniora panem Igorem Armonem.

Gig-ant: Dlaczego zainicjował pan powstanie Klubu Seniora w naszej miejscowości?
I.A: Jako Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej realizujemy od kilku lat Program Aktywności Lokalnej „Pomóż sobie i innym”. W ramach tego programu inicjujemy różnego typu działania dotyczące aktywacji społeczności lokalnych w naszej gminie. Jedną z propozycji jest inicjowanie powstawania na terenach Gminy Jarocin klubów samopomocy dla mieszkańców, w których mogliby realizować swoją aktywność. We wrześniu 2014r. we współpracy MGOPS Jarocin oraz rady sołeckiej uruchomiliśmy klub samopomocy „Mieszko” w Mieszkowie. Do chwili obecnej głównymi członkami tego klubu są osoby starsze z miejscowości Mieszków, a także okolicznych.
W związku z faktem, ze w naszej miejscowości do tej pory nie było organizacji typowo zrzeszającej osoby starsze, zaproponowałem utworzenie tego typu klubu w Golinie. Po wstępnej rozmowie z księdzem proboszczem na temat miejsca spotkań uzyskałem zgodę na utworzenie klubu w oparciu o pomieszczenia Domu Katolickiego. Dodatkowo w inicjatywę zaangażowało się również Stowarzyszenie Nasza Wspólnota, które użycza od parafii w Golinie Dom Katolicki.

Gig-ant: Jakie zajęcia oferuje Klub Seniora?
I.A: Do chwili obecnej odbyły się trzy spotkania klubu seniora w Domu Katolickim. Trudno jeszcze mówić o konkretnych zajęciach, które będą odbywać się w klubie. W chwili obecnej jesteśmy na etapie uzgadniania programu naszej działalności, która niestety zależna jest przede wszystkim od budżetu, jakim będziemy dysponować. Na razie ograniczamy się do spotkań przy kawie i placku, ale myślę, że inicjatywa się przyjmie i padną propozycje ze strony uczestników co do różnych form   aktywności, które mogłyby być realizowane w klubie. Przedstawiciele naszego klubu skorzystali również z zaproszenia ze strony klubu w Mieszkowie i brali czynny udział w ich spotkaniu celem zapoznania się z ich ofertą.

Gig-ant: Czy wielu mieszkańców Goliny zainteresowało się tego typu inicjatywą?
I.A: Do tej pory w spotkaniach brało udział kilkunastu mieszkańców naszego sołectwa, ale ze spotkania na spotkanie chętnych do udziału przybywa, co jest bardzo obiecujące.

Gig-ant: Jakie są dalsze plany działania kluby?
I.A: Wszystko będzie zależało od środków, jakie uda nam się pozyskać na działalność klubu. W okresie wiosennym planowana jest wycieczka uczestników w jakieś ciekawe miejsce w promieniu do 100 km. Padło już kilka propozycji, ale jeszcze nie dokonano konkretnego wyboru. Myślę, ze uda nam się zorganizować kilka spotkań okolicznościowych, choćby jak ostatki, które są planowane na 17 lutego. W najbliższej przyszłości Stowarzyszenie Nasza Wspólnota oraz MGOPS jako instytucja samorządowa aplikować będą do Programu ASOS prowadzonego przez MPIPS o środki na działania Klubu Seniora, gdyż po środki te może wystąpić organizacja pozarządowa jako lider projektu.

10387395_1384858575155656_7384331081565515518_n

Gig-ant: Gdzie i kiedy będą odbywały się jego spotkania?
I.A: Tak jak już wcześniej przedstawiłem miejscem spotkań będą pomieszczenia Domu Katolickiego. W chwili obecnej cały czas trwa doposażanie i upiększanie zwłaszcza dużej salki, tak, aby była  miłym i przyjaznym miejscem spotkań. Myślę, że warto byłoby pozyskać środki na remont toalety, a także zorganizowanie zaplecza kuchennego dla potrzeb klubu. Obecnie dniem spotkań jest środa około godziny 15.30, ale jest to termin ruchomy, który może zostać zmieniany w miarę potrzeb i możliwości uczestników.
Dnia 21 styczna, tj. w dniu babci, udało nam się zorganizować spotkanie naszych seniorów, w trakcie którego wystąpiły z krótkim programem artystycznym dzieci i młodzież ze zkoły podstawowej, a także gimnazjum w Golinie pod kierunkiem pana Tomasza Jankowskiego, za co jesteśmy bardzo wdzięczni dyrekcji szkół. Na prośbę uczestników w spotkaniu uczestniczył również pan Bogdan Kolanowski, który przygrywał seniorom. Spotkanie trwało do godziny 19.00 i bardzo podobało się naszym uczestnikom.
Kolejne spotkanie planowane jest na środę 4 lutego, a później - jak już wspominałem - na wtorek 17 lutego, kiedy to planowana jest zabawa ,,ostatkowa" przed środą popielcową.

Gig-ant: Dziękujemy bardzo za rozmowę.

Wszystkich seniorów z naszego sołectwa zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniach Klubu Seniora.

Tomek Jankowski, 26.01.2015 00:30
0,

720


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu.

Dodaj komentarz