Facebook – znany wszystkim serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z różnych aplikacji.

Dnia 4 lutego 2004 roku ( a więc  wkrótce dziesiąte urodziny ) Mark Zuckerberg, student na Uniwersytecie Harvarda, stworzył wraz z grupą studentów serwis społecznościowy on-line TheFacebook, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą odszukiwać i kontynuować szkolne znajomości oraz dzielić się wiadomościami i zdjęciami.  Niedługo później  Zuckerberg zdecydował się rozszerzyć zasięg serwisu na inne szkoły. Kolejnymi uniwersytetami, które objęto zasięgiem serwisu były: Stanford, Columbia oraz Yale, a następnie pozostałe uczelnie z Ligi Bluszczowej (ang. Ivy League) oraz inne bostońskie szkoły. W marcu 2008 r. autor portalu, 23-letni Mark Zuckerberg, plasując się na 735. miejscu rankingu Forbesa zestawiającego najbogatszych ludzi świata, został najmłodszym miliarderem świata (1,5 mld USD). Od maja 2008 roku działa polska wersja językowa serwisu, uruchomiona dzięki tłumaczeniom wykonanym przez użytkowników. Obecnie liczbę użytkowników popularnego << fejsa>> szacuje się na ponad miliard.

Śmiem twierdzić, iż Facebook nie jest wcale taki cudowny, jakby się mogło wydawać . Często posądzany był  o szpiegowanie oraz wykorzystywanie wizerunku użytkowników wbrew ich woli i wiedzy, czy też o plagiaty. Wielu  naukowców zaczęło ostrzegać przed możliwością uzależnienia od Facebooka. Problem ten dotyczy przede wszystkim młodych ludzi, którzy spędzają na Facebooku kilka godzin dziennie. Według naukowców nie mogą oni poradzić sobie z rosnącym zaangażowaniem w to, co dzieje się aktualnie na ich ulubionym serwisie. Presja zalogowania się i sprawdzenia informacji dotyczących znajomych, obejrzenia ich najnowszych zdjęć oraz porównania wyników gier, czy testów, jest tak silna, że zapominają oni o innych aspektach życia. Nawiasem mówiąc liczba tych zdjęć idzie w miliardy...Aż trudno sobie wyobrazić, ile z nich trafiło tam przez tę chwilę, którą poświęciłeś, szanowny czytelniku, na przeczytanie tych kilku zdań.

Są zwolennicy oraz przeciwnicy Facebooka, osoby, które nie wyobrażają sobie dnia bez niego, jak i takie, które nie zamierzają go w ogóle zakładać. Choćby z tego faktu opinie na jego temat są bardzo różne. Cytuję kilka z nich autorstwa uczniów golińskiego gimnazjum.

„Facebook to moim zdaniem nawet fajny portal. Można zawierać nowe znajomości, czatować ze znajomymi itp.  Ale czasami wynikają przez niego różne głupie sytuacje i nieporozumienia. Pochłania też dużo czasu. W tym czasie wolę czytać różne ciekawe blogi. Może właśnie dlatego nie mam na nim konta i w najbliższym czasie nie zamierzam go zakładać.” ~ Julia Kaźmierczak

„Facebook to naprawdę fajny portal. Ma wiele możliwości. Najlepsze jest to, że można spokojnie komunikować się, bez potrzeby myślenia o jakichkolwiek kosztach.” ~ Julia Młokosiewicz, Magda Liberska

„Według mnie facebook to bardzo fajny sposób do komunikowania się ze znajomymi. Przyznam, że na przeglądaniu fb spędzam duużo czasu, można by to nazwać nawet uzależnieniem. Dodawanie, like'owanie, komentowanie, chatowanie to mój żywioł.” ~ Ola Kowalczyk

„Myślę, że facebook ma swoje wady i zalety - jak wszystko w dzisiejszym świecie. Dla mnie największym plusem Facebooka jest fakt, że można się łatwo i za darmo porozumiewać z ludźmi, co sprowadza się do wysokiej oszczędności na koncie telefonicznym. Facebook to także portal, na którym poznać można wielu nowych ciekawych ludzi. Jego wadą natomiast jest fakt, że w Internecie jest jak każda strona narażony na działanie hakerów. Mimo to oceniam go jako bardzo pożyteczny wynalazek.” ~ Krzysztof Bochna

„Facebook stał się wielkim ogromnym śmietnikiem. Masa niepotrzebnych zdjęć, osób którzy piszą wszystko i o wszystkim. Jeszcze dwa-trzy lata temu, kiedy fb nie był taki popularny, miał on jakąś przyszłość. Teraz jest to tylko portal, na którym połowa osób się nie zna, a zaprasza ich do znajomych.” ~ Hubert Kucharski

A ty, szanowny czytelniku GIG-anta, co o tym zjawisku sądzisz?  Czekamy na ciekawe komentarze, wypowiedzi.

Julia Szwałek, 30.01.2014 18:51